Volvo on ajokunnossa ja jatkojalostus on hidastunut vapaa-ajan puutokseen ja osien keräilyyn, nyt on siis hyvä aika aloitella (taas) yhtä lisä projektia
Velipoijalla on tuollanen -88 Blazeri maannut hallin nurkalla 3-4 vuotta talviunilla, sitä ennen toimi hällä käyttöautona n. 6-7 vuotta. Jäi silloin aikanaan katsastamatta kaikennäköisten vaivojen takia, erinäisten vaihtokauppojen jälkeen Laazeri vaihto omistajaa mutta ei pihapiiriä.
Loppukesästä sitä on tullu pikku hiljaa heräteltyä henkiin, vesipumppu, takakartaanin ristikko tuli vaihdettua ja raidetanko oikastua. Näillä eväin sai malmikasan liikkumaan omin voimin (voima on

suhteellinen käsite 6.2d

). Tekniikka toimii kaikin puolin, loota jonkin aikaa ennen pitkää parkkia vahvistusrempattu TH700 kone siis 6.2d. Akseleista tuli huomattua että tuoreemmat 10 pulttiset 30 boorisilla vetareilla. Renkaat on kestävät ja kamalat lapikkaat. Koppa ei niin kauhean mätä, joskus 2007 on hieman kiireellä ja nuoruuden innolla paikkailtu ja jousitusta korotettu ja jne jne... Nyt tarkoitus siis saattaa takaisin henkiin ja vähän parannella (tai ainakin muutella) jostain suunnalta.