Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #9  
Vanha 18.04.2012, 08:28
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.446
Perusasetus

Juu enpä muista että olisi ainakaan omissa ajoissa koskaan loota huohottanut ylitse, tosin Cherokeessa olikin japsilaatikko ja Grandin lodju ei ole niin paljon tossua saanutkaan kun on varsin siistissä ajossa

Mitä tulee manuaali vs. automaattiin, niin intissä tuli paljon pyöriteltyä sekä perus maastureita että maastokuorma- autoja manuaalilla että automaatilla, ja omat offivehkeet on kaikki ollut automaatteja. Automaatti on oma ehdoton valinta, kauhean vähän keksin hyviä syitä ajaa manuaalilla metsässä. Kuten todettua niin on paljon helpompi kikkailla, ryömittäminen on sujuvampaa ja kaikinpuolin on pehmeämpi - niin ajamisen kuin mukavuuden kannalta.

Miinuksina ylikuumentumisen riski (kunnon jäähdytin sopivasti flektin eteen tai omalla puhaltimella; lämpömittarikaan ei ole huono idea), ja vettä imaistessaan hajoaa varsin äkkiä jos ei huomaa ajoissa mitä on käynyt. Jotkut sanoo ettei tomaatilla pysty heijaamaan eteen-taakse; ei se tietysti manuaalin veroinen ole siinä mutta ei ihan mahdotonkaan. Kunnon shifteri niin onnistuu sekin auttavasti
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.

Viimeksi muokannut Timo_L : 18.04.2012 14:20
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
automaatti vai manuaali? Lenni Tekniikka & Jutustelu 21 25.04.2009 09:51
automaatti vs manuaali Tekniikka & Jutustelu 21 01.02.2008 19:19
BJ40 manuaali => automaatti Joukka Tekniikka & Jutustelu 10 24.09.2006 18:04
automaatti ja manuaali KG Tekniikka & Jutustelu 5 28.01.2006 09:56
manuaali vastaan automaatti. G280E Tekniikka & Jutustelu 0 27.09.2003 18:11


Sivu luotu: 19:16 (GMT +2).