![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
Lainaus:
![]()
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Täällä pikkusen pohjoisempana ei vaan mitenkään voi ymmärtää tuon kellon siirtämistä minnekkään?
Onhan se mukava juhannuksena kun tietää että pimeä tulee joskus tai sitte ei |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Ihan turhaa
![]() ![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Samahan se on siirrellä, mut elukat kärsii eniten
![]() Se lehmä lypsetään klo18 oli se valmis tai ei ja kanoilta jää 1 tunti päivästä vähemmäksi, seuratkaapas nyt viikon ajan kananmunia niin ne on ryppysiä raakana munimisen vuoksi ![]() Itellä aina ollut vaikeuksia kun maanantaita vasten pitänyt kelloja siirrellä jos menee normaalisti nukkumaan niin tuntia aikasessa pitää herätä ja puolivuotta kun keho on tottunut määrättyyn pallon asentoon niin ei se sitä opi kun joku vaarivainaa on keksinyt et kellojen siirrolla voi sotia tunnin pidempään
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ei kannata sitten ikinä matkustaa tätä omaa aikavyöhykettä itä- tai länsisuunnassa pidemmälle, jos tunnin aikaero tuo moiset ongelmat omaan sisäiseen kelloon. Lienee myös syytä jättää vuorotöiden teko muille, samoin pitää kello aina aamuisin herättämässä minuutilleen samaan aikaan ja mennä illalla nukkumaan samalla kellonlyömällä aina?
Ei millään pahalla, mutta jos oikeasti tunnin aikasiirto tuottaa tuollaisia ongelmia, niin ihmisten ei pitäisi sillä periaatteella olla kykeneviä tekemään edes 2- vuorossa töitä, saati sitten 3- vuorossa. Ei myöskään matkustamaan, koska jo jonnekkin thaikkulaan tai jenkkeihin lentäessä se 6-9 tunnin aikaeroa saisi aikaan sen, että koko loman aikana ei ole päiväsaikaan hereillä ja toimintakykyinen. Sen sijaan jos ottaa asenteen, että eipä tämä mitään, niin homma sujuu. Minulla ainakaan ei ole ikinä ollut edes reissuilla ongelmia unirytmin kanssa. Tuollaisen 8-10h aikaeron saa kohdalleen parissa päivässä, kun pyrkii valvomaan tulovuorokauden uuden maan aikojen mukaan, ja siitä sitten vaikka väkisin ylös seuraavana aamuna vaikka olisi nukkunut vain tunnin- pari. Se on ihan omasta päästä kiinni, ei mistään muusta.. jos tappelee ajatusta vastaan, niin totta helvetissä kaikki on vaikeaa.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Se on mukavaa, että illasta on valoisampaa. Tällä keikkamuusikon unirytmillä on ihan sama tuollaiset tunnin parin heitot, väsyttää se aamulla kuitenkin.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
kyllä se mulla ainakin vaikuttaa. arkena nukkumaan noin 21.30 ja ylös 5.00 näin puol vuotta ja nyt yht äkkiä saa nukkua tunnin vähempi.
jos matkustan tois puol maapalloa ni en mää sinne töihin mee ni se aikaero on se ja sama ku on lomalla.. ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Lyhyitä katkoksia siirron vuoksi | Lars | Uutiset | 2 | 24.03.2013 14:54 |
Forum-keskustelun ihanuus | petris | This And That | 1 | 11.03.2003 15:27 |