Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 08.01.2018, 10:55
Rafu Rafu ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 08.01.18
Sijainti: Lempäälä
Viestit: 19
Perusasetus

noviisin kysymyksiä - millainen laite pärjää jo lumessa?


Tällainen täysin noviisin kysymys. Tilanne on semmoinen että tarvitsisi päästä väliin harrastamaan riistan ruokintaa, riistakameran huoltoa ja makkaran paistoa paikkoihin joihin johtaa metsäautotiet mutta joita ei talven aikana aurata.

Eli kysymys on sen suuntainen että millainen laite minimissään pitää olla että pirkanmaan korkeuksilla olisi mahdollista ajella auraamattomia metsäautoteitä ja uskaltaisi vielä ottaa vaimon ja lapset mukaan paistelemaan makkarat laavulle.

jossain kohtaa olen miettinyt Foresteria taikka vastaavaa mutta sellaisilla en usko perille pääsevän. Toisaalta nelkkua ei tarvitse vetoon eikä muuhun käyttöön normiajoissa eli "rymymaasturi" vaikuttaisi soppelilta tähän omaan erikoistarpeeseen. Olisi parkissa poistettuna tieliikenteestä poislukien päivät kun käy tuolla metsäautoteillä ja toki syksyn metsästysajat olisi ajossa.

Eli kysymys siis millainen on minimi millä tuollaisessa käytössä saattaisi pärjätä? Riittääkö esim. peruskuntoinen 2000-luvun alun Jeep Grand Cherokee vai pitääkö olla hyvinkin rakenneltu ja joutuuko silti lumella herkästi jumiin?

Toinen askarruttava asia on nuo maksut, verot ja vakuutukset. onko ne tosiaan poikki tieliikennekäytöstäpoiston ajan ja maksu menee vain päiviltä kun ajaa? onko silloin isoa merkitystä onko bensa vaiko diesel, etenkin jos kilometrejä tulee kuitenkin maltillisesti?

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Rengas lumessa Heegi Tekniikka & Jutustelu 85 18.09.2014 13:39
Miten Dodgella pärjää?? SukiSuki Tekniikka & Jutustelu 27 09.05.2013 19:34
Jäljet lumessa toyovoima Chit-Chat 16 07.02.2008 16:04
Millä pärjää? JERKKU Tekniikka & Jutustelu 13 18.02.2005 23:27
Lukot lumessa Niko Tekniikka & Jutustelu 29 30.09.2004 08:42


Sivu luotu: 06:13 (GMT +2).