Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja LaaLaa
Melkein noin, Trooperin simpukka käy suzukin runkoon melko helposti, yksi reikä käy suoraan vanhoihin ja sen jälkeeen 3 muuta on helppo porata kohdalleen. Rattiakselissa ja ohjausvarren nivelessä joutuu kyllä jonkin verran näpräämänn että saa leimakelvollisen.
Vitaran pumppu pitäisi käydä kyllä lohkoon suoraan jo olemassa oleviin reikiin.
|
Just mallailin Troopperin simpukkaa 413:een ja oli just niinkuin LaaLaa asian kertoi.Vain yksi pultti käy suoraan,muut on kyllä helposti sovellettavissa.
Rattiakselin saa tehtyä laillisesti kun käyttää Pajeron väliakselia Suzukin rattiakselin ja Troopperin simpukan välissä.Tulipellin puoleinen ristikko käy suoraan ja simpukan puoleisen joutuu tekemään "sekaristikon",eli kaksi saman valmistajan ristikosta kupit keskenään vaihtamalla.Mittoja en tähän hätään muista,mutta aivan tarvikeristikoista sen sai tehtyä.