Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 01.02.2013, 16:43
Karvapöpö:n Avatar
Karvapöpö Karvapöpö ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.01.10
Sijainti: Porvoo
Viestit: 306
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jappi Näytä viesti
Yksi havaittu ero alkuperäisen ja tarvikkeen välillä on helojen ja akselin kokoero, ainakaan omaan tarvikkeeseen ei tojotan helat sopineet.
Niin joo, mulla on varastossa yks satsi alkuperäisiä heloja, mut ei tietenkään tullu mieleen kattoo onko mitään eroa. Ja miks turhaan purkaa ku nyt ainaki hetken toimii.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.04.2013, 11:58
SunFire Red:n Avatar
SunFire Red SunFire Red ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 06.08.11
Sijainti: Suomi
Viestit: 85
Perusasetus

Joko 170 koppaseen löytyy tarvikkeena apusimpukkaa vai olettko korvanneet sen 110 simpukalla.Tänään Toyotalta kysytty alkuperäisen hinta 316€ ja vanhempikoppaiseen samahinta,mutta eri varaosanumero.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.04.2013, 12:04
karisa:n Avatar
karisa karisa ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 31.08.11
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 664
Perusasetus

Hessumobiilissa on 170:n simpukkaa kyllä.
__________________
Hilux 2.4TD + MADzuki 3.0
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 11.04.2013, 12:49
bluevan:n Avatar
bluevan bluevan ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 31.03.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 4.234
Perusasetus

Tollasen tei(Mutis teki suurimman osan ) omaan 110 ni ei pääse vääntymään niin helposti ku yhden aiemmin sain taittumaan niin että otti runkoon melkein kiinni (rakoa oli enää 2-3mm)

__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 12.04.2013, 05:58
2,4TD 2,4TD ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 26.03.09
Sijainti: Pori
Viestit: 853
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja SunFire Red Näytä viesti
Joko 170 koppaseen löytyy tarvikkeena apusimpukkaa vai olettko korvanneet sen 110 simpukalla.Tänään Toyotalta kysytty alkuperäisen hinta 316€ ja vanhempikoppaiseen samahinta,mutta eri varaosanumero.

Millneriltä kotiovelle tuotuna 97 eskudoa, näytti olevan jo valmiina reikä ja jenka sekä rasvanippa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 26.01.2016, 17:10
Karvapöpö:n Avatar
Karvapöpö Karvapöpö ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.01.10
Sijainti: Porvoo
Viestit: 306
Perusasetus

Noniin, kaivellaanpas TAAS vanha topici esiin samaa asiaa koskien. Lähinnä purkaakseni omaa pahaa oloani ja sitten samalla tiedotuksena/kyselynä muille. Eli kävin eilen katsastuksessa ja jälleen kerran pitää apusimpukka vaihtaa uuteen. Tää on nyt kolmas (3) kerta mun aikana kuuden vuoden sisään. Ja nimenomaan multa väljistyy aina se nivel, eikä helat. Samat helat löytyy edelleenkin varastosta käyttämättömänä, jotka joskus kävin marmorilta hakemassa.

Kovin alkuperäisosalta se näytti ensimmäisen kerran kun vaihdoin sen tuossa vähän ylemmissä kuvissa. Elikä onko omassa ajotavassa sitten jotain mikä sen tuhoaa joka vuosi tai jotain niin en tiedä, mutta vaikuttaisi siltä, että tän auton elinkaaren aikana sitä ei ole ennen joutunut vaihtamaan kertaakaan, paitsi nyt sitten mun kohdalla.

Ensimmäisen kerran kun vaihdoin sen, niin kävin Motonetistä vain hakemassa tarvikeosan 80e. No se ei kestänytkään ku vuoden verran ja about 10 000km. Noh tästä suutahtaneena kävelin Fixukselle ja tilasin alkuperäisosan. 180e tuli hintaa ja kesti saman verran kuin tarvikekin, eli 1v ja 10 000km. Fixuksen ukko vielä vakuutteli, että nyt on niin kovaa tekoa, ettei varmasti tartte vaihtaa.
Ajattelin nyt, että jos se joka vuosi pitää kuitenkin vaihtaa, niin mennään sitten halvimmalla mahdollisella. Kävelin siis Motonettiin ja tilasin apusimpukan ja simpukan kääntövarren. Tamgearsilta tulee sitten uudet raidepäät molemmille sisä- ja ulkopuolille.
Korotus ja 33" renkaat ei tietenkään tee nannaa noille ohjauksen nivelille, mutta miten ne oikeasti joka vuosi on samat nivelet väljänä? D
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 26.01.2016, 18:25
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- on kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.092
Perusasetus

Mikä se Fixuksen alkuperäisosa oikein on? Ei ainakaan alkuperäinen.

Kyllä se korotus sitä niveltä rassaa, vakiona kestää varmaan 15 vuotta/300 tkm.
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 26.01.2016, 21:29
Karvapöpö:n Avatar
Karvapöpö Karvapöpö ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 28.01.10
Sijainti: Porvoo
Viestit: 306
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Mikä se Fixuksen alkuperäisosa oikein on? Ei ainakaan alkuperäinen.

Kyllä se korotus sitä niveltä rassaa, vakiona kestää varmaan 15 vuotta/300 tkm.
Nojuu, ehkä mulla on sitten käsitteet hukassa, mutta hinta oli sellanen ja alkuperäiseen verrattuna niin samaa näköä, että tähän tulokseen tulin eihän siinä kyllä Toyota lukenut missään, enkä kyllä muista missä laatikossakaan se oli.
NOH pointtina oli kuitenkin, että 80e osa vs. 180e kestää mun käytössä tasan yhtä kauan.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty hilux 4x4 2001 2.4td 33" renkaat toyota4x4 O/M/V Ajoneuvot 0 21.06.2009 22:05
Ostetaan Hilux ln110 apusimpukka Mojoman O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 29.01.2009 08:00
Ostetaan Hilux ln110 jousen riipukkeet, apusimpukka, jarrunvoimasäädin rauli.tai O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 11.11.2008 17:55
O:Patrollin apusimpukka! PatrolAss O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 05.10.2007 22:47
Pajeron apusimpukka. luppakorva Tekniikka & Jutustelu 6 22.08.2006 16:02


Sivu luotu: 11:07 (GMT +2).