Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.10.2014, 16:30
effu effu ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 23.03.14
Sijainti: Tampere
Viestit: 11
Perusasetus

Jep niin se kyseinen muovi putki oli mullakin ehjä. Mutta jos sitä joskus joku on käyny räpläämässä niin ei välttämättä ole kunnolla liitokset kiinni. Kannattaa melkein käyttää kaikki auki ja laittaa kunnolla kiinni uudestaan.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 12.10.2014, 20:39
Seppis Seppis ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 23.09.14
Sijainti: Taipalsaari
Viestit: 21
Perusasetus

Kiitoksia paljon!
vika löytyikin! Joskus on mennyt ilmaputsarin kiinnikkeet rikki ja se kotelo mikä on putsarin alapuolella kiinni, oli ottanut laturin hihnapyörään kiinni ja mennyt puhki. ja se on imuilman letkusta enne ilmamäärä mittaria haarotettu letkulla ni se sieltä veti ilmaa. Nyt on paikkattu väli aikaisesti jesarilla
Onko siintä haittaa jos ostas iha silikoni letkua ja vetäs ilmamäärämittarilta suoraan kaasuläpälle ja jättäs ne kaikki kotelo hässäkät pois käytöstä ja tulppais ylimääräset letkut??
Kokemuksia?? Anyone??
__________________
Toyota 4runner 3.0 v6

Viimeksi muokannut Seppis : 13.10.2014 19:17
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 20.05.2015, 22:18
Jannu-11 Jannu-11 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 19.05.15
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 17
Perusasetus

4runner 3.0V6-90 3VZ-E käy lämpimänä huonosti


Tervehdys vaan kaikille uudelta palstalaiselta. Lainaan tätä vanhaa ketjua kun tuli hankittua otsikon mukainen kulkine metsästys käyttöön. Käytin auton maanantaina leimalla (läpi meni) ja iski sen jälkeen vika päälle. Eli kylmänä auto pelaa hienosti mutta moottorin lämmettyä häviää vedot ja tuntuu kamala tärinä koko autossa, niin kuin ei kävisi kaikilla pytyillä ja röpöttää oikein urakalla. Osia olen vaihtanut mm. tulpat, puolanjohdon (oli rikki) ja tulpanjohdot. Virranjakajan kannen putsasin kaikesta hapettuneesta moskasta mutta ei millään näillä ollut vaikutusta. Veikkaan jotain anturi vikaa ja ajattelin käydä vikakoodit luetuttamassa tosin vikavalo ei koetaulussa pala. Haulla koitin hakea mutta samanlaista ei ollut missään tai puusilmäni ei löytänyt. Nyt olis hyvät neuvot tarpeen

Jannu
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 21.05.2015, 12:13
HV HV ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 04.02.07
Sijainti: ikaalinen, .
Viestit: 1.950
Perusasetus

Varmaan kannattaa ensiks varmistaa että käykö varmasti kaikilla vai meneekö joku pytty pimeeks.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 21.05.2015, 15:33
Jannu-11 Jannu-11 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 19.05.15
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 17
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HV Näytä viesti
Varmaan kannattaa ensiks varmistaa että käykö varmasti kaikilla vai meneekö joku pytty pimeeks.
Näihä se on. Tuo kävi mielessäni mutta kun kone käy kylmänä hienosti niin en asiaa enemmilti miettinyt. No nyt kuitenkin tein työtä käskettyä ja kuskin puolen keskimmäinen pytty menee pimeäksi tai siis siinä ei ollut vaikutusta kun otin tulpanjohdon irti. Uusi tulpanjohto on ainakin rikki kun antoi kipinän läpi kynsille joten se menee vaihtoon. Toivottavasti vika poistuu tuolla. Johtosarja maksoi 88€ AD-varaosalla eli viedään piuha takas

Jannu
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 21.05.2015, 21:24
Jannu-11 Jannu-11 ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 19.05.15
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 17
Perusasetus

Eipä ollut apua uudesta tulpanjohdosta vaan oireet jatkuvat samanlaisina
ja samassa pytyssä. Tilasin uuden virranjakajan kannen ja pyörijän varoiksi. Vikakoodit luettiin tänään mutta ei löytynyt. Eipä tuo vikakoodien lukeminen varmaan muutenkaan tuon ikäiseen autoon paljoa auta. Kellään ideaa mistä seuraavaksi vikaa etsisi?

Jannu
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 22.05.2015, 05:48
Reisrdok Reisrdok ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 02.03.10
Sijainti: tuntematon
Viestit: 331
Perusasetus

Tarkista onko kylmäkäynnistysventtiili jumissa. Pelkääjän puolella imusarjaa siinä keskellä.

"cold start injector"

http://s173.photobucket.com/user/MrG...ector.jpg.html
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 23.05.2015, 21:38
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jannu-11 Näytä viesti
Eipä ollut apua uudesta tulpanjohdosta vaan oireet jatkuvat samanlaisina
ja samassa pytyssä. Tilasin uuden virranjakajan kannen ja pyörijän varoiksi. Vikakoodit luettiin tänään mutta ei löytynyt. Eipä tuo vikakoodien lukeminen varmaan muutenkaan tuon ikäiseen autoon paljoa auta. Kellään ideaa mistä seuraavaksi vikaa etsisi?

Jannu
Jos k.o pytty on pätkinyt/ollut mykkä kuumana, niin tulppa on voinut otta itseensä. Siis minä tarkistaisin tulpan, taikka vaihtaisin "naapuri-" pytystä ristiin, ja jos vika siirtyy, niin silloin vika on tulpassa.

Ja sitten yleisellä tasolla: Tulpanjohtoja ei kannata vetää irti johdosta repimällä, jotkut tulpanjohdot saa siipeensä jos siitä. -> itse aikanaan tein tulpanjohdon irroittimen taittamalla sähkökoneen hitsipuikosta semmoisen U-kirjaimen muotoisen koukun, joka oli sisältä sopiva tulpan ympärille, siis "veti/työnsi" suoraan tulpan johdon päästä.

Ja noissa bensakoneissa kannattaa kiinnittää huomiota juurikin noihin sytytyspuolen suurjännite osiin; siis tulppien pitää olla oikeat, ja sopivat myös tulpanjohdoille (näin "uudessa" yleensä automaattisesti).
ja hyvälaatuiset osat, siis hyvä ja halpa on monesti toisensa poissulkevia, tulee pitemmänpäälle edullisemmaksi, puhumattakaan siitä, että osia uusitaan vasta sitten, kun kone alkaa röpöttämään. Siis pelkästään se, että suurjänniteosat on priimakunnossa, verrattuna siihen että menee katsastuksesta läpi/ korvakuulolla kaikki on kunnossa, polttoaineen säästö voi olla jopa yli 20 %.
Nykyään kaikki tulpat on varmaan tuolla "paksulla" päällä, siis ei enää ole niitä tulppia, eikä tuplajohtoja, jotka on sillä n. 4 mm kierteellä.
Ja tuosta virranjakajasta: Jopa saman tarvikemerkin osissa oli taannoin (-80 luvulla) minun carinassa seuraavia ongelmia: yhdessä pyörijässä "kieli" oli melkein 2 milliä liian lyhyt, yksi pyörijä oli niin matala, että kannen puolanjohdon hiili ei yltänyt pyörijään,. toki vikaa oli myös virranjakajan kannessa...

p.s pari autoa sattunut vastaan, missä tuo virranjakan keskihiili on tippunut aikojen saatossa pois...
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
jeep cherokee xj vm 90 käynti häiriö ongelma luke_L Tekniikka & Jutustelu 29 17.10.2012 12:57
Myyty Toyota 4runner 3,0 v6 -91 Arde72 O/M/V Ajoneuvot 12 11.12.2011 04:22
Myyty 4Runner -91 3.0 V6 Jp O/M/V Ajoneuvot 2 02.05.2010 12:44
-91 4runner V6 käynnistymisongelmia t0m1 Tekniikka & Jutustelu 21 29.10.2009 15:02
range 3.5 käynti häiriö anttikoski Tekniikka & Jutustelu 15 11.10.2009 20:53


Sivu luotu: 22:55 (GMT +2).