Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 27.12.2016, 00:05
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.946
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Mika_T Näytä viesti
Laitoin jo saman kysymyksen slck:lle mutta laitamma tännekki.

Onko tuo j120 paha ruostumaan?
Eli onko jotain varmaa paikkaa joka pitää tarkistaa jos tuomosta menee ostohousut jalassa tutkimaan?

Niinja moottori. No suutinvaivat on tiedossa mutta onko moottoreissa suuriakin eroja vuosimallien kesken?
Vääntömomentti kasvaa (-05?) aika reilusti. ja vaihteisto vaihtuu 5vaihteiseksi.

Onko nuo oleellisesti parempia että kannattaisi päätyä juuri tuohon uudempaan tekniikkaan?
Osa noista on jo läpimätiä vaikka ei uskois. Paikallisen ruostesuojaamon mukaan heille on tullut sellasia 120:iä, missä on ollut niin paksussa ruosteessa koko pohja, että se olisi pitänyt hiekkapuhaltaa jotta ois saanut laitettua paksut suoja-aineet pohjaan, mutta pelti ollut jo harsomaista, joten eivät voineet enää puhaltaa ja laittoivat vaan kotelosuojaa ruiskulla kun muuta ei ollut tehtävissä. Takatukivarsien kiinnityskohdat taka-akselissa samoiten niin mätiä osassa, että joko tukivarret jo valmiiksi irti tai ne korvakot saa hakattua ruuvarilla kokonaan pois. Syynä näihin se, että uudempien autojen omistajat ei jaksa pestä niitä tukivarsien poteroita kertaa paria vuodessa hiekasta tyhjäksi, pestä pohjaa ylipäänsä eikä tietenkään panostaa tonnia ruostesuojaukseen silloin kun auto on ollut uus tai uudehko.

Nämä läpimädät on sitten usein päältäpäin katottuna täysin ruosteettoman näkösiä, joten kannattaa kyllä makoilla auton alla hetki ennen kuin päättää ostaako sen vai ei.


Jos tuollasia ootte ostamassa, niin kandee kyllä sitten kattoa tarkkaan huoltokirjan aitous joka suhteessa, koska todella moni noista nettiauton tuontivehkeistäkin on ruuvattu, joten turha maksaa ylihintaa siitä, että mittarissa on nyt mukavat 250-350tkm kun oikeesti siinä pitäis olla 450-650tkm.

Viimeksi muokannut Hessu888 : 27.12.2016 00:15
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Piraatti Arctic Truck (LC j120) Harde Maasturiprojektit 47 13.12.2013 06:42
Land Cruiser J120 AnttiH Tekniikka & Jutustelu 2 28.01.2012 16:55
Mj kysymyksiä. niko69 Tekniikka & Jutustelu 3 10.06.2010 10:18
2LT-II kysymyksiä Samppa79 Tekniikka & Jutustelu 15 14.08.2006 13:15
Kysymyksiä 86:sta Vuosimallit 1984-1996 0 15.10.2002 09:02


Sivu luotu: 08:19 (GMT +2).