Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 10.10.2012, 23:26
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.082
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Konttaaja Näytä viesti
Ai niin, kansankielinen kertomus siitä mitä saa tehdä maastohenkilöautolle, erotuksena henkilöautolle maastohommiin liittyen, olisi hemmetin hienoa luettavaa. Kyselin konttorilta asiaa niin sieltä tuli jotain aivan "musta tuntuu, että olisko se liittynyt akseliväliin, nousukykyyn ja ylityksiin"....Maastohenkilöautoon lienee sais vapaammin puuhata korotusta sun muuta, eikö ? Vaan tarkemmin ?

Kiitoksia !
Puhutaan siis M1- ja M1G-luokan autoista. M1 on tavan henkilöauto ja M1G maastoauto. M1G-luokan auton koria saa nostaa (jos omamassa >1500 kg) ja jousitusta saa korottaa tuuman enemmän (max. 77 mm) kuin M1-luokan auton (51 mm). Ei muuta käytännön eroa.

M1G-luokan vaatimukset löytyy finlexistä 6§ http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021248
Lainaus:
Maastoautot

1. M1G- ja N1G-luokan maastoautoksi katsotaan M1-luokan ajoneuvo ja kokonaismassaltaan enintään kahden tonnin N1-luokan ajoneuvo, jos:

a) sen vähintään yksi etu- ja yksi taka-akseli on vetävä, jolloin yksi akselistoista voi olla irtikytkettävissä;

b) siinä on vähintään yksi tasauspyörästön lukitusmekanismi tai se on varustettu vastaavalla järjestelyllä;

c) sen laskennallinen mäennousukyky ilman perävaunua on vähintään 30 prosenttia; ja

d) se täyttää vähintään viisi seuraavista kuudesta ehdosta:

i) lähestymiskulma on vähintään 25°;

ii) jättökulma on vähintään 20°;

iii) ylityskulma on vähintään 20°;

iv) maavara etuakselin kohdalla on vähintään 180 mm;

v) maavara taka-akselin kohdalla on vähintään 180 mm; ja

vi) maavara akselien välillä on vähintään 200 mm.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 11.10.2012, 07:38
Konttaaja Konttaaja ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 07.10.12
Sijainti: Ylöjärvi
Viestit: 36
Perusasetus

En taida kumminkaan katsella nuita ylläehdotettuja Jeeppejä, mulla on sen verta kammoa tullu jenkkiautojen kanssa aikanaan pelattuani, niiden kulutusta kohtaan, voin jo kuvitella että tilit mennee tankkiin ja vakuutusmaksuihin ,vaikka olis kai no ihan reteitä pelejä mutta kukin lompakkonsa mukkaan.

Tähän väliin sekotan vielä kysymällä, onko noista AVM napalukoista kokemuksia, onko hintansa väärtejä. En oikein usko automaattisiin ja tuollasia sais näemmä kotomaasta noin tilailemalla. Lienee ihan bolt-on osia, ja ehkä varmempi hankinta kuin keltasen pörssin kautta tilattu paketti jossa voipi olla rikkonaista ja epäsopivaista murikkaa, vaan tiedäppä noista, kai sitä käytettynäkin hyvää voi saada.

http://www.offroadtarvike.fi/verkkok...ent_view/45547


Kiitoksia tuosta m1g / m1 selventelystä... olen sitä ihmetellyt kun jotkut ovat M1G ja jotkut M1, ja onhan noita G merkintöjä kai saanu jälkikäteenkin lappuihin, jos olen ikein ymmärtänyt, mutta tämä just mietitytti, että olisiko mahdollista vituraa leimata Geenä mutta taitaapi tuo massavaatimus jo kertoa sen.

No jos oletetaan edelleen että Vitara olis se mikä tontille ilmestysi, niin toi 51mm....ei ole ihan hirveästi. Että jos alle tuupataan 235/75-15" gummit ja tuo pari tuumaa koroa jousilla/korotuspaloilla päälle. Pitäs melken lueskella kai jostain paljonko on vituran maavaroja ja paljonko eri sallittujen renkaiden halkasijat jne niin tietäs että nouseeko ja paljonko eli kuinka vähän . En uskos että lähikonttorilla ollaan ihan niin millilleen eikä ehkä sentinkään vuoksi kitistä.

Nämä täällä foorumilla esillä olleet korotuspalathan pitäs sitten lienee ensitöiksi haalia ja taakse Audi 80(?) jouset. Toivottavasti ko välimurikoita valmistetaan vielä

( en tiedä saako täällä lainata toisten ottamia kuvia, edes tällain toisesta jutusta linkitettynä, anteeksi vaan jos rikon sääntöjä, kaikki kunnia kumminkin kuvien ottajille ja omistajille )




Tällä palstalla kun noita susukeja on katsellut nyt niin tämä allaoleva nimimerkki LaaLaa:n yksilö Näyttäis sellaselta rattaiden ja maavaransa puolesta ( vaan tässäpä on jo isommat nakitikin alla ), mitä itte voisin haaveilla.

No parin päivän päästä ehkä ollaan viisaampia....jos lykästää.


Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 11.10.2012, 11:38
kingfisher:n Avatar
kingfisher kingfisher ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 22.06.08
Sijainti: inkoo
Viestit: 224
Perusasetus

Itte ajelin tossa 6 vuotta suzukia ja jeeppikin käväs alla kunnes lievän painostuksen takia ajauduin sumuisten saarten tuotteiden pariin mutta ei ole tarvinnut katua.Päivittäisessä ajossa alla on RangeRover meno on mukavan pehmoista kun joka nurkassa on kierrejouset ja voimaa konehuoneessa piisaa onhan se v8.Sisätilat on 2xsuzuki ja varaosat saa halvemmalla kun tilaa oikeista paikosta ja kaikkea on saatavilla myös vanhempiin.Joten jos ajo mukavuudesta ei halua tinkiä niin rankku alle.

ps.pensa on halpaa kun kerran sitä rahallla saa
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 12.10.2012, 08:38
vellihousu:n Avatar
vellihousu vellihousu ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 26.01.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 646
Perusasetus

Helppo se on pensa-aseman omistajan rankella ajella.
Mut jos vitaran hommaat niin korota suoraan se 3 tuumaa, hommaa vaan sen etuperän lasku pökäleen.
Tyyppivikoja vitarassa on ruoste ja ecu.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 12.10.2012, 14:06
Konttaaja Konttaaja ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 07.10.12
Sijainti: Ylöjärvi
Viestit: 36
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja vellihousu Näytä viesti
Helppo se on pensa-aseman omistajan rankella ajella.
Mut jos vitaran hommaat niin korota suoraan se 3 tuumaa, hommaa vaan sen etuperän lasku pökäleen.
Tyyppivikoja vitarassa on ruoste ja ecu.
Ruoste on minusta niitä juttuja, joihin löytyy helpoiten varaosia ,peltihyllystä ja mikkihitsin päästä

Joo tuo ecu...mutta jos pirssi käy ja kukkuu tyhjäkäyniltä tappiin asti,niin lienee ecu kunnossa ? Vaiko, saapi selostaa.

Jaa että 3 tuumaa kertaheitolla ? Mitäs sanoo konttorilla moisesta yleensä, onko menny läpi, entäs nivelet, lienee pysyy kulmat suht kohdillaan jos etuperää laskee tosiaan samalla ?
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 12.10.2012, 17:15
vellihousu:n Avatar
vellihousu vellihousu ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 26.01.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 646
Perusasetus

kyllä mä muutoskatsastin ton 3tuuman korotuksen. vitarassahan on alumiinia se etuperä, jos rupee tosissaan offaa niin saattaa mennä särki.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 13.10.2012, 08:28
kingfisher:n Avatar
kingfisher kingfisher ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 22.06.08
Sijainti: inkoo
Viestit: 224
Perusasetus

Rankku sopis mettään korottamattakin
Vitaroissa taitaa olla menossa ECUjen vaihto viikot ku on tullu vastaan kaks ecuvikasta viimeisen kuukauden aikana.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
metsäpolkua etsimässä... hj 60/61 Tekniikka & Jutustelu 1 13.02.2012 21:00
Olen ostamassa aihiota, siis mitä autoa? iurista Tekniikka & Jutustelu 33 13.01.2007 23:21
Helppoa katsastusasemaa etsimässä? nettijussi Linkit 18 19.10.2006 21:54
Faktaa etsimässä Nerd-O Chit-Chat 2 01.03.2005 22:15
woimaa etsimässä ninni Tekniikka & Jutustelu 17 04.08.2004 15:58


Sivu luotu: 14:38 (GMT +2).