![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Kartaanin ristikon vaihto vakionopeus niveleen ?Susuki alkaa jyristä kun nopeus nousee yli viidenkympin, kartaani kulmat viturallaan korotuksen takia. Peränpuolella on kulma melko lievä, mutta jakolaatikon puolella on huomattavasti jyrkempi. Nyt on mielessä pyörinyt jos puuhastelisi jakolaatikon puolelle vakionopeusnivelen jostakin etuvetoisen auton vetonivelestä. Tai sitten rättinivelen perän puolelle kun siellä on loivempi kulma. Nytpä sitten kiinnostaa onko kukaan moisia rakennellut ja minkälaisia kokemuksia on ollut ? Varsinkin tuo vakionopeusnivel ratkaisu kiehtoo mieltä.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mites tuplanivel toimis?
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Itte oon kans suunnitellu kardaanin tekoa vakionopeusnivelillä. Lähinnä olen miettinyt että mitenkähän nopeasti mahtaa kulua loppuun kun kuitenkin henkilöautossa suoraan ajettaessa on nivel käytännössä lähes paikoillaan, mutta kardaani ei ainakaan itsellä ole lähellekkään suorassa ajoasennossa eli kuulat liikkuu kokoajan. Onhan ainakin noissa uudemmissa jeepeissä vakionopeusniveliä kardaaneissa ja monissa muissakin merkeissä mutta niissä nivel ei myöskään liiku normaalissa ajossa juuri ollenkaan.
__________________
Teoria on sitä että kaikki tiedetään mutta mikään ei toimi Käytäntö on sitä että kaikki toimii mutta kukaan ei tiedä miksi Meillä teoria ja käytäntö ovat sekoittuneet siten että mikään ei toimi ja kukaan ei tiedä miksi! |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Jos laitat vakionopeus nivelen tai kumilaipan toiseen päähän kardaania pitää myös toisesta päästä ottaa ristinivel pois jos jäljelle jäävän ristin kulma on yli 7 astetta. Ristinivel tarvii toisen samanlaisen samassa kulmassa olevan, jotta toimii oikein ja värinättömästi. Vakionopeusnivelille annetaan parhaimmillaan 43 asteen liikerata joten se pitäisi aika pitkälle riittää kardaanissa. Suurin syy kuulanivelten rikkoontumiseen on hajonnut suojakumi, muuten ei kardaanissa hajonneita ole vastaan paljoakaan tullut. Jossain artikkelissa haukuttiin ainoaksi huonoksi puoleksi kuulanivelillä, että tuottavat kovilla kierrosnopeuksilla paljon lämpöä verrattuna ristiniveliin.
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on suzukin etukardaanissa ollut olikohan 323mazdan vetonivel viitisen vuotta.
Hyvin on pelannut. Rasvatkin on pysyneet sisällä, toki maantieajoa en ole napalukot kiinni kovin paljoa harrastanut. Kardaaniin laitettuna vetonilviäinen pyörii moninkertaisella nopeudella alkuperäiseen sijoitukseensa nähden.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Teoria on sitä että kaikki tiedetään mutta mikään ei toimi Käytäntö on sitä että kaikki toimii mutta kukaan ei tiedä miksi Meillä teoria ja käytäntö ovat sekoittuneet siten että mikään ei toimi ja kukaan ei tiedä miksi! |
#9
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
kardaanin ristikon nipat | Lalli bj40 | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 13.10.2011 01:04 |
miten onnistuu tuplanivel kardaanin ristikon vaihto? | tonnisata | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 30.09.2011 14:07 |
HJ ohjausakselin ristikon vaihto | osilpi | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 05.05.2008 14:59 |
M: Vakionopeus säädin vaikka huutokaupalla! | MICCOT | O/M/V Muut | 4 | 06.02.2007 09:37 |
Ristikon kuluminen 0-kulmassa? | LaaLaa | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 10.01.2005 18:01 |