Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #13  
Vanha 15.06.2011, 12:54
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tourinki Näytä viesti
Tälläisia kuljetuksia kun tehdään niin auton arvo oli se ostettaessa mikä tahansa niin putoaa murto-osaan oli se hiluxi, navara, amarok tai kottikärry. Eikä insinöörit tehtailla osaa kuvitella millaisia kuljetuksia esimerkiksi täällä Suomessa syvällä metsissä tehdään. Eikä valtaosa varsinkaan noiden kalliimpien versioiden ostajista tee mitään radikaaleja kuljetuksia.
Onko mitään tietoa mitä mahtaa painaa tuo hiekoitushiekka? Kiinteistöhuolto firmoilla on yleensä lavalla jonkin verran sitä hiekkaa, mitä sitten valutellaan hiekotukseen. Itsekin olen tuollasta päässyt kokeileen. Silloin alla oli Navara. Mutta kyllä sinne lavalla aika paljon sitä hiekkaa menee. Vielä kun nuo hiekoituslaitteet painaa siinä muutenkin. Tuo Navara oli varustettu oikeen kipillä. Sitä en tiedä miksi sen alkuperäisen lavan sisään oli tehty toinen lava mihin se kippi oli sitten laitettu. Tuleeko tuohon vakiolavaan liikaa hiekkaa ja siksi tuollainen vähän pienempi lava ettei kantavuus kärsi. Tuossa yksilössä oli vielä heavy duty jousitus takana. Kuulemma aika monessa kiinteistöhuollon lavapelissä on heavy duty jousitus takana. Mutta noissahan on melkein koko talvikauden hiekat lavalla painamassa. Ainakin viime talven.

Mutta jos joku on sattunut huomaamaan niin nuo kiinteistöhuollon kalustot tuppaa aina olemaan aika heikossa hapessa. Niissäkin varmaan auttaisi jos kalusto olisi omissa nimissä niin tulis vähän katsottua miten niillä ajelee.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ugly_hj Näytä viesti
Ei olla oltu yhtäaikaa kulmassa ajelemassa, etkä ole sanonut mua paikan päällä tampioksi, ja jos on aihetta niin voit sanoa. Jossain muualla olemme olleet yhtäaikaa ja siitä on videota kun ajat valkealla jeepillä ja myöhemmin nivalla
Noh. Voin olla väärässäkin, mut muistelisin että ollaan kulmassa oltu samaan aikaan. Pakko muuten myöntää myös että se Jeeppi oli vielä paskempi kuin toitsu. Ja se tampio juttu on liittynyt johonkin tilanteeseen, jos sellainen on käynyt.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Aika kallis FACELIFT k81 Chit-Chat 2 09.01.2010 15:00
maailmanloppu 2012 HV Chit-Chat 5 18.01.2009 14:30
LJ-70 facelift perämurikoista jampeli Tekniikka & Jutustelu 18 05.09.2007 12:13
FACELIFT + more tuning -juhani- Tekniikka & Jutustelu 58 18.08.2005 13:53
Facelift? BlackJack Vuosimallit 1984-1996 6 15.07.2004 14:46


Sivu luotu: 09:50 (GMT +2).