Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.03.2007, 15:25
Revolver Revolver ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.10.04
Sijainti: Porvoo, Finland
Viestit: 1.516
Perusasetus

Sytytysjohdoista mietiskelyä


Tuli tuossa uazin moottorin kanssa pelleiltyä sytytysjohtojen kanssa. Ja tuli huomattua että eri johdoilla on erilaiset vastukset. GAZ49B koneen orkkis sytytysjohdoissa on 5,5kOhm vastusta. Kun taas uusissa Lucas Speedlead (tiedän paholaisen tekemät) silikooni johdoissa on vastusta 15kOhm. Orkkis piuhoilla toimii paremmin kun uusilla hifi piuhoilla.
Tässähän on aivan levottoman suuri ero. Mutta miten tämä vaikuttaa kipinään, heikentääkö se kipinää vai mitä tässä tapahtuu? Minun hyvin vähäisten sähkötietojen mukaan tämä heikentäisi kipinää.
Minä olen aina luullut että sytytysjohdot ovat enemmän tai vähemmän universaaleja. Näin ei kuitenkaan taida olla? Jos jollakulla on tästä varmaa tietoa niin olisin hyvin kiinnostunut!

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
VAZ-21013

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 05:03 (GMT +2).