Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 20.09.2012, 10:39
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Kun vaihdoit hehkut, niin mitkä hehkut laitoit?


Jotkut tarvikehehkut on luokattoman huonoja, ei kestä pitkään eikä lämpene kunnolla.

Kokeileppa hehkuttaa 2. kerran heti perään, siis ensin hehkutat normaalisti, ja sitten virta pois päältä sekunniksi ja uusinta hehkutus vaikkapa puolet edellisestä ajasta; lähteekö paremmin käymään?

Ja tuo rynkyttäminen huomattavan vaarallista moottorille; silloin dsl ei pala, eikä kaikki edes höyrysty, vaan valuu männänrenkaiden päälle, ja pesee öljyt pois. ja tuo epätäydellinen palaminen karstaa konetta paljon.
(dsl tiivistyy kylmiin pintoihin, ja kun hiljalleen lämpenee niin palaa epätäydellisesti-> muodostaa karstaa-> karsta "imee" diseliä seuraavassa startissa, josta se palaa huonosti pois, lisää karstaa...)

Kun öljyn paineet nousee, niin voiko hiljalleen kaasulla lisätä kierroksia, esim 1500 kierrokseen, ja silloin tuo viimmeinenkin lähtee mukaan? jos voi niin yksi pytty ei meinaa herätä, joko puuttuvan hehkutuksen, tai puristuksien puutteen, tai esim. kusevan suuttimen takia.

Jos ei lähde kierrokset helposti nousemaan niin silloin useampi pytty kärsii ilmavaivasta tsm.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Opel Astra F käy kolmella? Sami89 Tekniikka & Jutustelu 11 04.09.2012 21:12
käynnistyy heikosti jamppu Tekniikka & Jutustelu 3 02.05.2011 17:20
Ford Bronco käynnistyy huonosti lami_ Tekniikka & Jutustelu 6 05.07.2009 21:47
Mazdan 2.5 diesel, miksi käynnistyy lämpöisenä huonosti? Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 5 06.12.2008 14:48
Mitä saa kolmella sataa??? HEKULIINI Tekniikka & Jutustelu 18 08.09.2004 14:01


Sivu luotu: 14:38 (GMT +2).