![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Älä mene muuttamaan miksikään työmaakopiksi, rupeaa kohta olemaan katoava luonnonvara noi täysipaikkaiset maasturit, säästät ennemmin jostakin muusta... Noille täysipaikkaisillekkin on varmasti kysyntää ja huoltoautoksi muuttamisen jälkeen jälleenmyyntiarvo laskee jos joskus meinaat kaupatakkin etiäpäin! Tämä oli vain meikäläisen mielipide ja sille ei kannata antaa mitään arvoa koska ethän sinä edes sitä kysynyt.. ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ehdotappa sille kaverilles et koittais vaihtaa sen huoltoautoon.
__________________
Tein itse ja säästin. RASOR |
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
saisko tuosta sit pakettiauton tehtyä?
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Kannattaa myös ottaa selvää, että miten verottaja sitä veroa haluaa vielä muutoksien jälestä... Ku eihän siin välttämättä se toinen vero oo iso, mutta se toinen nostaa ylllätävästi... Kaverilla Terrano huoltomallina nii n. 600€:a siin verot ja mulla Kingi ni vähän alta 500€:a (kummatkin vastaavan ikäluokan kamppeita).
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Tuota samaa asiaa tuon läjän kohalla mietin ja tulin siihen tulokseen että penkit säilyy!
Paljon esim Lj:ssä eroa onko "työmaakoppi vai normi hlö:malli?" |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Kannattaisko katsastaa pakuksi, itellä on gen1 pätkä pakuna ja kaikki veroluonteiset maksut n280e vuodessa..huoltoautoksi muuttaessa veron osuus on toki pienempi, mutta vakuutus maksut huomattavasti suuremmat. Niin ja pakettiautolla saa ajaa 100km/h kun huoltoautolla 80km/h.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Voihan sen jokainen laskea päissään:
Henkilöautossa dieselvero 5.5c/alkava kokonaismassan 100kg/pv Pakettiautossa dieselvero 0.9c/alkava kokonaismassan 100kg/pv LJ:ssä tais olla kokonaismassa 2100kg, joten 21x5.5x365=421,57e ja 21x0.9x365=68,98e Eli eroa LJ:ssä 352,59e/v Se, et onkse vähä vai paljo on asennoitumisesta kiinni. Ajoneuvovero 1.1.2013 alkaen 2100kg kokonaismassalle on 233,97e/v |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään gen1 pajeron osia (pätkä) | JP89 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 29.10.2012 10:08 |
Ostettu O: Gen1 Pätkä pajeron muovilokarinkaaret | Kris | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 06.11.2011 21:30 |
Ostettu O: pätkä Pajero gen1 rättikatto ja kaaret | vittaniemi | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 02.09.2011 17:37 |
gen1 pajeron vikoja ja rakentelua. | tapsa4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 24.05.2010 09:17 |
Miten saa kalibroitua Pajeron mittarin | psk123 | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 01.05.2006 14:02 |