![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Nytten ois pidetty tarpeeks taukoa, että hermot on levänny ja tehny mieli jo vähän tallille puuhastelemaan. Suikasta lähti vanha pata pihalle (tarkotus kunnostaa vara koneeksi) ja ruiskulla varustettu kone tuli heitettyä paikoilleen. Sittä rupesin selvittelemään lopulta noita ruiskun sähköjä, tai oikeestaan tullu tavattua sähkökaavioita ja suunnitellu miten tekisi kerralla oikein ja siististi ![]() ![]() Tänään sittä sain vielä tehtyä telineen tuolle ruiskun poksille. Kohta pääsee tekemään kylmä juotoksia ![]() Samalla tässä isäukon avustuksella raapia hieman pohjia, niin sais lopulta tän maalaukseen. Kyty ois kyllä ajelemaan, mutta pitää yrittää olla oikomatta tälleen loppu metreillä.. ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Nosta äkkiä se boksi ylemmäs, Saattaa äkkiä unohtua että se on arassa paikassa ku pyyhkäset maastoon ja tuosta ojasta ylös ja sitte se hörppäskin jo vettä se rusikun boksi... senhän sais nätisti hanskalokeron pohjaan ruuvattua?
__________________
LaMaas offroad Pohjois-suomen offroad Offroad Oulu Www.Suzuki4x4club.fi www.laplandtrophy.com Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !! |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Juu tätäkin tuli mietittyä. Kattoo miten innostuu jatkossa extreme paikoissa menemään tän kanssa niin sille varalle jätän johtosarjaan siirtovaran
![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Taas on hieman yritetty tuusata suitsukia. Haettu paikkaa bensan välisäiliölle, bensansuodattimelle ja -pumpulle. Johtosarja on pätkitty ja piuhoja alustavasti jo istutettu paikoilleen.
Pää- ja Bensapumpunrele sekä sulakkeille tehty teline. Mittariston pistokkeeseen lisätty ´check engine´ ja nopeuden tunnistimen piuhat. Uusi mittaristo johon on tarvittavat jompit tehty ´check enginelle´ sekä nopeuden tunnistimen ohitus. Jos saisin kikkailtua tuon "halvallahyvänsain" skannerin toimimaan niin voisi tähän liittää nuo sähkökuvatkin, jos jollekkin niistä ois apuva, mutta ei tähän hätään niitä vielä saa... ![]() Vaan tuossa kun pengoin johtonippuja ratin takaa niin huomio kiinnittyi varashälyttimen piuhoihin. Perkele, sieltähän löytyi osittain sulanutta ja piuhaa, sekä hapettuneita liitoksia... Taitaa joutua vielä ottamaan hälyttimen piuhat irti, mutta oispahan yksi vikakohde vähemmän. Täytynee jostain yrittää etsiä samurain sähkökaavio niin ymmärtää senkin osalta mitä tekee, kun repii piuhat irti. ![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Saakos samurain mittaristosta tuon nopeustunnistuksen moottorin ohjainlaitteelle? Jossainvaiheessa alkaa pian itelläkin toi ruiskumuutos.
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
#6
|
|||
|
|||
![]()
En tiiä käsitinkö nyt oikein vaan arvelitko sie siihen mittaristoon lisätä sen tunnistimen? Tässä mittaristossa ilmeisesti on paikka em. tunnistimelle(?), mutta se on jompattu eli ohitettu. Näkyy tuossa kuvassa se lyhyempi musta johto, joka on tinattu mittaristoon.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
suzuki samurai | susuki | Maasturiprojektit | 23 | 01.05.2014 21:35 |
Myyty Suzuki Samurai | ailu-petteri | O/M/V Ajoneuvot | 8 | 17.07.2011 21:39 |
suzuki samurai | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 13.09.2010 05:39 |
Ostetaan suzuki samurai | Rekisteröimätön | O/M/V Renkaat ja vanteet | 3 | 13.08.2010 16:10 |
M: Suzuki Samurai -88 MYYTY & Suzuki DR 650 SE -96 | COWBOY | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 19.10.2007 06:48 |