Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.01.2020, 12:46
Roadrunner Roadrunner ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 13.01.20
Sijainti: Pori
Viestit: 8
Perusasetus

Ohhoh. En ole myöskään tuollaisista kuullut! Ihmettelin vain erikoisia liittimiä johdotuksissa. Nyt on vahva tunne että vika saattaisi olla noissa.
Jos vika löytyy tuollaisesta fusible linkistä, voiko sen korvata ihan sulakkeella? Ja millainen tehonkesto niissä pitäisi olla?


Viimeksi muokannut Roadrunner : 24.01.2020 12:54
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.01.2020, 15:02
JAMANT:n Avatar
JAMANT JAMANT ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 07.05.03
Sijainti: Espoo, .
Viestit: 4.071
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Roadrunner Näytä viesti
Ohhoh. En ole myöskään tuollaisista kuullut! Ihmettelin vain erikoisia liittimiä johdotuksissa. Nyt on vahva tunne että vika saattaisi olla noissa.
Jos vika löytyy tuollaisesta fusible linkistä, voiko sen korvata ihan sulakkeella? Ja millainen tehonkesto niissä pitäisi olla?
Toi onkin kiva kysymys, kokeilemalla selviää, laita siihen 10A sulake ensin, jos kestää, se on ok, jos ei kestä, sulla on joko oikkari siinä piirissä tai laitat 15A sulakkeen... Mutta en ota vastuuta jos autos palaa, eli omalla riskillä. Netissä on varmaan jossain luetteloitu, mitä noi Linkit on arvoiltaan, mutta itse en ole sellaista löytänyt...
__________________
Killing time is not murder
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 27.01.2020, 09:53
Roadrunner Roadrunner ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 13.01.20
Sijainti: Pori
Viestit: 8
Perusasetus

Syyllinen löytyi! Vähän selitystä luvassa, jos joku tulevaisuudessa kamppailee samanlaisten ongelmien kanssa.

Multa oli vasemman etuvalon takaa esivastukselle menevä johto poikki. Varmaan hiertänyt johonkin kulmaan ja syöpynyt poikki. Autossa on koko mun ajan ollut epämääräistä pätkimistä ajossa, ja olen melko varma että myös tämä liittyy samaan vikaan. Vieläkään en löytänyt katkenneen johdon toista päätä ankarasta etsinnästä huolimatta ja toivon hartaasti ettei lyö maihin missään. Joudun tässä tapauksessa ryöstämään virran EGR-solenoidin johdolta, joka on muutenkin samalta sähkön syötöltä. Fusible linkit olivat siis ehjiä.

Eli nuo releet ovat ainakin tuossa 88 -vuosimallissa järjestyksessä hytistä luettuna: AC/flekti, happianturin lämmitys, bensapumppu, Power latch. Sitten tulee starttimoottorin rele, jossa yksi pinni antaa bensapumpulle syötön esivastuksen ohi.

Olin aluksi väärällä releellä, sillä bensapumppu lähti hämäävästi käymään happianturin releeltä, joka on yhdistyksissä bensapumpun etuvastuksen ohittavaan syöttöön.

Ja happianturin pinnillä 30 ei ollut virtaa, sillä se on samaa linjaa pumppureleen 87 -pinnin kanssa, jossa johto oli poikki.

Suuret kiitokset kaikille avusta! Kummasti oppi taas sähköistä ton vekottimen parissa.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 27.01.2020, 11:07
Karvapöpö:n Avatar
Karvapöpö Karvapöpö ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.01.10
Sijainti: Porvoo
Viestit: 306
Perusasetus

Ja kiitos sinulle että laitoit tänne kaikille luettavaksi tulevaisuutta silmällä pitäen.
__________________
Satunnainen huutelija.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostettu Bensa Jeep. Cherokee/Grand cherokee vturpeinen O/M/V Ajoneuvot 5 29.07.2016 06:42
hj-61 käynnissä pysymis ongelma! datsun 3.3d Tekniikka & Jutustelu 20 10.07.2014 21:36
OHI: 11.10. Hakumoottorin uudelleenindeksointi käynnissä Lars Uutiset 0 11.10.2012 04:53
Jeep 2.1 TD ei pysy käynnissä Mikedeus21 Tekniikka & Jutustelu 4 02.10.2009 16:33
Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet O/M/V Muut 5 16.12.2005 21:50


Sivu luotu: 01:31 (GMT +2).