Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #26  
Vanha 20.01.2016, 17:42
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy Näytä viesti
Löytyykös keltään kuvaa tuosta lootasta, sellaista mistä näkyisi esim. juuri nuo kaipailemani proput.. Onko 5-vaihteen siirtohaarukka mahdollista asentaa paikalleen ilman purkua, se nimittäin jäi jakopäänremontin yhteydessä korjaajalta unohduksiin..
Ota 24mm kiintoavain käteen ja koita mihin se sopii jakiksen takaosassa (EI SIIS ULOSOTON KOHDASSA vaan tuossa kohdassa mistä jo kuvan laitoin). Siitä laitetaan öljyt sisään jakikseen. Päälaatikossa on vain yks proppu mihin se avain sopii.

Kannattaa ehkä ladata tietokoneelle joku torrent-ohjelma ja sitten imutat esim. H41/H42/H50/H55F Transmission Repair Manual - PN: 36237E -nimisen tiedoston osoitteesta http://daemon4x4.org/portal/downloads.php?dcid=17&p=2

Sun auton laatikko on sitten tuossa manuaalissa se H55F.

Jos se vitonen on unohtunut laittaa paikalleen, niin homma voi olla tehtävissä ilman laatikon irrotusta, mutta vaatii melkosta näppäryyttä. Elikkä etupenkit pois, vaihdekeppi/kepit irti, lattiamatto pois, lattiasta laatikon päältä huoltoluukku irti, vaihdelaatikon kannakepalkin alle hallitunkki, takakardaani ehkä irti ja laskee laatikon peräpäätä kohti maata. Sitten laatikon päältä se koko kansi ruuveista auki, kannen pujotus paikallee silleen että se haarukka menee paikoilleen siellä kumilurtsan sisällä. Kasaus sitten päinvastaisessa järjestyksessä. Jossain HJ:ssa on iso luukku lattiassa, vanhemmissa pieni. Pienestä ei homma onnistu, isosta eli vikoista vuosimalleista SAATTAA onnistua. Ei oo onneks tarvinnut ikinä tehdä...
Vastaa lainaten
  #27  
Vanha 20.01.2016, 18:08
roina roina ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.11.12
Sijainti: kotka
Viestit: 82
Perusasetus

Kahtelehhan tuolta, veikkaan, että löytyy kuva vaihteistosta ym.:

http://www.slck.net/gallery2.php?g2_itemId=24966
Vastaa lainaten
  #28  
Vanha 20.01.2016, 18:39
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hessu888 Näytä viesti
Tuossa vielä kuva avuksi ja kuvassa oleva musta tulppa on se minkä avaat ja katot tuleeko öljyä ulos vai ei. http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=83101

Kato nyt sitten samalla siellä auton alla ollessasi ettei sulla ole lähtenyt irti tuo kuvassa näkyvä akselinpää. Se pitäisi olla pultilla ja metallilevyn palalla kiinnitettynä silleen, ettei akselista näy kuin pää eikä tolleen kuin kuvassa jossa o-rengaskin jo ulkopuolella.

Jos jakis on päässyt kuivaksi, niin öljyä päivittäin lisäämällä pystyt ehkä tovin ajelemaan, mutta kannattaa alkaa metsästämään uutta jakista tai ehkä mieluummin äänetöntä päälaatikko+jakolaatikkopakettia sekä jotain pajaa joka noi sulle vaihtaa. Asiansa osaava vaihtaa laatikot puolessa päivässä tai päivässä nyt ainakin.

Lisähommaa kun siellä auton alla möngit, niin ravistele kardaanit kummastakin päästä, että onko laatikon päässä tai perän päässä laakerit ihan loppu. Niitä kardaanien liukuja ja ristiniveliä kannattaa kans rasvailla 5-10tkm välein, koska ilman rasvaa ne ei ikuisesti kestä...


17mm oli toi proppu, joka tuosta akselista hieman alaviistoon. Eipä sieltä ainakaan öljyä tuu. .

Ja tosta ruuttasin sisään ne öljyt :/ Vituiks män?

Viimeksi muokannut Timoboy : 20.01.2016 18:54
Vastaa lainaten
  #29  
Vanha 20.01.2016, 21:33
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Öljypinnoista ja 5-vaihteen siirtäjästä.


Siis onko tuo unohtunut siirtohaarukka kuvassa oleva osa n 614 ?

http://www.tamgears.com/Toyota%20HJ6...t/image002.gif

siis haarukka, U-kirjaimen muotoinen ja U-osan sisämitta noin 7-10 cm? Jos on, niin ei onnistu laittaa paikalleen ainakaan ilman jakolaatikon irroitusta.

Ja sitten nuo öljytasot laatikoissa: ULKOMUISTISTA!
Päälaatikossa pitää olla öljyä suuruusluokkaa 10 cm pohjalta. (muistaakseni täyttöroppu kuskin puolella, laatikon sivussa, suurin piirtein n. 10-15cm kytkinkopasta taaksepäin. Kanta noissa propuissa voi olla melkein mitä vaan, yleensä kuusiokanta, poistoroput 24mm ja täyttöroput 17 vai 19 mm?

Jakolaatikon öljypinta on niin korkealla, että öljy pääsee virtaamaan jakolaatikon sisällä ulosoton ja jakolaatikon/kardaanilöhtöjen välillä. se täyttöproppu on juuri siinä kohtaan, missä öljypinta pitäisi olla, siis suoraan auton takaapäin katsottuna.

p.s Tyhjennysproput: päälaatikossa takaosassa keskellä alhaalla, JA jakolaatikossa kardaanilähtöjen välissä alimmaisena sekä toinen ulosoton alla. tämä poistoproppu monesti tuo pienempi, siis oliko 17 vai 19mm avaimelle.

Ja jos haluaa lisää turvaa ja tietoa, niin molempiin laatikoihin ainakin yksi magneetilla oleva proppu, jakikseen laittasin täyttöpopun ja ulosoton tyhjennys propun magneetilla olevaksi, päälaatikossa poistopropun taikka molemmat. (siis jos/kun öljyssä on seassa terästä laakereista/hammaspyöristä, niin se jää proppuun, josta se löytyy tarkistettaessa taikka öljynvaihdossa)

Ja tuosta öljyn siirtymisestä laatikosta toiseen: "Joskus" onnistuu korjata jakiksen huohotin aukaisemalla
(Yhdessäkään minun omassa cruiserissa ei ole koskaan ollut ns. hullunkiertoa)
Vastaa lainaten
  #30  
Vanha 20.01.2016, 22:26
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Perusasetus

Tätä lueskelin mielenkiinnosta ja samalla mietin, että voisiko Hilmna ulina johtua tästä öljyvajeesta. 60...80 vauhdissa esiintyy. Ei väliä onko 4-veto vai ei. Ulisee vaikka olisi vapaalla. Koska lähes kaikki järjellinen on vaihdettu, niin ei jää kuin tuo enää jäljelle. Tarttee lisätä öljyä jakolootaan ja kuunnella josko möly häviäisi.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.
Vastaa lainaten
  #31  
Vanha 20.01.2016, 22:42
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti
Siis onko tuo unohtunut siirtohaarukka kuvassa oleva osa n 614 ?

http://www.tamgears.com/Toyota%20HJ6...t/image002.gif

siis haarukka, U-kirjaimen muotoinen ja U-osan sisämitta noin 7-10 cm? Jos on, niin ei onnistu laittaa paikalleen ainakaan ilman jakolaatikon irroitusta.
Niin voihan se olla että joku on tuonkin onnistunut unohtamaan, mutta ite kyllä aattelin, että kuvassa keltasella täplällä varustettu http://forum.ih8mud.com/attachments/...89-jpg.643972/ ois viturallaan. Laatikon kansiosaa paikalleen laittaessa pitää kattoo tarkasti vipstaakit kohdilleen tai muutoin päältä päin näyttää kaikki hyvältä, mutta vipstaaki väärässä kohtaa eikä vitonen mene päälle.
Vastaa lainaten
  #32  
Vanha 20.01.2016, 22:53
PH75 PH75 ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 29.02.12
Sijainti: Utajärvi
Viestit: 677
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hessu888 Näytä viesti
Niin voihan se olla että joku on tuonkin onnistunut unohtamaan, mutta ite kyllä aattelin, että kuvassa keltasella täplällä varustettu http://forum.ih8mud.com/attachments/...89-jpg.643972/ ois viturallaan. Laatikon kansiosaa paikalleen laittaessa pitää kattoo tarkasti vipstaakit kohdilleen tai muutoin päältä päin näyttää kaikki hyvältä, mutta vipstaaki väärässä kohtaa eikä vitonen mene päälle.
Jos vetoa pitäisi asiasta lyödä, niin laittaisin rahat tähän Hessun vaihtoehtoon.
Vastaa lainaten
  #33  
Vanha 21.01.2016, 06:50
artsi777:n Avatar
artsi777 artsi777 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.05.07
Sijainti: Salo, Finland.
Viestit: 3.133
Perusasetus

Minultakin ääni tämän puolesta, en usko että kukaan asentaja kaivaa sitä haarukkaa irti kannesta ilman syytä.
__________________
Salon seudun OFF ROAD Ry
Vastaa lainaten
  #34  
Vanha 21.01.2016, 10:16
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Lisäsin siis Hessun kuvasta näkyvästä 17mm kannalla olevasta propusta ölpät, mutta menikö ne nyt väärään rööriin? Tulppa, sokea, proppu...
Pitää alkaa selailemaan nuita kuvia kun menee jo kohta kaik lootat sekaisin
24mm oli se "minun miestä oleva" täyttöproppu päälaatikolle, siellä kuskinpuolella ja sieltä sitä ölppää alkoi valumaan heti.
Pitäisi kai tuo nyt selvittää, ennen koeajoa, mitä en täytön jälkeen tehnyt (onneksi) kun töistä kotiin ajelin auton toimiessa ja silloin hojo oli tosiaa vaa lämpimässä tallissa ja siitä samasta 17mm propusta en saanu pakkasessa seissyttä ölppää tungettua sinne kuin sen pari desiä.

Siirtohaarukka ja 5-v:n tappi tuntuu käsikopelolla, kepistä vaihtaen haarukka (ei siis SE haarukka, vaan oisko kysyyssä jonkinlainen siirtäjävipu?) liikkuu, muttei tapaa sitä tappia.
Ps. 5vaihteen kanssa ei ollu mitään ongelmia, ennenkuin tuo kyläseppä sen jakiksen remppas.

Pahoittelut, kun mulle pitää kaikki vääntää rautalangasta, mutta ekalla autovanhuksella ajellaan

Viimeksi muokannut Timoboy : 21.01.2016 11:28
Vastaa lainaten
  #35  
Vanha 21.01.2016, 11:58
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Eiköhän se öljy menny oikeesta reiästä sisään. Mulla proput ollu aina 24mm avaimella, reiän ollessa 18mm, mut ehkä niitä reikiä on sitten eri kokosia tai jotain... Kysäse siltä kyläsepältä jos se osais sen viitosen laittaa toimintaan. Ihmetyttää mitä sen kanssa on turattu jos se laatikon kansi ei ole ollut irti ja siinä oleva vipstaaki on paikallaan.
Vastaa lainaten
  #36  
Vanha 21.01.2016, 12:05
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Joo en siitä kuvasta muuta pruppua nähny kuin sen mustan pultin ja on tuossa 17mm kannalla. Mietin tossa ettei nyt ihan vikapaikkaan voinu mennä.
Kyläsepän kanssa ei olla enää puheväleissä mutta jossain toisessa ketjussa joku kertoi ettei kovin harvinaista jakisrempan yhteydessä oo unohtaa laittaa sitä vitosen siirtäjää kiinni siihen tappiin. Kai mentävä pulttaamaa penkit pois, jos pääsis yläkautta huoltoluukusta. Siellä ihan selvästi tuntee ettei siirtäjä tapaa siihen tappiin.
Mut toi jakis ny etusijalla.

Ja näin perstuntumalta vois kuvitella pultin korkeuteen nähden, että se n.3Litraa vetäisi.
Vastaa lainaten
  #37  
Vanha 21.01.2016, 23:31
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy Näytä viesti
Joo en siitä kuvasta muuta pruppua nähny kuin sen mustan pultin ja on tuossa 17mm kannalla. Mietin tossa ettei nyt ihan vikapaikkaan voinu mennä.
Kyläsepän kanssa ei olla enää puheväleissä mutta jossain toisessa ketjussa joku kertoi ettei kovin harvinaista jakisrempan yhteydessä oo unohtaa laittaa sitä vitosen siirtäjää kiinni siihen tappiin. Kai mentävä pulttaamaa penkit pois, jos pääsis yläkautta huoltoluukusta. Siellä ihan selvästi tuntee ettei siirtäjä tapaa siihen tappiin.
Mut toi jakis ny etusijalla.

Ja näin perstuntumalta vois kuvitella pultin korkeuteen nähden, että se n.3Litraa vetäisi.
Jos pelkkä jakolaatikko on sun tai jonkun muunkin autoon rempattu, niin ei silloin vitosvaihteen osiin päävaihteistossa ois pitänyt koskea eikä laatikon kanttakaan ottaa auki. Tässä taitaa mennä vähän termit sekasin??

Tässä linkin kuvassa: http://i267.photobucket.com/albums/i...r/IM000833.jpg jakolaatikko on toi koko alumiinin värinen osio tuossa vasemmalla, 1-4-vaihteet on tuo alumiinisen kannen alla olevassa mustassa laatikossa ja tuon sinisen sähköliittimen kohdalla on vitosvaihteen osat sisällä. Tuon sinisen liittimen päällä kuvassa näkyy kumilurtsa minkä sisällä on sellainen siirtotanko jota pitkin vitonen välittyy tuolta alumiinikannen kautta. Tuota lurtsaa jos saat raotettua ja katottua onko ne hahlot siellä kohdillaan. Jos se kyläseppä on purkanut tuon vitosvaihteen mustan osion laatikosta, niin sitä isoa haarukkaa ei taida saada kasattua edes ilman väkivaltaa väärin päin (vasaralla kylläkin), mutta sille haarukalle tulevan vivun voi onnistua laittamaan väärään kohtaan (hahlojen ulkopuolelle) jolloin liike ei tuolta lurtsan suunnilta välitykään enää haarukalle. Elikkä siis tässä kuvassa ympyröity ne hahlot minkä välissä pitää vipu olla http://aijaa.com/bUeJOZ

Sori jos meni rautalangaksi...
Vastaa lainaten
  #38  
Vanha 25.01.2016, 05:41
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Juuri se kumilurtsan suojissa oleva vipu ei tapaa askin päällä olevaa osaa, sen tuntee käsikopelolla.
Ihme kyllä, loota ollu nyt ääneti, vaikka melu oli silloin kuivana aivan kauhee. Nyt loppuviikosta sitä hullunkiertoa tekemään. Voiko sen laittaa nyt siitä propusta (jakiksesta), mistä ne ölpät ruuttasin sisään, eli siitä mustasta, mikä oli siinä Hessun laittamassa kuvassa, joka tosin omassa oli 17mm kannalla ja toinen pää sinne päälootaan, 24mm kannalla olevaan?
Vastaa lainaten
  #39  
Vanha 25.01.2016, 23:01
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy Näytä viesti
Juuri se kumilurtsan suojissa oleva vipu ei tapaa askin päällä olevaa osaa, sen tuntee käsikopelolla.
Ihme kyllä, loota ollu nyt ääneti, vaikka melu oli silloin kuivana aivan kauhee. Nyt loppuviikosta sitä hullunkiertoa tekemään. Voiko sen laittaa nyt siitä propusta (jakiksesta), mistä ne ölpät ruuttasin sisään, eli siitä mustasta, mikä oli siinä Hessun laittamassa kuvassa, joka tosin omassa oli 17mm kannalla ja toinen pää sinne päälootaan, 24mm kannalla olevaan?
Juurikin noin teet kuten kirjoitit ja putsaat sen huohottimen eli tässä kuvassa http://www.ez4x4.com.au/assets/full/WRLGBOXTFR2.jpg olevasta 4wd tekstistä pari senttiä vasemmalle oleva tappelo
http://shop.cruiserparts.net/bmz_cac...ge.195x300.jpg jonka kansiosa jumittuu vanhemmiten paskastavja ruosteesta yhdeksi puuksi putkiosan kanssa eikä enää hengitä. Crc ja sormilla korkin pyörittely auttaa siihen. Kannattaisi samalla kattoo myös pton:n öljyt eli kuvan mötikkähttp://forum.ih8mud.com/attachments/...ze-jpg.321967/ ja sen täyttöproppu on 24mm kokonen tulppa runkopalkin puolella EI takana...

Viimeksi muokannut Hessu888 : 25.01.2016 23:30
Vastaa lainaten
  #40  
Vanha 27.01.2016, 14:04
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Ja ottihan tuo jakis sen verran siipeensä, että nelikko pomppii pois päältä, niinkuin ennen jakiksen uusimista, F*ck!
Hullunkieto ensiavuksi ja sitten metsästämään 61:stä tekniikanvaihtoon..
Vastaa lainaten
  #41  
Vanha 27.01.2016, 14:54
Juhis.T Juhis.T ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 07.11.15
Sijainti: Pölj
Viestit: 64
Perusasetus

Mikäs noista jakiksista menee, että alkaa hylkiä nelikkoa? Kaverilla sama vika.
Vastaa lainaten
  #42  
Vanha 27.01.2016, 15:42
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Jaa a, moni fiksumpi varmaan tietää, mut tilasin silloin paketin lontoosta, hintaa oli vähä yli 200€, sisältäen KAIKKI paitti kuoret, siis jakikseen. Suomessa oli paketin hinta pari vuotta sitten liki 900€.
Vastaa lainaten
  #43  
Vanha 27.01.2016, 16:59
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy Näytä viesti
Jaa a, moni fiksumpi varmaan tietää, mut tilasin silloin paketin lontoosta, hintaa oli vähä yli 200€, sisältäen KAIKKI paitti kuoret, siis jakikseen. Suomessa oli paketin hinta pari vuotta sitten liki 900€.
Tuohon hintaan ei kyl saa vielä uusia rattaita jne. mutta laakerit, stefat ja muut perus kulutusosat saa.
Vastaa lainaten
  #44  
Vanha 27.01.2016, 17:00
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.949
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Juhis.T Näytä viesti
Mikäs noista jakiksista menee, että alkaa hylkiä nelikkoa? Kaverilla sama vika.
http://forums.offipalsta.com/archive.../t-103903.html
Vastaa lainaten
  #45  
Vanha 28.01.2016, 11:33
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Joo ei ollu näemmä rattaita ja oikein pahaa tekee lukea mitä aiemmin kirjoitellut
Silloin käytin autoa pajalla ja jostain syystä nelikko toimi hetket sillä etuperän täytöllä ja siellä väitettiin syyksi sitä.
Tämä oli kuitenkin se paketti jolla nelikko lähti toimimaan tuohon asti, kun pääsi ölpät pakoon jakiksesta, EIKÄ ETUPERÄSTÄ :P
http://www.euro4x4parts.com/parts/tk...rhaul_kit.html
Vastaa lainaten
  #46  
Vanha 28.01.2016, 12:14
PH75 PH75 ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 29.02.12
Sijainti: Utajärvi
Viestit: 677
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timoboy Näytä viesti
Joo ei ollu näemmä rattaita ja oikein pahaa tekee lukea mitä aiemmin kirjoitellut
Silloin käytin autoa pajalla ja jostain syystä nelikko toimi hetket sillä etuperän täytöllä ja siellä väitettiin syyksi sitä.
Tämä oli kuitenkin se paketti jolla nelikko lähti toimimaan tuohon asti, kun pääsi ölpät pakoon jakiksesta, EIKÄ ETUPERÄSTÄ :P
http://www.euro4x4parts.com/parts/tk...rhaul_kit.html
Minkä merkkiset oli laakerit tuossa sarjassa? Jos koyo:t tai nsk:t, niin halpa tuo sitten on, jos vaikka kotimaasta saataviin vertaa. http://www.offroadtarvike.fi/verkkok...iew/235603/248
Vastaa lainaten
  #47  
Vanha 28.01.2016, 16:16
Timoboy Timoboy ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 21.05.11
Sijainti: Kouvola
Viestit: 485
Perusasetus

Ei ollu näköjään pakkaus enää tallessa, missä ois varmaan mainittu laakereiden valmistajat, joten ei muuta kuin meiliä tuonne, niin kertovat.
Muistelin joo, että ois sisältänyt aivan kaikki roippeet, mutta tuossa linkissähän näkyy mitä kaikkea sisältää. Jakis kuitenkin toimi moitteettomasti tuon paketin jälkeen, sohon asti kunnes ölpät muuttivat päälootaan
Vastaa lainaten
  #48  
Vanha 28.01.2016, 18:28
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.256
Perusasetus

Nelikon hyppiminen korjaantuu uudella siirtohaarukalla. Tai sitten vaan täyttää vanhan. Ei maksa kuin vaivan ja sen uuden haarukan jos ei jaksa hitsailla.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
hj60 vaihdelaatikko niska Tekniikka & Jutustelu 1 14.11.2010 17:36
hj60 vaihdelaatikko penna Tekniikka & Jutustelu 8 05.11.2008 21:32
Ostetaan Hj60 vaihdelaatikko komulainen O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 01.09.2008 17:19
O:hj60 vaihdelaatikko akp O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 20.07.2006 23:24
M: HJ60 vaihdelaatikko O/M/V Muut 2 20.10.2005 15:22


Sivu luotu: 19:13 (GMT +2).