Kyllä niitä korotuspaketteja saa Suomestakin, tahtoo noissa isoissa ja painavissa paketeissa rahtikulut nousta melkoisiksi, ja sitä kautta tulli + alv. on myös isot. Ja ihan kokemuksella, mahdollisten takuuasioiden kohdalla ulkomaisten kauppojen kanssa Suomen Tulli on hankala kaveri, ja lisäksi saatat itse joutua maksamaan takuuosien rahtikuluja. Vaikka ulkomailta tiettyjä tavaraoita kannattaa rahan puolesta tilata, niin monessa asiassa kotimainen kauppias on silti parempi vaihtoehto. Tapauskohtaista, ja kandee aina miettiä mitä ostaa täältä ja mitä ei. Alustasarjoissa varsinkin XJ:ssä kun on vielä lehtijouset takana -> ne painaa aivan helvetisti ja on myös muotonsa takia kalliit kuljettaa. Toki sitten Suomessa ongelma on varsin rajallinen määrä valmistajia joiden korotuspaketteja on saatavilla, eli jos tiettyä haluat niin siinä tapauksessa ulkomailta tilaaminen on melkeinpä ainoa vaihtoehto.
Kannattaa sitten oikeasti tutustua miten XJ:n korotus on syytä tehdä jos haluaa että auto on hyvä ajaa ja toimii siellä metsässäkin.
Rengaskokoa saat kasvattaa alkuperäisestä halkaisijasta 77mm (on olemassa Trafille kelpaava todistus josta löytyy 225/75 R16 rengaskoko, jolla saa 32" renkaat leimaan), ja korotusta saa olla lainmukaiset 77mm + 25mm ekstraa; XJ:tä oli Up-country versiona, joka oli 1" normaalia korkeampi -> tällä saa sen 25mm pelivaraa.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.
Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.
Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Viimeksi muokannut Timo_L : 15.02.2016 10:12
|