Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #5  
Vanha 29.08.2018, 16:25
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Ei omakohtaista kokemusta, sivusta seuranneena kylläkin.


Agrikaatilla ei kannata tehdä jatkuvasti sähköä, kannattaa laittaa iso akusto ja invertteri.
Ja kylmälaitteet, ruuanlaitto, ja lämmin vesi tehdään esim. kaasulla.

Toinen vaihtoehto, miksei edellisen rinnallakin, on kaksi agrekaattia, toinen noin esim. 2-3 kw, sillä saa tehtyä sähköä pitkinä käyntijaksoina, ja sitten toinen, noin 15-25 kw käyttöön silloin kun tarvitaan sähköä paljon.
Ja kannattaa todellakin miettiä, että ottaako hukkalämmön talteen, myös pakosarjasta/putkesta.
Myös ilmajäähdytetystä saa hukkalämmön talteen esim. lattialämmitysveteen, kun tekee ns. suljetun ilmajäähdytyksen, ja tuota kiertävää ilmaa jäähdytetään esim. auton jäähdyttimen läpi kierrättämällä. Siis glygoli vesi seos kiertää lattiasta tullessa ensin tuon jäähdyttimen läpi, sitten jäähdyttää öljyt lämmön vaihtimella, ja lopuksi jäähdyttää pakosarjan ja -putken.

ääni- ja tärinän eristykseen kannattaa kiinnittää erikoisesti huomiota.
Pako ja imuäänet saa vaimennettua siedettäväksi? riittävän isoilla vaimentimilla, tärinän saa vähenemään, kun laittaa agrekaatin kotelon kumityynyille, ja koko paketti esim. ns. perunakellariin.
Toki kauniina, tyynenä kesäilta tuonkin kuulee kilometrin päähän

Ja tuo sähkön tekeminen ylisuurella aggrekaatilla on kallista; olikohan reipas 100 kVA ja 8 litran kuorma-auton dieselillä oleva ent. varavoimakone, jonka korjasin, söi pikkasen vajaa 10 litraa/ tunti käytännössä ilman hyötykuormaa, pohjakuormana 9 kw rakennuslämmitin, kun jännite hyppelee miten sattuu, kun kytketään isoja 3 v moottoreita suorakytkennällä. (käyttää torninosturia, nostellessa syö enemmän. toki satunnaisesti muuta pientä, esim. käsityökaluja)
Jos laskee että polttoainekustanukset on puolet kuluista, toinen puoli tulee huollosta ja korjauksista, niin tuo 9 kw lämmittimen tuntikulut on suuruusluokkaa 15 e/tunti, siis noin 1,5 euroa/kwh (siis reilu 10x se, mitä verkosta ostettaessa maksaa.)
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Sähkön hinnat & kilpailutus SamiN Chit-Chat 29 15.06.2015 14:35
Älä luota halvan sähkön myyjään puhelimessa jnu Linkit 7 10.03.2009 21:39
Sähkön kilpailutus -MAKE- Chit-Chat 21 17.03.2008 10:20
Kikkailua sähkön hinnan nousussa. Bruno Chit-Chat 2 23.09.2007 12:47
Sähkön riittämisestä vepele Tekniikka & Jutustelu 23 12.06.2007 22:31


Sivu luotu: 02:45 (GMT +2).