Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.07.2011, 19:35
Picu Picu ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.03.10
Sijainti: Vampula
Viestit: 916
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja baxxter Näytä viesti
Mikä on tuplakalvoilla varustettu ajovalo?
Otetaan vaikka sen auton omat umpiot tai tilataan autoon sopivat tarvike/tuning umpiot esim. Jenkeistä. Sitten avataan umpio takakautta, tai jotkut on sulattamalla avannut ne julkisivupuoleltakin. Sitten rakennetaan e-hyväksytyt lamppusysteemit umpion sisälle ja liimataan umpio takaisin kokonaiseksi. Tällöin ne ovat ns. tuplavalot.

Erittäin yleinen tapa esim. Dodge Ramien ajovaloissa. Fordiin saa ihan ostaa e-hyväksyttyjä valoja ja ilmeisesti muutamiin Letukan malleihinkin. Mutta Dodgeen joutuu ikävä kyllä rakentamaan umpion sisälle uudet sisukalut.

Täälläpäin katsastusmiehet kutsuvat niitä tuplakalvovaloiksi ja muutama asema ei hyväksy niitä lainkaan. Umpio hyväksyttäisiin ilman sitä päälimuovia tai lasia. Sellainen ei vaan ole kovin siisti eikä helppo pitää puhtaanakaan. Onneksi löytyi sentään vielä yksi joustava asema ettei tarvinnut Pohjanmaalle lähteä katsastelemaan.

Sen verran kova työ tuollaisten ajovalojen rakentelu on, ettei niitä raski ajovaloina käyttää. Katsastuksessa ainoastaan. Varsinaisina ajovaloina käytän ihan tehtaalaisia ei e-hyväksyttyjä paljon paremmin näyttäviä valoja.

__________________
Team Kutunjuuston "kätevä emäntä"

You Tube

Facebook/Kutunjuusto
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
h1, hummer


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hummer H1 kippo86 Chit-Chat 5 29.03.2011 05:58
Hummer HX sako Chit-Chat 0 28.03.2008 21:16
HUMMER H1 Tekniikka & Jutustelu 3 29.11.2005 13:12
Hummer Tekniikka & Jutustelu 2 14.08.2005 20:59
HUMMER Tekniikka & Jutustelu 13 03.03.2005 07:30


Sivu luotu: 14:42 (GMT +2).