![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
GCWR 16k/ 18k = gross combined weight rating -> yhdistelmämassa ~7200-8200kg. Pitäisi käsittääkseni olla jossain päin autoa valmistajan tarra/ kilpi, mistä nuo kaikki käy ilmi.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Siin on semmonen homma et jos ei oo ennestään merkattu otteeseen mitään vetolujuuksia silloin kultaisella 90 luvulla ja sitten ne tuli pakollisiksi merkata tosa 2000 luvun aikana otteeseen niin silloin laitettiin kaikiin vaan yleinen maksimi 2200 kg suoraan tietokoneelta.
Eli ennen ei oo lukenut mitään veto massaa ja sitten vuosikatsastuksen yhteydessä kun on tullut pakolliseksi tämä lujuus merkata on tietokone automatik lyönyt vaan tuon 2200. joten saa kyllä ihan sen 3500 kg kun menee kontorille sanomaan asiasta voi olla että vaatii esim ohjekirjasta näyttämään veto lujuuksia tai jtn. EDIT vielä että sillä vetokuulalla max suomessa toi 3500kg ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Ovenpielessä on tarra jossa on ilmeisesti akselimassat ja kokonaismassa, mutta ei mitään tohon viittaavaa lukua. Ongelmana on nyt se kun sinne otteeseen on merkattu 2270kg ja kun soitin A-Katsastuksen tekniseen neuvontaan ja siellä katsoi auton tiedoilla, ei löytynyt mitään syytä miksi tuo arvo on merkitty. No eli sehän on sitten hyvä kun kaikki tiedämme että se on päin vittua, ainoa ongelma on vaan siinä kun todistamisvelvollisuus on asiakkaalla muutoskatsastuksessa ja pitää kuulemma olla joku dokumentti mihin vedota, (esimerkiksi ohjekirja jos siinä mainittu) että valmistajan sallima vetomassa on suurempi ja sen rajoissa voi muutoksen tehdä. eikös 5000 lbs oo karvan vajaa 2270kiloa, että olisko tässä nyt katottu jonkun ram1500 vetopainoja tai joku muu kämmi käyny sillon kun vetopaino on arvottu otteeseen.
__________________
-95 Dodge Ram 2500 4x4 5.9cummins td ![]() -Miekka ja nakki risa polkupyörä ![]() ![]() |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Siittä FSM: http://dodgeforum.com/forum/2nd-gen-...e-manuals.html
Ja parts manual: http://dodgeforum.com/forum/2nd-gen-...s-manuals.html Ehkä noista löytyy tarvittava tieto.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Mitäs siellä otteessa sanotaan suurimmaks sallituks yhdistelmämassaks ??
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Eipä sinne semmosia näissä oo kirjoiteltu, kun ei oo ilmotettu.
|
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Mitäs MaTTi sanoo asiantuntijana tähän, että riittääkö kopio tuosta selvitykseksi pv massan muuttamiseen otteeseen?
__________________
-95 Dodge Ram 2500 4x4 5.9cummins td ![]() -Miekka ja nakki risa polkupyörä ![]() ![]() |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Pitäis riittää, ota vielä linkki ylös tosta manuaalin nettiosoitteesta.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostetaan dodge ram 2500 | temes | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 01.08.2014 21:53 |
Myydään / Vaihdetaan dodge ram 2500 | f250 | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 24.02.2013 20:45 |
Myydään dodge ram 2500 | f250 | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 09.09.2012 14:10 |
Dodge Ram 2500 | Swoop | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 12.08.2008 19:21 |
M dodge ram 2500 | nivea2 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 20.06.2007 18:02 |