Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 23.06.2020, 09:26
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.071
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jli Näytä viesti
Meinasin että jos rekisteröi kärryn, niin rekisteriotteeseen lyödään rengaskooksi se, mikä pallo sattuu alla olemaan? Tuota sitten jälkikäteen saa muuttaa hiukan.

Eli akseleita/pyörännapoja ei ole tyyppihyväksytty jollekin rengaskoolle, vaikka ehkä pitäisi. Ainoastaan et-mitta ja pulttikuvio oli jossain tyyppihyväksyntäkupongissa.
Rekisteröinti ei ole katsastus. Jos on valmis tehdastekoinen kärry niin tekniset tiedot tulee tyyppitiedoista. Rekisteröintihän tehdään näkemättä, pelkästään papereilla.

Jos teet omavalmisteen, saat rengaskooksi vaikka 44” jos kärryssä ei ole jarruja. Edellyttäen toki että renkaassa on tarvittavat hyväksynnät.

Akseleilla ei ole tyyppihyväksyntää, jarruilla on. Eli omavalmisteen jarrujen tyyppihyväksyntä rajaa rengaskokoa. Jarruttomissa akseleissa rajoituksia ei akselivalmistajalta ole, tai ei ainakaan kysellä.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan Metallityötä / bracketin valmistaminen Puukkilainen O/M/V Muut 0 16.06.2015 20:27
Peräkärryn sumuvalo Samppa79 Tekniikka & Jutustelu 1 17.02.2014 17:10
Peräkärryn max rengaskoko Harde Chit-Chat 20 10.12.2011 01:19
Peräkärryn akselintuenta Pertura Tekniikka & Jutustelu 14 25.01.2011 22:05
Jos peräkärryn rakentaisi Masu Chit-Chat 6 23.03.2007 22:02


Sivu luotu: 03:45 (GMT +2).