Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 11.02.2014, 23:28
AtteL:n Avatar
AtteL AtteL ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 15.03.08
Sijainti: VALKEALA(kouvola)
Viestit: 850
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Tuo on sitten muuttunut viime aikoina? Ainakin vielä pari- kolme vuotta sitten BE- korttia ajaessa moleen kertaan inssi painotti että aina puhutaan kytkentämassoista papereiden mukaan, ei todellisista. Näin myös mielestäni oli pykälät silloin, ja sen kuvan saa tuolta Trafin sivuilta vieläkin?

Toinen mitä nyt katsoin trafin sivuilta, niin ei enää puhuttu mitään siitä B- kortin kohdalla, jos perävaunun kokonaismassa ylittää vetoauton omamassan että tarvitaan BE vaikka yhdistelmän kokonaismassa jää alle 3500kg:n. Ennenhän silloin piti olla pikku- E, nyt siis ilmeisesti ei? Muuttuihan C1E:ssäkin tuo vastaava kohta, eli nyt C1- luokan autoon saa laittaa sellaisen kärryn kuin ote kertoo (kunhan jää alle 12000kg:n), kun ennen C1E:llä ei vedettävän kärryn otteella oleva kokonaismassa saanut ylittää vetoauton omamassaa.
Tämä muuttui juuri tuossa reilu vuosi sitten tässä ajokorttiuudistuksessa.
C1E luokassa on edelleen voimassa se, että jos perävaunun kokonaismassa ylittää vetäjän omanmassan niin silloin vaaditaan CE.
Esimerkkinä vaikkapa Dodge RAM 2500 jonka omasassa luokkaa 3100kg, ja työntöjarrullinen kärri täysillä painoilla 3500kg> vaatii oikean rekkakortin CE.

Kaikki yli 3500kg kärrit on oltava ilmajarruilla joten niitä ei laiteta kuin ns. jakelu/pulla-autojen perään missä ilmasysteemit.


E D I T ! _________HUUHAA VANHAA TIETOO!!!__________________

__________________
KYM

Viimeksi muokannut AtteL : 12.02.2014 09:37
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.02.2014, 23:30
AtteL:n Avatar
AtteL AtteL ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 15.03.08
Sijainti: VALKEALA(kouvola)
Viestit: 850
Perusasetus

Lainattu Trafin sivuilta:

"Esimerkkejä B-, B96- ja BE-luokan ajoneuvoyhdistelmistä
B-luokan ajokortti
1. B-luokan ajoneuvoon voidaan kytkeä maksimissaan 750 kg painava perävaunu. Tällöin yhdistelmän kokonaismassa voi olla korkeintaan 3 500 + 750 = 4 250 kg.

2. B-luokan ajoneuvoon voidaan kytkeä painavampikin perävaunu kuin 750 kg. Tällöin yhdistelmän kokonaismassa voi olla korkeintaan 3 500 kg.

B96-luokan ajokortti
B-luokan ajo-oikeuden haltija saa kuljettaa myös sellaista ajoneuvoyhdistelmää, jossa on B-luokan vetoauto ja perävaunun kokonaismassa ylittää 750 kg ja ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa ylittää 3 500 kg mutta ei 4 250 kg, jos hänen ajokortissaan on merkintä ajoneuvoyhdistelmää vastaavan ajokokokeen suorittamisesta.



BE-luokan ajokortti
1. Ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on enintään
3 500 kg.

HUOM:

B-luokan vetoauton kokonaismassa ei saa ylittää
3 500 kg.
Hinattavan ajoneuvon kytkennästä annetut säännökset voivat rajoitaa sallittuja enimmäismassoja.
Tarkemmat tiedot sallituista kytkentämassoista on yleensä merkitty ajoneuvon rekisteriotteeseen."


Kannattaa siis lukea kuin piru raamattua tuolta Trafin sivuilta. Lait muuttuu lähes joka vuosi ja tieto vanhenee...
__________________
KYM

Viimeksi muokannut AtteL : 11.02.2014 23:34
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.02.2014, 23:39
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.915
Perusasetus

Auta -AtteL- nyt loppuu ymmärrys, TraFin sivuilla:

C1E-luokka, johon kuuluvat

a) ajoneuvoyhdistelmät, joissa on C1-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on yli 750 kg edellyttäen, että ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 12 000 kg
b) ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on on yli 3 500 kg edellyttäen, että ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 12 000 kg.
Ajo-oikeuden saava on täyttänyt 18 vuotta.
Esimerkkejä C1E-ajokorttiluokasta

C1E-luokan ajokortti

C1E-luokan ajokortilla saa kuljettaa yhdistelmää, jossa
1. vetoauton kokonaismassa on enintään 7 500 kg, hinattavan ajoneuvon kokonaismassa on yli 750 kg ja ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 12 000 kg
2. vetoauton kokonaismassa on enintään 3 500 kg, hinattavan ajoneuvon kokonaismassa on yli 3 500 kg ja ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 12 000 kg.


Miksei siis RAMilla saa C1E kortilla vieläkään vetää 3500 kg kärriä ???
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 11.02.2014, 23:49
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.473
Perusasetus

^-

Tuosta juuri itse kirjoitin yllä, ja tämä oli yksi parhaita uudistuksia C1E- korttiin tuossa ajokorttiuudistuksessa. Nyt tosiaan sillä 2500HD:llä esimerkiksi voi ihan oikeasti vetää isoa kärryä, eikä tartte pelleillä jonkun pikkumaasturin kanssa esim.3500kg:n kärryn kanssa.

Kait ne sentään byrokraatit vihdoin tajusi, että akseliväliltään pidempi ja paljon järeämpi (myös valmistajan ilmoittamat kytkentämassat) vetoauto on turvallisempi ison kärryn kanssa, ja tuo vanha C1E:n rajoite oli vain typerä autokoulujen lobbaus rahansaamiseksi.. samallahan tuli mm. hanhenkaulakärryt laillisiksi.


Tästä tulikin mieleeni, näin maanantaiaamuna kun saksanlaivalta kurvasi ulos olikohan E- sarjan mersu jossa oli täysperävaunu perässä, kaksi pikkuautoa sen kyydissä
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 12.02.2014, 00:23
TsKo TsKo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 02.05.09
Sijainti: Loppi
Viestit: 208
Perusasetus

No kyllähän nämä näköjään muuttuu, mullakin oli siis osittain vanhentunutta tietoa kun en mistään 96 kortista ollu kuullukkaan

Vielä kun tohon rekisteriin merkityltä kokonaismassaltaan, mutta laillisella kytkentämassalla varustetun kärryn eli vaikka 3500kg kärryn kytkemisen 3300 kg vetopainolla olevaan veronkiertohuoltoautoon vaikka tyhjänä. Niin nuo lainkohdat kun sanasta sanaan löytäis niin ihmetellään niitä sitten lisää

No onneksi laitoin juuri tilaukseen 3000kg kokonaismassalla olevan täysperävaunun tonne hj:n jatkoksi niin ei tule senkään asian kanssa ongelmia, kun autolla saa vetää sen 3300 ja löytyy CE-kortti.
__________________
-95 Dodge Ram 2500 4x4 5.9cummins td
-Miekka ja nakki risa polkupyörä kuskista ainakin tulee neliveto jossainkohtaa iltaa
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 12.02.2014, 07:02
454SS:n Avatar
454SS 454SS ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.02.06
Sijainti: Luumäki, Finland.
Viestit: 3.362
Perusasetus

Osaisko joku vielä kertoa mitkä olisi mahdolliset seuraamukset ratsiassa B-kortti vs BE-kortti tuollaisella edellä mainitulla laittomalla yhdistelmällä?
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 12.02.2014, 09:45
toyota4x4:n Avatar
toyota4x4 toyota4x4 ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 08.06.04
Sijainti: lahti
Viestit: 3.957
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 454SS Näytä viesti
Osaisko joku vielä kertoa mitkä olisi mahdolliset seuraamukset ratsiassa B-kortti vs BE-kortti tuollaisella edellä mainitulla laittomalla yhdistelmällä?
se on ilman ajo-oikeutta ajo, kortti kuivavamaan muutamaksi kuukaudeksi + kunnon sakot!! kävi kaverille kun ajoi b kortilla ducaton pikku kuorma autoa joka oli 3510kg kokonais paino.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 12.02.2014, 10:53
-Captain-:n Avatar
-Captain- -Captain- ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 20.10.06
Sijainti: Imatra, Finland.
Viestit: 1.191
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 454SS Näytä viesti
Mites tää nyt menee jos on henkilöautoksi rekisteröity 3500kg kokonaismassallinen auto, jossa on vetopainoa jarrulliselle kärrille 2200kg. Kappaletavarakärry jonka kokonaismassa on 2700kg. Saako tuota kiskoa minkäänlaisen kortin omaava henkilö? Onko mitään ideaa päivittää B-kortti BE-kortiksi, eli onko sanktiot kiinni jäädessä yhtä kovat kummalla tahansa kortilla vedettäessä?

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 454SS Näytä viesti
Osaisko joku vielä kertoa mitkä olisi mahdolliset seuraamukset ratsiassa B-kortti vs BE-kortti tuollaisella edellä mainitulla laittomalla yhdistelmällä?
BE- kortilla tuo on ihan laillinen kunhan kärryn TODELLINEN punnittu kokonaismassa ei mee ton 2200kg:n yli..

B-kortilla tuo on korttiluokan ylitys, eli kärri jää siihen ja sakot tulee...

nuo REKISTERIOTEPAINOT määrittää AJOKORTIN tarpeen, mutta auton hinauspainot menee punnittavien massojen mukaan. voi vaik pikkucorollan perää laittaa 3500kg kokonaispainolla olevan trailerin vaikka corollan jarrullisen paino saa olla muistaakseni 1200kg.. tosin silloinkin pitää olla BE-kortti vähintään ja kärryn paino kuorman kanssa korkeintaan tuo 1200kg
__________________
Chevrolet Avalanche 8.1 Vortec 4x4
Audi A6 C7 3.0TDI QUATTRO
SUZUKI KING QUAD 4x4 750 -09 varustettuna LITEFOOT telasarjalla
-Dodge Ramcharger (offi-projekti)
-Nissan Patrol SOA vm-88
-Scania 92RML vm-87 EX-Autokoulu "MC DONALDS"
+liuta muita harraste ajoneuvoja

WUOKSI OFFROAD
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 12.02.2014, 07:44
pee:n Avatar
pee pee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 21.02.04
Sijainti: Mäntsälä P
Viestit: 12.915
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
^-

Tuosta juuri itse kirjoitin yllä, ja tämä oli yksi parhaita uudistuksia C1E- korttiin tuossa ajokorttiuudistuksessa. Nyt tosiaan sillä 2500HD:llä esimerkiksi voi ihan oikeasti vetää isoa kärryä, eikä tartte pelleillä jonkun pikkumaasturin kanssa esim.3500kg:n kärryn kanssa.

... näin mä kans kuvittelin uudistuksen riemuvoitoksi, ja siks ihmettelenkin -AtteL- tekstiä
__________________
- Levannon We(l)ho -
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 12.02.2014, 08:56
AtteL:n Avatar
AtteL AtteL ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 15.03.08
Sijainti: VALKEALA(kouvola)
Viestit: 850
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
... näin mä kans kuvittelin uudistuksen riemuvoitoksi, ja siks ihmettelenkin -AtteL- tekstiä

Totta. Suoritan justiinsa C1E korttia autokoulussa ja saanut sieltä näköjään vanhaa opintomateriaalia:


Kuitenkin Finlex ei tätä enää tunne:

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2011/20110386

"2) C1E, johon kuuluvat:

a) ajoneuvoyhdistelmät, joissa on C1-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on yli 750 kg edellyttäen, että ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 12 000 kg;

b) ajoneuvoyhdistelmät, joissa on B-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on yli 3 500 kg edellyttäen, että ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 12 000 kg;

3) C, johon kuuluvat:

a) muut kuin D1- tai D-luokkaan kuuluvat ajoneuvot, joiden kokonaismassa ylittää 3 500 kg ja jotka on suunniteltu tai valmistettu kuljettamaan kuljettajan lisäksi enintään kahdeksan henkilöä;

b) ajoneuvoyhdistelmät, joissa on tähän luokkaan kuuluva vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on enintään 750 kg;

4) CE, johon kuuluvat:

a) ajoneuvoyhdistelmät, joissa on C-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa ylittää 750 kg;

b) ajoneuvoyhdistelmät, joissa on C1-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa ylittää 750 kg ja ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa ylittää 12 000 kg;"

Eli olishan tuo pitänyt muutenkin muistaa... Täytyy mainita asiasta kun meen 17. päivä ajotunnille. (ja töihi)



Edit: Ja mainitaampa tuossa autokoulun perävaunukirjassa myös virheellisesti se, ettei venekärrillä saa kuljettaa muuta kun venettä...ja hevoskoppi on vain hevosenkuljetukseen.
__________________
KYM

Viimeksi muokannut AtteL : 12.02.2014 09:38
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Nordic trial 2013 Byrocrat Tapahtumat 117 13.06.2013 22:29
Saaremaa Trophy "Saarekoll 2013" 22.-24.02.2013 Kynnapas Tapahtumat 7 01.03.2013 10:03
King Of The Hammers 2013 Jeeper Tapahtumat 19 09.02.2013 10:14
2013 kilpailut Team Lypsikki Tapahtumat 2 10.11.2012 20:58
Ajokorttiuudistus Skorpioni Chit-Chat 0 10.07.2009 18:23


Sivu luotu: 11:39 (GMT +2).