![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Jouduin oottaa jonkin aikaa, että sain Mitsubishi LN35:sen. Vaikuttaisi, että se teki talosta asumiskelpoisen ja laitoin kolme pikkupatteria joko kokonaan pois tai termostaatin niin, et lähtee päälle vain jos lämpö vaikka pumpun vikaantumisen takia lähtee tippumaan. Minun kertomaan lämmön nopean noston ideaan näitä pitäisi olla varmaan kaksi, mutta voi olla hyvä jatkuvaan lämmitykseen. Ensimmäisiä huomioita on, että ulkoyksikkö oli aika vakuuttava metallikuorinen, sisäyksikkö on muovihässäkkä ja siitä kuuluu välillä jääkaappia tai kahvinkeittoa muistuttavia ääniä. Ulkoyksiköstä ainakin tänään lähti sulatusvaiheessa lumet ja muut jäätyneet aika äkkiä pois. Pumppu tuli riittävälle etäisyydelle taloon niin ei jäät muodosta ongelmaa. Nelosnopeudella puhallusääni voi jotain häiritäkin. Ulkoyksikön ääni näin uutena on hyvä.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
An nescis, quantilla prudentia mundus regatur |
#3
|
||||
|
||||
![]() Onko kellään Panasonic cs-cz9ske lämpöpumppua? Ja haluis tarkastaa sisäyksiköstä yhden liitin jutun? Mulla uus pumppu, mutta se ei pelaa, ja sisäyksikössä 2 liitin tyhjä... |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ei oo tullu sähköpuolta opiskeltua mutta mielestäni tuossa on yks vaihe liikaa kytkettynä siis 2vaihetta nolla ja suojamaa vai mistä tuo musta johto tulee?
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tää on sisä ja ulkoyksikön välinen kaapeli. Ruskea-vaihe, musta-nolla, sininen-ohjaus, kevi-suojamaa.
|
#6
|
|||
|
|||
![]()
Seuraavaksi aion opiskella kuinka kuljettaa lämpöä talossa. Nyt on kellarissa yksi patteri päällä, niin mielellään sinnekin lämpöä laittaisin, pitää hommata vissiin jonkinmoinen kanavapuhallin.
Omana ideanani lämpöpumpun yläpuolella oli korvausilman tuloventtiili ja otin siitä ylimääräiset ilmantuloa ahdistavat esteet pois. Tässä vaiheessa näyttää hyvältä ottaa korvausilma niin, että se valuu samantien lämpöpumppuun. Jos mulla on nyt yksi LN 35:nen, niin tosimiesluokan meininkiä saisi ehkä kolmella jos tarkoitus on lämmittää muitakin tiloja. Ne kun saisi vielä pelaamaan aurinkosähköllä. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Syksyllä laitettiin mökille kaksi mitsua pöhisemään. Kellarissa LN25 ja keskikerroksessa LN35. Pikku pakkasilla pelasi ihan ok molemmat. Siis silloin kun oli välillä pakkasta ja välillä kävi nollassa. Nyt ollut pari viikkoa pakkasia ja ihmettelin kun mökin lämpö laskee. Siis Melcloudin kautta seurattuna. Melcloud on mitsun wifi sovellus joka on sisään rakennettuna noissa koneissa. No paikan päällä syykin selvisi. LN35 on vetänyt itsensä aivan jäähän. Kone putsattu ja sulateltu. Sama ongelma jatkuu. Harmi homma kun ulkona tällä hetkellä -28c ja pakkasta jatkuu vielä huomiseen.
Asentaja epäili että kylmäainetta päässyt karkuun tai ohjelma vika sulatuksessa. Kuvastakin näkee ettei ole sulatellut ollenkaan. Vasemmanpuoleinen pelaa hyvin ja silloin syntyy kondessivettä reilusti. Itse epäilen ohjelmisto vikaa koneessa, koska puhdistuksen jälkeen puhaltaa kuumaaa kunnes kenno pikku hiljaa jäätyy. |
#8
|
|||
|
|||
![]() Manuaali ei nyt käsillä....Lainaus:
Voisko olla 1=vaihe, 2=nolla ja 3 on singaali? siis olisiko mahdollista että 2 (musta) ja 3 (sininen) on ristissä? Sinullahan on varmaan kytketty se syöttökaapeli? (vanhassa harmaa, olisko 3x1mm2 ohutsäikeinen.) Tuosta liittimestä meni kaapeli vain ulkoyksikön liittimiin. Ota, tai pyydä sähkömiestä ottamaan mittari kauniisti käteen, ja mittaamaan tuleeko tuohon liittimeen 230V liittimien 1-2 väliin. Tuossa vanhassa oli jotain sulake/suoja-juttuja molemmissa sähkökarvoissa, siis nollassa ja vaiheessa, kun pikkasen purin näkösälle... |
#9
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
/Anders |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty Sähkövinssejä 12v ja 24v mallit. | tapsa4x4 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 6 | 13.07.2019 17:02 |
Myydään / Vaihdetaan Ilmalämpöpumppu | Holsethx55 | O/M/V Muut | 4 | 07.08.2015 10:13 |
Patrol Gr ARB mallit ? | PatrolGR | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 01.03.2009 21:07 |
Cruiseri-mallit | IironSika | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 08.11.2003 04:40 |