Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.07.2019, 18:41
wikke:n Avatar
wikke wikke ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.04.07
Sijainti: Kupolin alla.
Viestit: 4.039
Perusasetus

Älä syyllisty ampuma-aserikokseen!


Maanantai tulee, ja se tuo tullessaan uuden aselain. Ja huom! Se koskee myös monia joilla ei yhtäkään ampuma-asetta olisikaan. Eli jos on vaikkapa rynkynlipas kirjahyllyssä koristeena, tai grillin vieressä pullonavaajana, on se maanantaista lähtien rikos.

Se että siihen syyllistyy: A. Maksaa. B. Saattaa vaikutta duuneihin. C. polemiikkia mistä ketään ei vielä tiedä...



"Isoista itselataavien kertatuliaseiden lippaista tulee luvanvaraisia. Poikkeuksena ovat muistoesineinä säilytetyt lippaat, jotka on valmistettu sellaiseen sarjatuliasemalliin, jonka valmistus on alkanut ennen vuotta 1946 ja jotka eivät sovi asennettavaksi itselataavaan kertatuliaseeseen.

Luvanvaraisuus ei koske myöskään lippaita, jotka on tehty pysyvästi toimintakelvottomaksi tai rajoitettu kapasiteetiltaan pysyvästi. Tästä annetaan tarkemmat säännökset sisäministeriön asetuksella lain voimaantullessa. Tasavallan presidentin on määrä vahvistaa lakimuutokset lähiaikoina. Lakimuutosten on tarkoitus tulla voimaan mahdollisimman pian."

https://www.ampumaurheiluliitto.fi/2...uma-aselakiin/


Ja sitten ne yllä mainitut tarkennokset eilisellä päivämäärällä:

"Latauslaitteen toiminnan pysyvä estäminen ja kapasiteetin pysyvä rajoittaminen
Ampuma-aselain 3 §:n 4 momentissa tarkoitetun latauslaitteen toiminnan katsotaan
olevan 6 momentissa tarkoitetulla tavalla pysyvästi estetty, jos sitä ei voida enää muuttaa
toimivaksi latauslaitteeksi ja kapasiteetin olevan vastaavasti pysyvästi rajoitettu, jos latauslaitteen kapasiteetin rajoitusta ei voida purkaa.
Latauslaitteen toiminnan pysyvä estäminen 1 momentin mukaisesti voidaan tehdä poistamalla siitä jouset ja estämällä jousien asentaminen paikalleen poistamalla niiden kiinnityspisteet sekä estämällä patruunanostimen liike. Estämisen voi tehdä hitsaamalla, juottamalla, liimaamalla tai sulattamalla patruunanostimen ja lippaan rungon lävitse tappi. Lipasrungon käyttäminen on estettävä pysyvästi hitsaamalla, juottamalla, liimaamalla tai sulattamalla lippaan pohja lippaan runkoon kiinni.
Latauslaitteen kapasiteetin pysyvä rajoittaminen 1 momentin mukaisesti voidaan tehdä
liimaamalla tai muuten pysyvästi kiinnittämällä latauslaitteen rungon sisäpuolelle este,
joka rajoittaa latauslaitteen kapasiteetin.
4 §
Voimaantulo
Tämä asetus tulee voimaan 15 päivänä heinäkuuta 2019.
Helsingissä 11 päivänä heinäkuuta 2019
Sisäministeri Maria Ohisalo
Erityisasiantuntija Elina Rantakokko"


https://t.co/0t3O5LCSyb

__________________
On epäoptimaalista yrittää elää optimaalisesti epäoptimaalisessa maailmassa.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 18:24 (GMT +2).