![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Netin/aseiden/pelien/television kieltämisestä oli jossain mun mielestä aika osuva mielipide. "Mennään siitä mistä aita on matalin" Entä jos poliisi olisi todennut että aseenkantolupa perutaan? Olisiko ampuja marssinut poliisilaitokselta suoraan ammuskelemaan ihmisiä vai luovuttanut aseensa kiltisti pois? Vaikka lupaa ei olisi ikinä myönnetty, aseen oikeasti haluava olisi varmasti sellaisen jostain saanut hankittua. Ja jotkin ihmiset on todella lahjakkaita valehtelemaan ja antamaan itsestään oikein fiksun kuvan, vaikkapa poliisille.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Ei ollut TV:tä, nettiä tai sota/tappo/räiskintä pelejä vaikka 1800 luvulla, mutta oli VIILTÄJÄ-JACK, eli mistä kyseinen legenda oli saanu vaikutteita?
tai Hitler? tuskinpa pelasi doomia pentuna... eiköhän näitten kavereitten ajatusmaailma ole seonnut jossain vaiheessa/jostain syystä elämää? sitä vain on vaikea arvailla. toki netistä ja elokuvista joku "ei niin täysillä käyvä" hullu voi ottaa vaikutteita ja toteuttaa niitä. Kaikella on vaikutus kaikkeen, ei vain netillä. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Ei muuta kun eduskunta lopettamaan lisää pikkukouluja ja ahtaamaan kaikki lapset suurempiin luokkiin ja kouluihin niin sinne ne sekopäät katoaa.
__________________
Missä on tahtoa, siinä on tie hojolla se etanakin arkkiin pääsi Mikkelin Offroad Club ry harborcruisers |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Keskustelin seuramme IPSC jaoston puheenjohtajan kanssa tästä syy-seuraus jutusta ruohonjuuri tasolla, samana päivänä, kun Kauhajoella tapahtui.
Hänen vaimonsa oli ollut lastentarhassa töissä, niin hän kertoi minulle, että siinä työssä hänen vaimonsa oppi huomaamaan, kenelle lapselle oli arvottu "loistava tulevaisuus takanaan" arpa jo 3-4 vuotiaana, mitä perheolosuhteisiin tulee. Yksi esimerkki oli, että yhdellä muksulla oli Maanantaina tullessaan takaisin tarhaan tismalleen samat paskaset sisä, ja ulkovaatteet, mitkä olivat jo viime perjantaista asti ollut päällä! No ei muutakuin vaatteet ja muksu pesuun, sekä tarhan lainavaatteet niskaan ja aamupalalla sama 4 vuotias jätkä söi itsensä kirjaimellisesti kipeeksi, kun ei viikonloppuna ollut tainnut saada tyyliin mitään sapuskaa kotona!! Kuningas alkoholistahan yllämainittu johtui, mutta hyvin siitä voi päätellä, että jos ei ole aikaa, tai mielenkintoa opettaa omalle lapselleen vastuuta ja oikeata asennetta elämää kohden, niin siinä jo tarjotaan yhdelle viattomalle sielulle niin paskaa lähtökuoppaa tulevaisuutta varten, mitä ei toivoisi edes tapahtuvan pahimmalle vihamiehellekkään. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Eilisessä eskarien vanhempainillassa sovittiin vanhempien kanssa, että vedotaan kunnan päättäjiin, että saataisiin 25 lapsen ryhmään kolmas aikuinen. Ihmetyttää vähän, että perhepäivähoitajalla ei saa olla kuin neljä täysiaikaista hoitolasta ja yksi puolipäiväinen hoitolapsi (hyvä noin) mutta päiväkodeissa sitten yhtä aikuista kohti on tuollainen joukko. En usko, että koulutuskaan lisää käsi- tai silmäpareja.
Vetoomuksemme lienee turha, sillä tämän päivän lehdessä kuntamme sivistystoimen johtaja toteaa, että joudutaan säästämään ja vaihtoehtoina ovat ei-lakisääteinen toiminta ja kouluverkko. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Eilisessä iltasanomassa oli yksi sivu missä oli listattu muita samalla aatteella netissä eläviä heppuja. Jotenkin kuvittelisi että poliisi voisi olla hieman kiinnostunut kavereista mitkä liittyy niitä massamurhia ihannoiviin porukoihin ja kun ne tekee vielä julkisesti sen netissä. En tie onko sillä merkitystä jos poliisi selvittäisi tuollaisten henkilöiden nimet ja laittaisi jonkin punaisen ruksin niiden päälle että tuolle ei aselupia myönnetä missään vaiheessa? Aseen saa varmasti jostain, mutta jos on vähän sulkeutuneempi kaveri niin se tuskin ensimmäisenä menee aseita kyseleen joltain bandidos kaverilta jos poliisit ei lupaa myönnä.
Tosin eikös ne nyt meinaa kiristää lähinnä pienaseita? Seuraava kaveri meneekin sitten kiväärin tai haulikon kanssa kouluun. Tai ehkä se hakee jostain ohjeet kuinka tehdään niitä pommeja. Tuosta pommin teosta voi kyllä sitten syyttää nettiä Sieltä ne ohjeet löytyy.Eilisessä lehdessä viitattiin myös siihen myyrmannin pommitukseen. Käsittääkseni se räjähdys oli vahinko. Sen ei pitänyt siellä sitä posauttaa. Eikä se kaveri muistaakseni muita ihmisiä vihannut? |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kerros mulle miten voi olla vahinko että rakennetaan sirpalepommi, viedään se ostarille ja sit se räjähtää ihan itsekseen vahingossa. Juu juu niin eihän tän tohelon siinä mukana pitänyt olla kunhan vaan olis seurannu kauempaa ku sivulliset silpoutuu. Joo vahingossa. Netti on vaan avannut liian paljon mahdollisuuksia ja tietoa ihmisille jota ei tarvitse. Aivan sama on onko ihminen järkevä vai ei. Valitettettavasti tässäkin Kauhajoen tapauksessa tää Saari on päässyt hulluuttaan piiloon ja saanut jopa ihannointia ja kannustusta teolleen. Ei varmaan olisi saanut sitä koulu porukassa tai katuporukassa jos olisi siitä ääneen muille puhunut. Täällä vaan on niin pirun helppo kirjoitella ja saada niihin vastauksia. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Hullu idea!! (Turbo Suzuki SJ410:iin) | japejun | Tekniikka & Jutustelu | 65 | 06.01.2014 01:22 |
| UAZ, tunteeko joku? | sepi | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 26.10.2006 21:14 |
| joku | Maastorauta | Chit-Chat | 3 | 16.07.2005 01:28 |
| Hullu vai ei? | JERKKU | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 23.11.2004 09:28 |
| Suomentaisiko joku? | Wago-78 | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 30.06.2004 22:39 |