Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #6  
Vanha 01.08.2012, 22:58
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

164 volvon ruisku?


siis onko tuo se mekaaninen ruisku, missä ilmamäärän mittarin lautanen säätää bensan painetta jokaiselle suuttimelle?
Jos on tuo, niin ainut hyväpuoli siinä on se, että kestää ydinsodan!

(jos -80 luvulla nuo ruiskut/suihkut oli niin loppu, että yritettiin tehdä samallalailla toimiva sarja muutamasta sarjasta, sinänsä helppoa: otetaan tuo määrän jakaja, ja bensapumppu, ja letkutetaan ruiskut esim. limpparipulloon, ja nostetaan lautanen tyhjäkäyntitasolle ja odotetaan 30 minuuttia, ja mitataan rullamitalla bensan määrä.
Limpparipullot tyhjennetään, ja sama "puolikaasulla" ja noin 10 minuuttia, ja uudestaan sama täyskaasulla n.2 minuuttia, ja sitten valitaan sopivimmat k.o tarkoitukseen, ruotsista sai muuten noita saabin/volvon suuttimia huomattavan halvalla)

Mutta asiaan: Jos minä alkaisin k.o tee-se-itse ruiskuprojektiin, niin varaisin option (siis paikka imusarjassa tms, että saisi jonkun vararengaskaasuttimen paikoilleen varttitunnissa) ja tuo letukan TBI on niin halpa/yleinen/sopiva, että siitä ja mekaruutasta olisi helppo aloittaa?

Ja jos nälkä kasvaa syödessä, niin tuossa mekaruutassa riittää soveltamista.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
moottori mäyrikseen JV73 Tekniikka & Jutustelu 67 13.05.2011 21:39
mäyrikseen renkaat HaKu Tekniikka & Jutustelu 13 23.10.2010 20:19
Ostetaan Mäyrikseen ovi misku O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 14.03.2010 11:32
Ostetaan Mäyrikseen ovia? misku O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 1 09.12.2009 22:19
Ostetaan Mäyrikseen kahluusarja! misku O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 26.09.2009 20:27


Sivu luotu: 14:47 (GMT +2).