Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #17  
Vanha 23.02.2017, 00:52
tekniikkamies tekniikkamies on kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.043
Perusasetus

Olen pohtinut, että mielekkään yhteiskunnan ja elämän kannalta nuorille tulisi tarjota mielekkäitä haasteita, eikä niin, että päihteet, örveltäminen ja rikokset on kovin varteenotettava vaihtoehto.

Mielestäni mopoauto vastaa huonosti harjoittelumahdollisuuteen koska se tulee niin kalliiksi vuotta kohti ja itse pidän erityisen tärkeänä niiden nuorten mahdollisuuksia, jotka ei ole kultalusikka suussa syntyneitä.

Kun itse olin nuori ja omassa ikäluokassa ruvettiin ajokortteja saamaan, aika monia kiinnosti raju ajotyyli. Tälle vauhdikkuudelle jokin muu väylä voisi olla parempi kuin yleiset tiet.

Olen nuoria nähnyt tekemässä hommia joko jollain työkoneella tai ajokortti-ikäisiä taksilla, ei ole automaattisesti niin, että nuoret kaikissa tilanteissa hölmöilisi. Mielestäni nuoret tulisi ottaa mukaan tekemään töitä tai harrastamaan sinne missä on vanhempia ihmisiä.

Mopoauton tarvetta nuorelle joku perustelee varmaankin sillä, että nuori voi mennä harrastamaan, kouluun tms. omin avuin, mutta aikaisemmat sukupolvet ovat menneet ilman mopoautoja.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Aixam mopoauto lepa77 O/M/V Ajoneuvot 0 27.04.2016 14:20
Mopoauto Tapsa_ja_Dumbo Chit-Chat 22 26.08.2015 15:13
Mopoauto SJ410 iikkoo Maasturiprojektit 44 08.12.2012 09:02
Suzuki Samurai mopoauto -MaTTi- Chit-Chat 6 15.08.2010 09:33
Myydään / Vaihdetaan mopoauto landcruiseriin bj/hj Rekisteröimätön O/M/V Ajoneuvot 0 26.02.2009 13:37


Sivu luotu: 19:02 (GMT +2).