![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Hilux takapyörän laakeri (ln170)Eli takapyörässä klappia akselin suuntaisesti, laakerivialta haisee.. Mitä tuossa pitää ottaa huomioon? Miten saa laakerin käteen? Kuvittelin alukai, että vika on etuakselissa (laakerijurina kuuluu ajettaessa) Paljonko muuten etuakselissa saa olla klappia? Vetarin pää heiluu muutaman millin suuntaansa. Onko toleransseissa?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Noista takapyörän laakereista..
Itse itselleni vastaten: Kun laakeria irroittaa vetarista, niin ei kannata hakata vetarin sisäpäätä edes paksua lankkua vasten (nimimerkillä menee spoorit ihan v*tuilleen) Ja toisinsanoen: Ihan kivasti lähtee vetarit irti, jarrunesteet ja peräöljyt valuu pihalle osittain, mutta tuleepahan nekin vaihdettua samalla ![]() Mikäli ei omista prässiä tai hyvää mielikuvitusta, niin joutuu allekirjoittaneen tavoin huomenna etsimään jonkun verstaan, millä laakerit irroitetaaan vetarista. Jostain netistä löytyi havainnoillistava kuvasarja, kaveri selaili tallilla puhelimella, mutta en nyt tähän hätään muista osoitetta, eikä uudelleen löytynyt.. |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
http://www.rooney.org/tlc/HZJ79/Toyo...1999%20EWD.pdf |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kaikella kunnioituksella, Porvoon Hilma, mut en löytänyt tota LJ:n sähkökaavioita kovin hyödylliseksi kun ihmettelin takapyörien laakereita...
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
No siinähän on se rymppirengas, joka pitelee laakeria vetarin päällä. Sen renkaan kun VAROVASTI ohentaa yhdeltä sivulta vaikkapa rälläkällä ja sit taltalla kopauttaa poikki, niin lähtee aika kivuttomasti. Uusi rymppi paikoilleen uunin kautta.
__________________
Sika ajaa Possulla |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Virallinen ohje neuvoo poraamaan lähes rymppirenkaan leveyden kokoisella terällä rengas lähes poikki ja taltalla lyömään loppu irti. Tosin ei toyon ohje mutta täysin vastaava toteutus. Ja se ohje kieltää uuden renkaan lämmityksen.
__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään, Se joku tahtoo olla ihminen, Minä en! Timo Rautiainen & Neljäs sektori |
#7
|
||||
|
||||
![]()
ompa pehmeet vetarit jos lankkua vasten jystämällä menee poorit lyttyyn.ainakin läjän laakerit irrotettiin petonilattiaa vasten jystämällä eikä menny kyllä poorit miksikään.toki sille lukkorenkaalle pittää antaa reilusti lämpöä et lähtee liikkumaan.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
itse vaihdoin ihan vasta läjään kummallekki puolelle laakerin..holkki piti lämmittää aika punaiseksi et meni paikoilleen..sitten vähän lekaa putkea apuna käyttäen..muuten ihan nätti sävotta.
__________________
Pitäiskö palata takaisin,kromit sotkeentuu |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
patroll takapyörän laakeri | petrool | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 02.10.2009 11:00 |
PATROL takapyörän laakeri | HELLE | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 14.01.2008 22:24 |
Isuzun takapyörän laakeri???? | las-c | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 17.10.2006 17:59 |
pajeron takapyörän laakeri | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 21.08.2005 19:35 | |
Takapyörän laakeri ? | conv87 | Vuosimallit 1984-1996 | 9 | 07.04.2004 11:17 |