Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #33  
Vanha 31.12.2016, 17:24
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Nykyohje (ks. mun edellisen linkin linkki) ei määrittele suuntaa, toisin kuin aiempi joka oli kopsattu nähtäville tuohon ylemmäksi.
Linkin linkissä on sallittu työvalot esim pakettiautoon, eli siirretty lakiteksti määräykseen eikä oteta kantaa suuntaukseen/kytkentään. Valo-ohjeessa kuitenkin on suuntaus/kytkentä määritelty edelleen, kohta 5.1?

Osus samalla silmään valo-ohjeesta kohdassa 3: "Jos valaisinta ei koske hyväksyntävaatimus tai vastaavuusvaatimus tiettyyn normiin, voidaan valaisimena käyttää muuksi valaisimeksi alun perin luokiteltua valaisinta ehdolla, että valaisinta koskevat muut mahdolliset vaatimukset täyttyvät (esimerkiksi työvalaisin)."
Eli kaukovalojakin saisi laittaa sojottamaan kaikkiin muihin suuntiin paitsi eteenpäin, jos vaikka sitä kuormaa pitää purkaa pakettiautosta vähän kauemmas. Kunhan on valkoista valoa?

Ja valo-ohjeen linkkikin tänne perään että muutkin näkee mistä kyse: http://www.trafi.fi/filebank/a/14671...-Valo-ohje.pdf
__________________
Harbor Cruisers
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Katsastus sjeeppi Chit-Chat 1 05.08.2010 21:58
Katsastus? komu Tekniikka & Jutustelu 1 05.11.2009 20:17
katsastus Rälläri Tekniikka & Jutustelu 4 29.05.2009 21:18
katsastus offirauta Tekniikka & Jutustelu 1 11.09.2006 13:05
katsastus tare Tekniikka & Jutustelu 0 17.07.2003 08:22


Sivu luotu: 07:09 (GMT +2).