![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#2
|
||||
|
||||
Jousia
Tuolaiset tuli apujousiksi, ajossa ihan hyvän tuntuinen.. takapäähän pitemmät riiput niin hyvä on sitte..
alkaa tosiaan renkaat näyttää pieniltä..
|
|
#3
|
||||
|
||||
voi perskele
Eilen illalla kun ajelemassa olin ja normaalisti ajoin (60-70km/h poikki tien kulkevaan montttuun niin aloitti jumalattoman woplaamisen ja kun jarrutti melkein pysähdyksiin lopetti ja pystyi ajamaan, taas samanlainen monttu aloitti saman.
Elikkä mistäs moinen..? kaikki pitäs olla kiinni (riiput, laakerit, U-pultit) Tähän asti ei vastaavia.. renkaat on kunnossa samoin vanteet. ei oikein tietoa mistäs moinen..
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
jossain on hieman välystä. tarkista/kiristä pyöränlaakerit,riipukkeen helat,u-pultit,ohjausnivelet,simpukat ja auraus/haritus. kun noi kaikki on kunnossa niin ei pitäs woblailla. niin ja kunnossa oleva ohjausiskari auttaa myös asiaan.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
toi on tosivittumainen ongelma !
hj:n kanssa tapeltu ihan samanlainen ongelma kerran meinattiin vetää ojaankin nyt on saatu ongelma pois suurin syy oli renkaiden tasapainotuksissa ja U pulteissa ne saa tosiaan vetää lujaan samoin riipukkeet ym puslat... vaihdoin kokonaan läpikäydyn etuakselin ja puslat mutta ei loppunu ennen renkaiden tasapainotusta. onko paljon välystä pyörän laakereissa vähän jos koittaa kiristää samoin olkalaakereiden kunto. koita rasvata jokanen ohjauksen nivel ja laakerit. koita vaihtaa renkaat edestä taakse jos renkaat on pahasti kulunu toiselta kantilta tuntuu olevan tosi pienestä kiinni että alkaa woplaa ![]() nyt on niinkun pirun hyvä ajaa tiellä mutta jostain syystä renkaiden tasapainotuksej jälkeen on alkanut täristää jarrutuksissa joka oli alussa aika kovaa nyt on hellittänyt itsestään aikapaljon mutta vielä tuntuu polkimessa pienillä renkailla tätä ei ilmene kaikki jarruosat on uusittu aika mystistä mutta jotenkin se noista painoista johtuu joihinkin renkaisiin laitettiin painoja n300g ja päästiin n 40g heittoon ![]() veikkaan että woplausta ei esiintynyt ennen apujousia ? mulla on kans apujouset ja se taitaa jäädä kantamaan sillee että puslien välys tuntuu ajossa ? Viimeksi muokannut tdi : 17.04.2010 14:26 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
ei woplaillu ilman jousia, nivelet normaalit silloin kun ei woplaillu, ei muuttunu. renkaissa ei kangas vikaa, ja tasapainotki ok, kun ei pitäs yllättäen tulla. pitäs uusia kaikki nivelet perskele.. loppuu ymmärrys nytte..?
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
joo niikuin jv edellä ja rasvaa nivelet jos nipat jos ei niitä laita auttaa ongelmaan .
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
veikkaus - tossa vimosessa kuvassa näkyy tuo woblauksen syy aika selvästi, eli tankojen kulmat alkaa olee sellaset et usean pallonivelen yhdistelmällä akselin liikkuessa tangot rupeavat pyörähtelemään aiheuttaen ns. tyhjää liikettä ohjaukseen. ja nuo apujouset poistavat painoa jousipakalta eli akseliki pääsee helpommin heilumaan sivu-suunnassa korostaen efektiä
eli jos saat pyörien kulmat kohilleen ja nivelet pysymään tiukkoina ni eiköhän tuokin rauhotu.. hyväkuntoinen ohjausiskari raidetangon rinnalle varmaan poistais kans ongelman..eile laitoin itelleni hytikka sylinterin ni ohjauksesta tuli erittäin hyvän tuntunen. miulla nuo 33" sai aikaan semmosta vittumaista vapinaa,( ei verrattavissa woblaukseen sitä esiintyi vast 37") ja väpätys katos kokonaan oli kannattava 13h askarteluoperaatio
__________________
WUOKSI OFFROAD |
|
#10
|
||||
|
||||
|
minulla oli myös tajuttomat woplailut ennen kuin laitoin hydro assistantin niin loppuivat siihen. sitä ennen etsin vikaa mutta en oikein selvää saanut mistä johtui!niin ja alla oli tsl:t tai mudzillat. nyt irokit ja maastopaineillakin on hyvä ajaa.
|
|
#11
|
||||
|
||||
Nyt se..
Noniin nyt se vika taitais olla aika selvä jousen peti irti..
saattais vaikka lopettaa woplailun, vika piti sitten ajaa ulos, kunnon tuennat tehdä että pysyy.. no onneks ei liikenteessä irroonu koko akseli..
|
|
#12
|
||||
|
||||
|
Juu kyllä tuo varmaan voplaukseen vaikuttaa
|
|
#13
|
||||
|
||||
|
niin se voipi olla..
|
|
#14
|
|||
|
|||
|
Niin kun tossa jo moni on todennu, ei ehjä ala vemppaamaan.
Itellä pääsyyllinen oli loppujen lopuksi finaalissa oleva lehtijousi kuskin puolella. Oli katkennu niin passelisti silmukasta ettei päällepäin näyttäny edes paskalta. Vasta kun nosti kärsän ylös puskurista ja käytti sopivaa hienomekaanista instrumenttia(rautakankea) vianhakuun tuli vaiva esiin. Eivät huomannu edes leimalla, kun nostivat akselista ylös ravistelua varten. |
|
#15
|
||||
|
||||
|
ja tietenkin perämurikan puolelta irti? minä olen hitsannut aina toisen puolen akseliputkeen ja toisen puolen sitten siihen valuun ja yhden kerran on ratkennut samalla tavalla. pitäisi hitsata puikolla niin kestäisi.
|
|
#16
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
puikolla hitsattu on tuo mutta silti. pitää tuki rauta hitsata putkeen ja sitten vahvistaa muuten
|
|
#17
|
||||
|
||||
|
Niin, mitäs se bluevan tossa aikasemmin jo varoitteli?
|
|
#18
|
||||
|
||||
|
Niinpä olis pitäny tehdä tuo paremmin..
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Datsun patrol-82 | akp | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 04.09.2009 14:03 |
| Myydään / Vaihdetaan Datsun Patrol -82 | tiipe | O/M/V Ajoneuvot | 9 | 27.08.2009 08:53 |
| Myyty datsun patrol 2+3-82 | akp | O/M/V Ajoneuvot | 5 | 29.08.2008 09:01 |
| M: Datsun Patrol -82 | Patu_Patukka | O/M/V Ajoneuvot | 7 | 15.12.2007 16:58 |
| M:Datsun patrol MYYTY | tapsa4x4 | O/M/V Ajoneuvot | 11 | 02.09.2006 08:28 |