Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #14  
Vanha 25.05.2011, 08:39
Unregistered
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hessu888 Näytä viesti
Rempassa olisi hyvä olla netistä ladattuna HJ:n alkuperänen korjausmanuaali, niin menisi helpommin.

Etulevyt lähtee prässillä helpoiten navoista. Saattaa joutua prässäämään eka pyörän pultit yksitellen pois ja sitten vasta levy. CRC:tä voi laittaa muhimaan väliin jo päivää ennen. Niillä ulosvetokierteillä tuskin tekee mitään, jos on pahasti ruostunut navan ja levyn liitos.

Etupyörän stefa lähtee takakautta liukuvasaralla tms. ja laakerien ulkokoolit lyödään niitten navassa olevien urien kohdalta pitkällä tapilla ja vasaralla, jolloin sisemmän laakerin kooli lähtee sisäpuolelle irti ja ulomman ulkopuolelle. Kannattaa pestä napa ennen koolien irrotusta jotta näkee nuo urat. Uusien koolien asennus onnistuu esim. messinki- tai kuparitapilla ja vasaralla, niin ei mene kooli pilalle kuten jollain raudalla lyödessä voi käydä.

Olkalaakerien vaihto onnistuu ilman erikoistyökaluja, mutta ne vanhat shimmilevyt kannattaa merkata ja laittaa takasin niille paikoilleen missä ne oli. Olkavarsien mutterit oikealle kireydelle. Motonetin digitaalinen kalavaaka on hyvä apuväline HJ:n remonteissa, kun sillä voi testata oikeat newtonit esim. just olkalaakereista tai pyöränlaakereista. Toyotan oppaassa on kerrottu mitä newtoneita pitää mitattaessa tulla, jotta homma on ok.
Kiitos neuvoista. Osaisitko vielä kertoa, että mistä tuon korjausmanuaalin saisi ladattua? Siitä olisi kyllä suuri apu. Varmasti hyvä tarkastaa kaikki momentit. Pitää tänään koittaa noita levyjä irroitella. Kyllähän noi kaikki osat ihan kunnolla ruosteessa on. Harmia aiheuttaa myös ne murrosten sokat. Siis se sokka joka näkyy heti murroksen takana. Se murros lähtee varmaan ihan lyömällä irti kunhan se ensimmäisen sokan saa iri. Pitää varmaan sitä varten hakea jokin erikoistyökalu. Tarttis kans sellainen koon 54 hylsy hommata jostain. Mahtuukohan sinne joku normaali hylsy vai pitääkö olla jokin ohutseinänen.

Uskaltaako nuo jarrusatulat upottaa sitruunahappoon tai fosforihappoon? Sais vaan aika kätevästi ruosteet pois. Vetäis vaiks sit jollain jarrusatulamaalilla mustaks.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Land Cruiser HJ61 -89 -> Safari Bruiser Glutton Maasturiprojektit 476 11.08.2014 20:31
Ostetaan Land cruiser HJ-45 tai HJ61 Pete O/M/V Ajoneuvot 2 14.03.2009 17:49
Myydään Toyota Land Cruiser HJ61 SOA -89 Samppa86 O/M/V Ajoneuvot 3 22.02.2009 20:25
O: Toyota Land Cruiser hj61 lami_ O/M/V Ajoneuvot 9 30.08.2007 22:43
M: Toyota Land Cruiser HJ61 -89 O/M/V Muut 0 18.02.2005 20:40


Sivu luotu: 14:22 (GMT +2).