Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #29  
Vanha 15.02.2014, 20:40
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.457
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja WinChester Näytä viesti
Niin no mulla on korotusta 3,5" (tai siis nyt takana on messevät 4,5" ) ja sulla 1,75 eikös(?), joten matkaa pohjaanlyöntikumeihin rajoituspaloista huolimatta pitäs olla sitäkin enemmän kuin sulla.
Mitalla mitattuna oli nyt 30mm enemmän kuin alunperin, ja alunperin korotusblokeilla 45mm (1.75"), joten nyt noilla etujousilla takana on 75mm korotusta (3").

Lainaus:
Sikäli kun noista vanhemmista Punkan kuvistakin on pääteltävissä ei takana ole ulosjoustoa tarpeeksi ja syyksi epäilen nimenomaan vakaajaa. Kiven päällä oleva puoli on n. 10mm rajoittimesta ja taka-akseli on koriin nähden silti lähes suoran näköinen; toisin kuin etupää!
Ei se takavakaaja pitäisi vaikuttaa noin paljoa ollenkaan.. olikos sulla alkuperäiset tukivarret, tai muuten vain "kiinteät" missä ei ole flex jointteja ollenkaan? Mullahan on ne flex jointilliset molemmissa päissä sekä ylä- että alatukivarsina. Vaikuttaa oikeasti aika paljon, vaikka toisaalta vanhat ja väsähtäneet alkuperäisetkin joustaa kohtalaisen hyvin.


Lainaus:
Katotaan nyt ens viikonloppuna Lopella miten alusta toimii. Hyvä arvaus ja toive olisi, että nyt etupää ei pohjais niin herkästi ja että takapää eläisi enemmän. Ja ylimääräinen lisätuuma takapään korkeudessa helpottaa elämää joka tapauksessa.
Kuten puhelimessakin pöpistiin, niin kierrejousialustalla jonkin sorttinen kallistuksenvakaaja vain olisi ihan paikallaan.. tahtoo kori kallistella muuten liikaa sivukallistuksissa. Tuo takavakaaja pitää mukavasti koria vähän linjassa, mutta ei vaikuta liikaa joustoihin Mutta sillähän se selviää kun käy ajamassa että miten nyt pelittää.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Jeep Grand Cherokee -93, "Black ZJeep" WinChester Maasturiprojektit 15 15.03.2013 22:26
Jeep Grand Cherokee -94, "Big BroZJer" WinChester Maasturiprojektit 56 15.01.2013 22:31
Myyty Uudet alut 16"! Jeep Grand Cherokee, Chysler, Dodge ImacInnes O/M/V Renkaat ja vanteet 3 02.05.2010 10:51
Jeep Grand Cherokee "WJ" Nex Tekniikka & Jutustelu 3 15.01.2008 18:39


Sivu luotu: 06:01 (GMT +2).