Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #17  
Vanha 01.06.2013, 19:43
wuntzikka wuntzikka ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.06.10
Sijainti: ristiina/salo
Viestit: 2.085
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ssuvik Näytä viesti
Kulutuksen uskoo ken tahtoo. Paperillahan koneessa riittää potkua, mutta auto painaa kuin panssarivaunu joten se siitä. (HDJ, missä pikkusen lisätty syöttöä, kiihtyy paremmin.) Mukavuushan on sitten sellanen asia, mitä on vaikea laittaa järjestykseen. Miten määrittelet "mukavuuden"? Ja mihin mersun malliin vertaat? Esim. ässämersua mukavampaa autoa erittäin vaikea löytää. Ja varusteissa mersu ei kyl jää yhtään jälkeen. Ei nois edes ole mitään erikoisia varusteita, perus jenkkihilppeet. Excursionissa on todella pitkä akseliväli, joten ainaki maantiellä vakaa ajella, kaupungissa toisaalta vitun kankea. Muuten ajettavuutta turha edes verrata oikeastaan mihinkään mersuun. Eipä pärjää fordi siinä vertailussa. Helvetin tilavia ne on, siinä ei yksikään mersun henkilömalli pärjää vertailussa. Mettässähän noi ei mene yhtään mihinkään, syyt siihen varmaan kaikki osaa päätellä: vitun pitkä, kankea, painava, pitkä akseliväli ym. Mut on ne silti hemmetin lupsakoita ja äijämäisiä autoja
sanosinko nyt kuiteski, että jenkki on jenkki ja japsi on japsi no jokainen tykkää mistä tykkää, jokainen auto sopii omaan hommaansa parhaiten. ja kyllähän ne taitaa kiihtyä jenkitkin (oiskohan ollut nim.merk. maxdura ood:eella) ja menee mettässä. mutta siihen hommaan varmasti sopii paremmin suikka... kulutuksia voitte ihmetellä jokainen itse, aika likellä kymppiä menee moni ameriikan auto. siis kevyt k-a. esim. pajero vs. excursion tai silverado, massa ja kulutus.
mutta nämä asiat tuntuu olevan ikuisuus väittelyä. itse ajelen sillä millä näen asian parhaiten hoitavan. sitten jos tarttee jotain muuta, niin vaihtaa tai ostaa toisen kulkineen.
__________________
t5 portteri -07
mitsu ällä200, -06, 4x4, manual, 31" kummipyörät
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Nykyajan nynnyt ! Samsonite Chit-Chat 8 26.04.2007 22:55
luotettava 4x4 pitkälle reissulle! Tekniikka & Jutustelu 37 08.03.2007 16:55
Nykyajan pelastuskoira Samsonite Chit-Chat 5 31.12.2006 22:04
Nykyajan maasturit Cruiser2005 Tekniikka & Jutustelu 32 05.11.2006 00:26
Nykyajan pokaalit Gazza Society 0 23.04.2002 14:23


Sivu luotu: 22:03 (GMT +2).