![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Virtalukkoa tuli etittyä pitkin pitäjää. Ei mistää taho löytyä, ei romiksilta eikä varaosaliikkeistä. Yhestä kiinalaisesta verkkokaupasta se sitten löytyi. Sen siten tilasin ja oottelin viikon, netisivujen mukaa odottaa pakkaamista, laitoin kysylyä, että milloinko lähtee. Vastaus kuului, ei meil ookkaa niitä. Virtalukko on löydyttävä, jotta rattilukko saadaan toimimaan. Sen siis täytyy toimia jos halajaa leimalle. No, Lappeenrannasta Raskoneen kautta sai tilattua jostain kaukaa suolasella hinnalla, puolet siitä mitä maksoin koko autosta... Siinä ku se sitte tuli nii se laatikko kyllä näytti siltä, että se on nähny maailmaa, oli aika rähjääntynyt. Lukon assennetuani rupesin hitsailemaan. Lämmin talli nosturilla olis nii mukava. Se tällä kertaa
__________________
............................. Kiitos ja anteeksi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä on rakkaus lajiin huima! Kohta olis aika tehdä pikku verstas ns, sisätiloihin ni ei kiusais vesi ja tuuli. 40v tulee ikää ni ei halua edes sisällä hitsata.....mää tiedän!
__________________
Tein itse ja säästin. RASOR |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Pajero luonnollisessa elinympäristössä
Alkaa Cantterissa olla hitsuttelut hisattu Ilman suodatin oli mystisesti kadonnu, kuten pakoputkikin. Saab 99 vanha suodatin saa toimia tästälähtien Canterin ilmanpuhdistajan virassa. Seuraavaksi pittää parista 9000 Saabin putkesta kokeilla väsätä joku mehupilli.
__________________
............................. Kiitos ja anteeksi |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Onko tuo Kemppi migomat vai kempomat ?
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Se on 80 luvun Kempomat 250.
Tossa joulukuussa kävin konttorilla kyselemässä kilpiä ja samalla tein tilauksen. Nyt on samanlaiset kilivet ku vuonna 1984, kun tämä timanti rullasi kaupasta ulos. Pakoputkikin on nyt valamis, ennää puutuu lavan kiristäminen ja lokasuojan laitto. Site vois kokeilla naurataa katsastusmiehiä. Nii ja semmone pikku ropleema Pajeron kanssa. Se on ruvennu pitämää naputtavaa äänätä kylmäkäynnistyksissä. Vaikka on ollu johdon päässä. Se naputtaa noin puol minuttia ja sit loppuu, ilma lohkolämppäriä voipi naputella 2 minuuttia. Veikkaan kiertokangenlaakereita. Eli nyt kysynkin kokeneemmilta, mitä tuolle kannattaa tehdä? Joo, laakerit pitäis varmaa vaihtaa, mutta milloin ja miten?
__________________
............................. Kiitos ja anteeksi |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Jos sulla on vasara, mikä tahansa on naula. Jos sulla on hitsauskone, mikä tahansa on ihan mitä tahansa haluat sen olevan. Toyota crown rs50 OmJ40 kilpuri. (Lähetään vaikka nollasta) Plus muita romuja |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Tuli kuvia katellessa omat Ivecon hytin hitsailut mieleen
![]()
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Oli vähä puhetta tosta Pajeron oudosta äänestä, epäilin kiertokangenlaakereita.
Lainaus:
Kylmäkäynnistyksen jälkee kuuluu tollane ääni. Ku pata lämpenee tai antaa jenkaa nii ääni häviää, kuten videon lopusta kuuluu äänen kaikkoaminen. Hermot meinaa mennä ku ei tiiä mikä siellä hakkaa. Stetoskoopilla en löytäny äänen aiheuttajaa. Avokattone jatkuu sit ku löyän jonkuu joka vois myydä miulle vähä aikaa, se nimittäi alkaa olla melko lopussa näin keskellä viikkoa. ![]()
__________________
............................. Kiitos ja anteeksi Viimeksi muokannut Auriol90 : 06.03.2019 20:30 |
#9
|
||||
|
||||
![]() Onko pistehitsi-lisävaruste ? Jos on niin otatko kuvan naamataulun puolelta ![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]()
Löysin muutaman videopätkän liittyen Canterii ja toho Pajeroo.
Toi keltane paku toimi elinten luovuttajana Huutonetistä ja Torista uskomattomia löytöjä. Etenkin tuo Shop manual. Viime syksyltä, huoltoauto on kyl erääl taval mukava Lainaus:
En nyt iha varma, mut tossa kuiteki.
__________________
............................. Kiitos ja anteeksi Viimeksi muokannut Auriol90 : 26.01.2019 20:13 |
#11
|
|||
|
|||
![]()
Hienoa toimintaa jatka samaan malliin.
|
#12
|
||||
|
||||
![]()
Hyvälle näyttää. Tulee niin kauhun sekavin tuntein tuo oma rojekti aikoinaan....
Mukavan tutun näköistä näpräämistä. Jatka samaan malliin |
![]() |
Luokat |
korjaaminen, mitsubishi, pajero |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|