Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #26  
Vanha 13.03.2009, 15:50
Heikki L:n Avatar
Heikki L Heikki L ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 22.09.04
Sijainti: pornainen, Finland.
Viestit: 2.692
Perusasetus

En tiedä minä vuonna nerdo on kaapelinsa ostanut, mutta viimeksi kysyttäessä kempin oma kaapeli oli 200e ja esabin vastaava 100e. Tattarisuon hitsitalo weldistä.
PS:arvaa kumman ostin

Niin ja itellä kotikoneena 2100 kemppi, kaikin puolin hintansa arvoinen 900e maksoi uutena.
Ihan eri peli kun nuo harrastus haista vittu koneet. niitä oli ekaks pari kappaletta.
kakkoskoneena 315 esab, kömpelö peltihommiin ja muutenkin kookas, mutta hyvä vara kone.


Osta vaan suosiolla hyvä, niin ei vituta aina hitsatessa ja saumakin on paljon parempi laakista!!!

Viimeksi muokannut Heikki L : 13.03.2009 15:53
Vastaa lainaten
  #27  
Vanha 13.03.2009, 17:45
Punanenä:n Avatar
Punanenä Punanenä ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 24.06.07
Sijainti: Lahti
Viestit: 968
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rekisteröimätön Näytä viesti
Kotona koneena Wallius Blueweld 302 töissä Fronius Trans Puls Synergic 4000 ihan toimivat laitteet.Tig laite Mastertig verkkovirtalaite kyllä sillä peltitöitä tekee.t.JiiVee
Mutta nämä töissäsi olevat laitteet ovat kyllä lähinnä taiteilijan instrumentteja eivätkä istu autotalli ympäristöön..
Vastaa lainaten
  #28  
Vanha 13.03.2009, 18:41
Eskimo Eskimo ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.10.03
Sijainti: Kajjjaani, .
Viestit: 3.320
Perusasetus

Mullon itellä tuo Mig200 ollu jo monta vuotta. Talli on eristetty mutta pääosin kylmlilään eli melkolailla normi talliolosuhteet.
Toki ei ole kostea.

Tosi hyvä peltikone ja tarvittaessa sulaa kohtuu paksuakin evästä.

Hyvä juttu nuissa on 3 vuoden takuu.

Kun koneen hankin oli paljon edullisempi kuin kemppi/wallius jne.

http://www.ladek.fi/Erfi/ergoline.htm
__________________
- eskimo kaenuusta
Vastaa lainaten
  #29  
Vanha 13.03.2009, 18:57
Hotmower Hotmower ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 09.11.08
Sijainti: 100Kunta
Viestit: 56
Perusasetus

Jep, spermanin kanssa samoilla linjoilla. Kemppi 2100:set ostettiin velipojjaan kans molemmille. Pärjää jo paksummankin kanssa. Ei toki telakkahommissa, mutta auto ja konehommissa. En ole noita 200e koneita edes kokeillut mutta kemppiin olen tyytyväinen. Kyllä hitsauskoneeseen kannattaa sijoittaa jos enemmän harrastelee! On muuten 2100:nen hyvä peli peltihommiinkin!!
No voi sun, kaikkihan omia aina kehuu
Niin ja meillä on töissä ehkä n.150 lankakonetta ja kaikki oransseja, miksihän?? Varmaan väri sopii sisustukseen
Vastaa lainaten
  #30  
Vanha 15.09.2009, 00:49
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.078
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Angelo Näytä viesti
Sotketaas hieman pakkaa ja kysytään nyt samalla tuosta minarcmig 180 laitteesta, jos joku osaa neuvoa. Mielessä ollut kyseinen laite ja nythän vois ammattilaiset laitteesta kertoa hieman. Ilmeisesti voi hitsata alumiinia lankaa vaihtamalla? Vaatiiko muuta, esim suoja kaasun suhteen? Minkälaista jälkeä alumiiniin saa ammatti kaveri tuollaisella migillä?
Kiitos jo etukäteen!
Ihteeniki alkoi kiinnostamaan uus migi, ja tää versio erityisesti. Kertokaas noviisille ydinjätelankahitsarille muutama perusasia selväks:
-mitä tollanen kone tarttee lisäks mitä ei paketissa tule? Ainakin pullo paineensäätimineen. Mut mikä pullo ja mistä ostetaan ja paljonko maksaa? Pullossa ilmeisesti pantti niinkuin normi nestekaasuputelissakin?
-entäs toi alumiinin hitsaus? Vaihdan vaan langan, kelpaako sama kaasu (onko jotain yleiskaasua mikä käy raudalle ja alumiinille?)
-150-malli kiinnostaisi yksinkertaisuutensa vuoksi, mutta kannattaako panostaa satanen-kaks enemmän ja ottaa toi 180-malli? Vai onko se yhtään sen monimutkaisempi vaikka on diginäyttö? Pystyykö sillä hitsaamaan ydintäytelangalla?
-onko rosterilangalla hitsaamisessa jotain eroa normilankaan, onnistuuko molemmilla yhtä jees?

Löyty muuten tällanen testi johon osallistunut myös tuo 150: http://www.kaytannonmaamies.fi/s/f/e...009_9_4251.pdf
Vastaa lainaten
  #31  
Vanha 15.09.2009, 19:44
Angelo:n Avatar
Angelo Angelo ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 11.05.08
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 670
Perusasetus

Näyttää elävän kahta topickia sama juttu mut laitetaan nyt tähän mitä tiedetään.
Paketti mikä minulle tuli sisälsi laitteen ja Fe hitsaukseen tarvittavat tavarat. Siihen myyjän toimesta lisättiin alumiinin ja rosterin hitsaukseen tarvittavat kamat. Vain kaasu pullot ja mittaria en tuolta ottanut.

Alumiini ja rosteri tarvii kaasuksi Esim. Mison Arconia 10l täyttö 77€ ja 20l 100€.
Fe kaasuksi sopii Mison 25. 10l täyttö 55€ ja 20l 70€
Pullo vuokrat on vuodeksi 130€ ja kolme vuotta 280€
Tälläisiä hintoja minulle sanottiin, varmasti jostain saa halvemmalla tai parempaa tavara. Ehkä ammatikseen hitsaavat kaverit osaa kertoa tarkemmin.
Laitetta en ole vielä kokeillut kuin että toimiii, vaikuttaa aika yksinkertaiselta käyttää. Ja moni sanoo että ihan kohtuu jälkeä saa aikaiseksikin. Alumiini kaikkein vaikeinta hitsata kuulemma. Saa nähdä.

Alumiinin hitsaukseen tarvii vaihtaa lanka, napaisuus ja suoja kaasu. Kaiken kaikkiaan menee varmaan 2-3min. Aika nopee ja helppo laittaa.
Meinasin ottaa kaverilta lainaan arcon pullon ja kokeilla minkälaista jälkeä alumiiniin saa, tule Matti kanssa kokeilee jos haluat. Mulla on talli Hyvinkäällä ja iltaisin oleilen usein siellä..
Vastaa lainaten
  #32  
Vanha 16.09.2009, 23:01
Aku Aku ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 07.01.04
Sijainti: Kärkölä, Finland.
Viestit: 219
Perusasetus

Otas yhteyttä HR-Serviceen Lahden Vipusenkadulla. Sieltä olen saanu hyvää apua hitsauskonasioissa. Nyt alla Kemppi MinarcMig 180Adaptive täytelangalla. Tottahan tuossa voi kaasuakin käyttää, mutta mä meen näillä. Tuntus potku riittävän ja ohkasia peltejä mahtava hitsuutella. On pelannu kuin ajatus. Ei tosin pätki yhtä paljon. Maksaa n. tonnin, mutta kerranhan se kirpasee.

Sitäpaitsi vanhasta koneesta noi hyvittää mukavasti. Annoin vaihdossa sinne Miggerin. Tää Minarg on kuin aivan eri hommaan takoitettu.
Vastaa lainaten
  #33  
Vanha 02.12.2010, 00:28
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.078
Perusasetus

Nyt pitäis oikeesti jo ostaa hitsauskone, ongelmana vaan että kummanko ostaisin: Kempin MinarcMig 170 vai 180?

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Angelo Näytä viesti
Siihen myyjän toimesta lisättiin alumiinin ja rosterin hitsaukseen tarvittavat kamat.
Ajatuksena olisi että saisin mahdollisesti hitsattua joskus rosteristakin jotain, joten onko 170-malli siihen kelvoton. Mitä nuo lisäkamat oli ja eikö ne muka kuulunu 180:n vakiovarustukseen (eikös sulle semmonen tullut?)?

Lainaus:
Alumiini ja rosteri tarvii kaasuksi Esim. Mison Arconia 10l täyttö 77€ ja 20l 100€.
Miks minen tajuu näitä kaasuja yhtään. Esim. Mison 25, käykö se nyt ruostumattomalle ja mustalle MIG-hitsauksessa (vai onko se nyt MAG tässä tapauksessa?)? Teksti niinkuin lupailee, mutta lokerossa ei oo edes vaihtoehtona. Sama puhtaan Argonin kanssa. Mikä olis paras pullo sekakäyttöön?



Lainaus:
tule Matti kanssa kokeilee jos haluat. Mulla on talli Hyvinkäällä ja iltaisin oleilen usein siellä..
Voispa tulla vilkaisemaan joku ilta.

Mut siis yksinkertaistettuna vielä:
-mitä rosterin hitsaus vaatii lisää? Ja sitäkään en ymmärrä miten se voi olla koneesta kiinni. 170:llä ei muka voi.
Vastaa lainaten
  #34  
Vanha 07.12.2010, 09:06
Angelo:n Avatar
Angelo Angelo ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 11.05.08
Sijainti: Hyvinkää
Viestit: 670
Perusasetus

Silloin kun itse laitteen hommasin, oli vain 150 tai 180 laitteet olemassa. Valinta oli siinä mielessä helppo. Kai tuolla 170 mallilla voi rosteria hitsaa jos haluu, 180 mallissa on vaan suoraan valitsin missä valitaan materiaali. Helpottaa tälläistä sunnuntai hitsarin polttelua..

Laitteeseen lisättiin pari lanka rullaa, teflon sisäputki, suuttimia paria kokoa ym. pientä.

Suojakaasuista käytän itse rautaan hiilaria, hinnan ja saatavuuven takia. Argonipullo vielä hankinta listalla mut ideana oli hankkia. Sillä pitäis saada kaikki mitä tarvii hitsattua, rosteri myös. Nyt tallissa on myös tig joten pitäisi soveltaa myös sen käytössä.
Ruosteiseen rautaan mielestäni sopii parhaiten hiilari, tää on varmaan sellainen kokemus/ tottumus homma.

Laita privaa kun olet tulossa, saat testailla ja potkia laitteita. Sen kerron mitä tiedän, loput voidaan kokeilla.
Vastaa lainaten
  #35  
Vanha 07.12.2010, 18:48
Rompe1:n Avatar
Rompe1 Rompe1 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 04.12.08
Sijainti: Metsämaa
Viestit: 5.006
Perusasetus

Osta Matti 180 Kemppi, et sit kadu myöhemmin.
__________________
Kolmas elämä menossa, ja vauhti vaan kiihtyy
" Si vis pacem, para bellum..."
Rahalla saa, ja maasturilla pääsee...
Kaikki mikä tulee idästä, otetaan vastaan tasajyvän kanssa...!!!
Mitäs tähän sanois Honda-mies???
Mulla on Mese, ja se viihtyy talven tallissa
Jokivarren VPK
www.facebook.com/junnupaloautot
Vastaa lainaten
  #36  
Vanha 07.12.2010, 23:20
r2ree:n Avatar
r2ree r2ree ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 10.01.06
Sijainti: Kangasala, .
Viestit: 678
Perusasetus

Ostin keväällä Esabin 172 valovirtakoneen, enkä ole katunu. Tietää, että langan syötön kilkkeet kestää hiukan pidempään. 6 kilonen hiilari kaasuks. Siinä olis hyllyllä tilaa vielä seoskaasullekin, niin vois hyvää rautaa hitsatessa päästä vähemmällä roiskeella.

Ostin sen 4 metrin polttimella jolloin kapine voi olla HJ:n tavaratilassa Kätevä siirrellä ja takaluukkua voi käyttää työtasona.

Köyhällä ei ole varaa ostaa halpaa. Ajattelin, että riittää sitten perikunnallekin laitetta. Sit joskus
Vastaa lainaten
  #37  
Vanha 07.12.2010, 23:41
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.078
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja r2ree Näytä viesti
Ostin keväällä Esabin 172 valovirtakoneen, enkä ole katunu.
Mikäs tää tällanen ku ei guugle anna mitään hakutulosta? Eiks nää valovirta-esapit oo Puolassa kasattuja = työnlaatu ei aina oo ihan priimaa?
Vastaa lainaten
  #38  
Vanha 08.12.2010, 08:26
r2ree nyybinä
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Hoplaa, siis 171:

http://products.esab.com/Templates/T041.asp?id=161419
Vastaa lainaten
  #39  
Vanha 09.12.2010, 10:36
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.078
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
-mitä rosterin hitsaus vaatii lisää? Ja sitäkään en ymmärrä miten se voi olla koneesta kiinni. 170:llä ei muka voi.
Vastaampa itse itselleni, tai siis Kemppi vastas mulle:
Lainaus:
MinarcMIG 170 sopii valokaaren ominaisuuksiltaan seostamattomien terästen eli ns. mustan teräksen hitsaukseen. Koneen dynaaminen käytös hitsauksen aikana on optimoitu juuri "mustalle langalle" . Ruostumaton teräs vaatii erilaiset säädöt ja kaaridynamiikan.

MinarcMIG 180:seen tarvitaan pistooliin alumiinin ja rosterin hitsaukseen DL Teflon langanjohdin (koodi 4307660), silloin langansyöttö on tasaista. Alumiinilankana kannattaa käyttää 1 mm AlMg5 tai AlSi5 lankoja, AlSi5 on pehmeämpää lankaa ja siksi notkeampaa. Rosterilankana 0.8 mm lanka on sopiva. Suojakaasuna alumiineille on puhdas argon (99,998 %) ja rosterille argon + 2% hiilidioksidia (Ar+2%CO2) tai argon+ 2% happea (Ar+2%O2)
Vastaa lainaten
  #40  
Vanha 09.12.2010, 22:09
MikkoS:n Avatar
MikkoS MikkoS ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 21.07.06
Sijainti: pirkkala, Finland.
Viestit: 810
Perusasetus

tuosta huutelemaan.. bongahti silmään kun selailin tarjontaa

http://www.huuto.net/kohteet/mig_mag...-180/159096886
__________________
Suzuki sj 413 lwb short
Toyota Hilux -88 -ex-
Suzuki sj 413 lwb 1.6 td -ex-
-MMC-
Vastaa lainaten
  #41  
Vanha 10.12.2010, 09:13
hiski hiski ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 24.10.06
Sijainti: Lahti, .
Viestit: 187
Perusasetus

Matille ja miksei muillekin hoxhox: http://www.hrservice.fi/product.php?productId=870
Vastaa lainaten
  #42  
Vanha 10.01.2011, 00:22
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.078
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MikkoS Näytä viesti
tuosta huutelemaan.. bongahti silmään kun selailin tarjontaa

http://www.huuto.net/kohteet/mig_mag...-180/159096886
Hittolainen kun ei tuu joka päivä kaikkia aiheita selailtua, eikä varsinkaan huutonettiä, olisin varmastikin möläyttäny tän pois. Ukko oli jo myyny tän, en kylläkään tiijä millä hintaa. Nettikoneestakin oli yks vähän käytetty lähteny pullon kans kai 900:lla ennen joulua. Taas en honannu koko ilmoo ajallaan.

Pikkasen noi nelinumeroiset hinnat laittaa miettimään, mut jonku 700-800€ vähäsen käytetystä maksaisin mielellään. HR-servicelle soittelinkin ennen joulua, mut niillä ei oo säädin tuossa hinnassa mukana. Riihimäen teollisuuspalvelulta sais 1040€ paineensäätimen kanssa ja olis luvannu vielä teflonsukan kaupanpäälle rosteria varten (vai mihkä sitä nyt sitten tarvikaan).
Vastaa lainaten
  #43  
Vanha 29.01.2011, 16:00
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.078
Perusasetus

Aina myöhässä, HR-servicellä ei oo 180:stä enää ja RTP oli myynyt myös eilen viimeiset entisen hintaiset. Ens viikolla tulis kuulemma lisää, mutta hinta pompsahtanu satasen ylöspäin. Eikä oo eka kerta kun oon päivän myöhässä jostakin...
Korjaamomessulla oli taas varsinainen messu"tarjous" 180:stä: 1265 €, 170 oli 865 €. Myyjäkin jo valitteli että ei oikein tarjoukselta tunnu hänenkään mielestä.

Näin ollen päädyin MinarcMIG 170:een, sen ollessa RTP:ssä 411 € halvempi (729 €). Rosterin hitsaustarpeet on aika vähäiset kuitenkin ja kaasukin pitäisi taas olla eri = kallista jumppaa, joten kalliita saumoja olis mun käyttöasteella tullut. Alun hitsausta taas ei oo ollenkaan näköpiirissä.

Joten eiköhän tää 170 ollut hinta-laatu-käyttöaste-suhteeltaan mulle paras kuitenkin.
Vastaa lainaten
  #44  
Vanha 29.01.2011, 17:31
SERMAX:n Avatar
SERMAX SERMAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.01.04
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.730
Perusasetus

Jep, kaikillahan näillä koneilla hitsaa.ja Kempillä loput. Esimerkiksi tuli aikoinaan ostettua pientä hitsaus keikkaa varten k-raudasta spark merkkinen pieni hitsaus muuntaja 199, firman alennuksilla taisi hinnaksi jäädä 149e ja kauppaan kuului vielä automaattimaski.
Sparkilla on hitsattu pienet ohut levyt ja paksummatkin raudat, hitsarin sinnikkyydestähän nämä hitsaukset on kiinni.
__________________
No niin, mennäänpäs tuon suon yli että heilahtaa🤣
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mitä hitsauskonetta käytät? SamiN Tekniikka & Jutustelu 107 12.04.2011 13:35
Moottorisahaa osteleen Nerd-O Chit-Chat 65 09.04.2007 21:19
Hitsauskonetta hankkimaan anttir Tekniikka & Jutustelu 68 27.05.2006 12:10
Pickuppii osteleen Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 23 24.04.2006 09:42
Nivaa osteleen Nerd-O Tekniikka & Jutustelu 28 14.07.2004 13:27


Sivu luotu: 07:47 (GMT +2).