Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Noxi
Juu kyllä se riipun kiinnitys piste pitää rungosta siirtää, riipun mallilla ei muuta mitään.
Jos sen nyt laittaa tuohon malliin kuin kuvassa.. eli suorakulmaan tuohon datum lineen nähden. Nii pitäs tulla ulosjoustoa lisää, jos nyt siis maahan nähden suorakulmassa. Elikkä kohti jousen kiinteää päätä..
Kumpaa tuo "taaksepäin 2cm" tarkoittaakaan kun oli vissiin taottu etu ja takajousia?  taka jousessa se on väärä suunta.
Tuolleen kun ne sais harottaan erisuuntiin. Itellä jää pajerossa ulosjoustossa riippu pystysuoraan, jäi testaamatta ennen purkua rajottiko iskari sen.
Meneekös joustossa muuten jouset suoraksi?
|
siis puhuin nyt etujousista

eli riipuke on mulla luotisuoraan ylöspäin maasta katsoen kun auto on tasasella omalla painollaan..ja siis ideana oli siirtää etu riipun kiinnitystä sen verran taaksepäin että norran puoleinen pää olisi hiukan edenpänä

ja mitä tohon sisään joustoon tulee niin ei mielestäni mene mut eipä kyllä mene täysin sisäänkään..eli eisaa pohjauskumia vasten vaikka kuinka koittaa..kokeiltu myös iskarit irti ei oo niistä kii..