![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Omakohtasella kokemuksella subarut ovat olleet mahtavia autoja jos ei tarvi maasturia, neliveto toimii, outback oli mahtava peli ajella kun oli tehoa ja automaatti nyt pihassa subarun impreza 2.0 vaparilla(bensa) farkkumallia ja automaatti ja näin kesällä menee nätillä ajolla n7l/100 talvella meni8-9, eikä mitää moitittavaa tekniikassa. ei pahemmin tarvinut suditella liikkelle lähtiessä vaikka mikä keli oli talvella. ja noita farkku imprezoita ollut jo 2 aiemminkin manuaaleina ja ei kyllä voi tekniikka moittia, taisi yhden kerran joutua eteen vetarin vaihtamaan ja ilmanputsarin...eli ei paljoa tekniikkamurheita ole, ja nämä siis 90luvun laitteita, omakohtaista kokemusta ei noista 2000luvun subaruista ole kun et kävi diiseli imprezaa kokeilemas manuaalina. jos joku minulta kysyy kätevää käyttistä niin kyllä minä subaruun ohjastan. ei ne osatkaan maksa kuten mersulla tai audilla... ja itekkin jos varaa olisi niin ostaisin käyttikseksi tuon outbackin automaatilla ennemmin kuin audin tai mersun, makuasia ehkä mutta eikös niitä ehdotuksia tässä kyseltykkin.
__________________
Jeep Wrangler -89 4.0 AT |
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________ |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Tuossa noita Jeeppejä katellu ni mitäs eroa on moottoreissa
-3,1td -3,0crd -2,8crd -2,7crd -2,5crd Teho, vääntö, kulutus, kestävyys? JOssain oli maininta että nokkahihna vaihdettu. Ovatko crd koneet kaikki hihnalla? 2001 2,7crd vs 2004 2,7crd mitään muuta eroa kuin hintapyynti 2001 9-10t€ vs 2004 12t€-17t€ Suunnilleen samat ajomäärät kuitenkin.
__________________
Marko Nyt tavoittaa myös whatsappilla. Viimeksi muokannut 33SD : 04.07.2013 23:52 |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
mersun koneissa on mm.ketju. tehot suurinpiirtein samat kuin e mallin mersuissa. rikki menee kaikki osa aikasemmin osa myöhemmin. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Rav4 olis mielessä käyttöautoksi. Minkälaisia kokemuksia näistä on kertyny? 2000-luvun kampe kiikarissa, bensana ja "nelivetona".
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Mitään muuta tietoa ei oo kun että jos on vvt-i koneella niin öljyn syöntiä voi olla luvassa.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Automaattivaihteisena keskikulutus oli 10 l/100km. En muista erityistä öljynkulutusta. Vm. oli 2000.
__________________
__________________________________________________ __________________________________________________ ________ |
#8
|
||||
|
||||
![]()
Eikös tuo öljyn syönti ollu ainaki 1.8 ongelma joskus? Dieseli ei ole oikein vaihtoehto järjettömän verotuksen ansiosta vaikka muuten houkuttaiski.
Minkälainen neliveto näissä on? Liikkeessä kävin yhtä kattomassa, mutta myyjä ei osannu sanoa oikein mitään (vaikka Toyotan merkit liikkeen katolla oliki) eikä kokeilemaankaan päässy ku oli siitä jo kaupat sopinu.. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Nykyajan nynnyt ! | Samsonite | Chit-Chat | 8 | 26.04.2007 22:55 |
luotettava 4x4 pitkälle reissulle! | Tekniikka & Jutustelu | 37 | 08.03.2007 16:55 | |
Nykyajan pelastuskoira | Samsonite | Chit-Chat | 5 | 31.12.2006 22:04 |
Nykyajan maasturit | Cruiser2005 | Tekniikka & Jutustelu | 32 | 05.11.2006 00:26 |
Nykyajan pokaalit | Gazza | Society | 0 | 23.04.2002 14:23 |