![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Harraste-Modified: Uusi luokka trialiin? Ei tule.Vihdoin sain "kirjoitettua" idean jota olin pyöritellyt jo jonkin aikaa päässäni. Oikeastaan kirjoittamista oli hyvin vähän, copy-paste eri luokkien säännöistä synnytti ehdotuksen uudeksi luokaksi. Yritetään lisätä trialin osallistujamäärää sekä viihdearvoa katsojille. Modified-luokan autoja ei ole yhtä urheaa yrittäjää lukuunottamatta näkynyt muutamaan vuoteen (?) kisoissa, joten joko säännöissä on jotain vikaa tai kilpailijoiden puutteen takia ei tehdä autoja ja kierre on valmis. Harraste-Modified on tarkoitettu niille, joille harraste-standard ei tarjoa tarpeeksi haastetta, pro-modifiedin reitit ovat liian haasteellisia kalustolle ja/tai auto liikaa muutettu modifiediin. Nähdäkseni myös kuskit, joille harraste-standardiin osallistuminen tarkoittaisi hamekangasta palkinnoksi kilpatovereilta, voisivat tähän uuteen luokkaan osallistua ilman pelkoa uudesta kuosista. Muutama juttu voitaisiin jättää pois tästä keskustelusta: -Kypärät. Sääntö ei tule muuttumaan tämän luokan myötä. -Turvakaaret ja muut turvavarusteet tulee olemaan modified-luokan tasolla, jos ajetaan modifiedin radoilla. -Tämä uusi luokka ei tule muuttamaan muiden luokkien sääntöjä. Sääntöjä ei olla lisäämässä mihinkään tässä muodossa ja ovat täysin omien ajatusteni mukaan kirjoitettu, eivätkä liity mitenkään kuulumaani seuraan tai seuran haluihin järjestää kilpailuja ![]() Mielipiteitä? Ideoita? EDIT: MUOKATTU VERSIO 1.1 EHDOTUSTEN PERUSTEELLA, SEKÄ VASTAAMAAN 2015 SÄÄNTÖKIRJAA.
__________________
Harbor Cruisers Viimeksi muokannut baxxter : 04.03.2015 00:37 |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Jakolaatikon muuttamista ei sallita?? tarkoittaa mitä?
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
3.8.8.4 Akseleiden poiskytkentä/vetojärjestelmä
Vetävien akseleiden irtikytkentä ei ole sallittu, ellei järjestelmä ole jakolaatikossa alkuperäisenä. Jälkiasennettu matala 2WD ei ole sallittu.
__________________
Harbor Cruisers |
#4
|
||||
|
||||
![]()
jos on 2kpl jakolaatikoita. siinä tulee matala 2wd vaikka laatikot ovat muuten vakioita. tosin hämmentämiseen pysähtymättä on lähes mahdotonta.(hilux)
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
3.8.8.4 Akseleiden poiskytkentä/vetojärjestelmä Hidas etuveto ei ole sallittu. Tästäkin porsaanreiästä voi vielä mennä keskitasauspyörästöllisellä nelivedolla varustetulla autolla käsijarrua kiskomalla, mutta tätä on hankala/turha estää? Ei kuitenkaan ole ihan sama kuin pelkkä etuveto ja kestääkö mikään laatikko jatkuvalla nelivedolla tuota rääkkiä pidemmän päälle?
__________________
Harbor Cruisers |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Yhden kisan appari kokemuksella
Kuulostaa hyvältä ns. Kevyen rakentelun Suora akseli luokka.
__________________
Harrastajatason autourheilu on 99.9%:sti rakentamista -mutta kannattaa sen 0.1%:n edestä- |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Vaikuttaa hyvältä! Itse ainakin mukana tässä luokassa, jos saadaan toteutumaan.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Hyvä hyvä!
Varmasti auttais saamaan lisää kilpailijoita lajiin kun pääsis joskus rakennetuilla ns.suunnistus/safari autoillakin ajamaan kilpaluokkaan. HS takaisin helpoksi kokeilijoille.
__________________
Team ULC Harbor Cruisers Taro 4x4 2.4D |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Nostetaan
__________________
Kyl määki Turuus kerra |
#10
|
|||
|
|||
![]()
No anteeks jos miul on huonoja mielipiteitä tai ideoita, moderaattorit hoitanee asiattomien viestien poiston ja tarvittaessa sulkevat niiden kirjoittajan palstan ulkopuolelle. RR laitto hyvän videon.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
euro4 ja euro5 luokka pakuissa | toyota4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 28.03.2012 16:06 |
Bussikyytiä Ahveniston Trialiin Tampereelta | Racingrabbit | Tapahtumat | 1 | 15.10.2009 08:04 |
M: Voittaja auto trialiin | Jare | O/M/V Muut | 0 | 01.03.2005 07:30 |
Mikä kilpailu luokka? | bj75 | Chit-Chat | 6 | 16.02.2005 20:03 |