![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() juu, kauheasti ei saisi taipua kun manuaali siirtoinen nosturi tulisi. Mielessä jatkojalostui palkki kaksi osaiseksi, I- palkki päälle ja järeä liukuovi kisko esim 100mm palkin alapuolelle ja ristikko rakenne väliin. Näin kai tulisi aika vääntöjäykkä ja kevyehkö rakenne? I-Palkin mitoittaisi sen 500 tai 1000kg keston mukaan ja C palkki alapuolella olisi vaan jäykkäävä lisä, eiköhän se toisi jo turvakerrointakin mukaan.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Aina se palkki kuorman vaikutuksesta taipuu. Esim. l/500 on aika tiukka vaatimus ja siinäkin siis 6 m matkalla palkki on taipuneena 12 mm. Aina sen voi pienemmälle taipumalle mitoittaa, mutta sitten pitää osata määritellä se sallittu taipuma ja varautua hankkimaan aika iso palkki... Ja omatekoisille ristikkorakenteille ei kukaan osaa laskea sallittuja kuormituksia ja taipumia.
Ja kuten aiemmin sanoin, niin ristikoita ja tuplapalkkeja ei tarvita. Omallakin työpaikalla 5 t nosturi n. 20 m jännevälillä ihan vaan yhdellä palkilla. Se tosin luokkaa HEB 400 tai 500... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Aina tietenkin parempi mitä helpommalla ja halvemmalla pääsee. 30 mm taipumaa ei varmaan vielä käytössä huomaa, jos palkkia ajattelisi sen pohjalta.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Just my two cents... Mites jos hitsaisit 2 I-palkkia yhteen? Joku näppärähän laskis kumpi on jäykempi, tuollanen vai vastaavanhintainen isompi yks palkki... Ei oo valitettavasti koneenelimien kirjaa käsillä, niin ei oo myöskään kaavat käsillä, ni ei voi laskeskella.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Kattelen vähä ku pääsen töihin. Me myydään ja rakennetaan kaiken maailman silta nosturit,radat yms.
Myös Demag varaosat ja nostimet ![]()
__________________
PäHäMa MMC Slck |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Höh, ja minun rojekti kun perustuu pashaks menneeseen mönkkärin vinssiin ja painepesurin moottoriin+kaks`nelosiin... Niistä teen, kuhan ehin, nosturin, tallin kattoon.
Tosin tarkoitus on nostaa pieniä kamoja sopivalle korkeudelle maaluuseeen tai hitsuuseen... |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Taitaa olla parempi että mitoittaa suoraan sen ainakin siihen 1000kg:lle vaikka tällähetkellä vasta 500kg nostin jemmassa. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Tuosta nopeasti katsottuna 12 m jännevälillä ja 1000 kg pistekuormalla HE-A 220 taipumaksi tulee 32 mm ja IPE 270 taipumaksi 30 mm. Nämä siis silloin, kun kuorma on keskellä. Laadulla (S235, S275, S355) ei ole taipumaan merkitystä ja leikkausvoimat eivät ole lähelläkään suurinta sallittua.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kuka lähtee foffia kattoon Tanskaan? | zazukizazazyy | Tapahtumat | 51 | 16.06.2009 17:36 |
melkonen kolari? törmäys kirkon kattoon autolla. | toyota4x4 | Chit-Chat | 12 | 29.01.2009 10:13 |
Lällätin Lj:iin kattoon. | Marcus78 | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 22.02.2008 13:01 |
Käykääs kattoon ku niva on kasvanu isoksi..... | Chit-Chat | 1 | 13.12.2007 11:13 | |
käykääs kattoon "driving in norway" tapahtumissa | KooPee | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 14.10.2004 11:47 |