Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #20  
Vanha 18.08.2013, 23:52
Nikuzai Nikuzai ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 02.12.12
Sijainti: Suomussalmi
Viestit: 3.863
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Jeps, liinan pitää olla suorassa, kierteellä ollessaan varsinkin avotrailerissa hajoaa yllättävän helposti kun tuuli sitä heiluttaa. Duunin koulutuksissa joskus mainittiin myös siitä että kierteellä oleva liina olisi vetolujuudeltaan suorassa olevaa heikompi.

Itse yleensä pyrin vetämään mielummin vähän turhan monta liinaa kuin liian vähän.. vituttaa jos tarttisi jotain lautakuormaa tjsp. lähteä keräilemään
Paukkuu vähän jo offtopikiksi, mutta ylimääräinen liina on tosissaan parempi kuin 2 liian vähän


Liinan kestosta oli jollain kurssilla ihan video missä liinaa kiskotaan leveän väkipyörän kautta niin, että toisella puolella oli kiertymä, mutta väkipyörällä suorassa ja kaikki liinat pamahti aina sieltä kierteen puolelta ja useimmat jo alle murtolujuudessa yksi liina katkesi melko läheltä räikkää joten loppu liinan laittoivat uudelleen räikkään ja samalla tavalla vetäen kesti hieman yli murtolujuuden kun oli suorana.
__________________
Positiivinen rasismi?

Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Autotrailerin alustoja Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 3 14.08.2008 21:43
Autotrailerin vakuutukset Tekniikka & Jutustelu 2 16.08.2007 11:06
M: Minin perä kärryksi. pastirolli O/M/V Muut 1 25.07.2007 04:01
Kappaletavaravaunun ja autotrailerin erot?. hiski Chit-Chat 12 12.01.2007 13:03
autotrailerin tuonti? -sami- Tekniikka & Jutustelu 17 15.02.2006 14:44


Sivu luotu: 11:17 (GMT +2).