Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 13.10.2019, 09:13
jli jli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 23.09.19
Sijainti: Keski-Suomi
Viestit: 468
Perusasetus

Öljylämmityksessä (ja puulämmityksessä) on se ongelma, että hyötysuhde on äärettömän huono silloin, kun lämmitystarve on vähäinen. Järjestelmän lämmitys itsessään siis imaisee suhteessa paljon energiaa. Padat, kattilat, putket, savupiiput, pannuhuone jne lämmitetään pienen käyttövesimäärän kuumentamiseksi. Yleenä vielä pellit on auki yötä-päivää.

Tuo lämmityskauden ulkopuolinen lämmitystarve kannattaisi siis kattaa jotenkin muuten. Kovien pakkasten aikaan tilanne onkin vähän monimutkaisempi. Jos öljylämmittäjät lämmittäisivät silloin sähköllä tai lämpöpumpulla, Suomesta loppuisi sähkö, tai ainakin sen hinta nousisi aika järjettömiin lukemiin.

Jos vaikkapa 190 000 taloutta lämmittää kovilla pakkasilla öljyllä, keskimäärin 15 kW teholla, menisi sen korvaamiseen 2850 MW sähköteho (tarvittaisiin noin kolme ydinreaktoria). Ilppi/vilppi ei tuohon auta, maalämpö auttaisi jonkin verran. Hankalaa tulisi silti. Päättäjien kannattaisi siis miettiä, mitä toivovat. Pelkkä öljypolttimien romuttaminen ei tilannetta ratkaise.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Talliin lämmitystä : kattila + ilmalämmitin PasiK O/M/V Muut 0 21.02.2014 20:50
tallin lämmitystä joojoomies Chit-Chat 12 14.02.2007 17:25
M.jäähdytystä ja lämmitystä offbros O/M/V Muut 1 17.01.2005 19:55
O: Lämmitystä Nerd-O O/M/V Muut 0 01.01.2004 13:10


Sivu luotu: 00:51 (GMT +2).