Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ural69
Antsa osuu aika ytimeen. Työssäni lasken tuotteiden hintoja ja palkkakulut eivät tosiaankaan ole meidän viennin ongelma. Pelkästään rahtien osuus tässä maassa on mieletön. Kaikki varmaan tietää mistä ne taas johtuu... Kun joutuu ynnäämään jollekkin kikkareelle hintaa ja huomioi kaikkien työssä tarvittavien osien, työkalujen ja materiaalien rahdit, ällistyy. Tähän kun lisätään kaikki muut pakolliset kuluerät, lämmitys, sähkö, vakuutukset, verot jne. jne. alkaa palkat näyttelemään kohtuullisen pientä osaa koko paletista.
Veikkaan että pelkästään polttoaineverojen tuntuvalla keventämisellä saisimme rattaat taas pyörimään. Menee pohja kaikelta tuotannolta jos rahtien osuus on enemmän kuin myytävän tuotteen hinta.
Tähän kun lisättäisiin asennemuutos että pienyrittäjiä ei kohdeltaisi automaattisesti rikollisina ja annettaisiin tuntuvia helpotuksia juuri muutaman miehen yrityksille ja alkuvaiheessa oleville niin luulen että kilpailukyky kasvaisi huomattavasti.
Alvihan nousee taas prosentilla 1.1.2013 
|
Nykyisellä systeemillä ei autoilu kannata, ja se on ihan fakta

Ei taida olla hirveesti nykyään suomessa semmosia pienempiä yrittäjiä jotka ajavat pelkkää rahtia/vastaavaa ja tuottavat oikeasti itselleen tulosta
Nimimerkillä: Entisen autoilijayrittäjän poika. Ei sillä etteikö isäntä ois kaikesta paskasta ihan varmasti kunnialla selvinny (niinku aina on tehny) mutta ei varmaan enää jaksanut sitä jatkuvaa paskaa

Joten möi auton ja meni toiselle töihin, saapahan hyvän rahan kouraa ja ilman jatkuvaa pelkoa. Eikä tarvi tehä 100/h viikko töitä siihen rahaan

Saapahan "papparainen" vähän levätä kun on painanu ikänsä niska limassa