![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
Äänestyksen tulos: Kuka presidentiksi | |||
Niinistö |
![]() ![]() ![]() ![]() |
60 | 27,27% |
Väyrynen |
![]() ![]() ![]() ![]() |
22 | 10,00% |
Lipponen |
![]() ![]() ![]() ![]() |
8 | 3,64% |
Soini |
![]() ![]() ![]() ![]() |
103 | 46,82% |
Haavisto |
![]() ![]() ![]() ![]() |
16 | 7,27% |
Sari Essayah |
![]() ![]() ![]() ![]() |
1 | 0,45% |
Eva Biaudet |
![]() ![]() ![]() ![]() |
2 | 0,91% |
Arhinmäki |
![]() ![]() ![]() ![]() |
8 | 3,64% |
Äänestäneitä: 220. Et voi äänestää tässä äänestyksessä. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Ei ne puoluerajat välttämättä "päde" pressanvaaleissa
Lainaus:
Olipa nyt sitten muuten mitä puoluekantaa tahansa niin minusta paras tapa vaikuttaa on äänestää sitä (näistä kahdesta) jolla omasta mielestä on parhaat mahdollisuudet edustaa Suomea niin kotimaassa kuin maailmallakin. ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Koska pressa on suuri mielipidevaikuttaja ja näin ollen puheillaan ohjailee kansaa ja muita poliitikkoja. Ja taasen olipa puolue mikä hyvänsä niin se tausta siellä vaikuttaa jokatapauksessa.
Eli ennenvanhaan oli sentään kommarilla ja porvarilla jokseenkin yhteiset tavoitteet. Eli silloin kun meni edes yhtään mitenkään niin kommari sai mossensa, ja porvari letukan. Sittemmin kun ajat kehittyi niin demari sai tatsunin, ja talon, ja porvari mersun ja kartanon. Nykymaailmassa porvaripuolella ei ole kuin yksi tavoite ja se on" kaikki eurot meille". Ja tässä kohtaa en todellakaan tarkoita pk. yrittäjiä tms. pakertajia jotka joutuvat vaihtoehdon puuttuessa leimaantumaan kokoomukseen vaikka se ei juurikaan heidän puoliaan pidä. Tai jos pitää niin miksi sitten esim. yhdistelmiltä joita ei juurikaan missään veronkiertotarkoituksessa ole, poistettu dieselveroa kokonaan??? No siksi että asia ei nyt satu koskettamaan nalle walroosia tai ketään muutakaan kokoomuksen rahoittajaa minkään vertaa. Sen sijaan voisin kuvitella että jos niinistöstä tulee pressa niin jo seuraavissa Tes, neuvotteluissa kun akt, metalli, tms. liitto ei enää muuta voi kun ruveta lakkoon, niin Presidentti vettävaluvin silmin puhuu telkkarissa miten mokomat niskoittelut olisi syytä lopettaa ja ruveta puhaltamaan yhteen hiileen että saadaan suomi nousuun. Eli toisin sanoen heillä jotka ovat niinistön kamppanjaa rahoittaneet on todennäköisesti myös intressejä saada presidentti lausumaan heille mieluisia asioita, ja näin ohjaamaan kansan mielipidettä. Aina silloin tällöin kuulee veisteltävän että "jos olis kekkonen niin se lopettaisi lakot ja laittaisi ukot töihin". Halutaanko me todellakin uusi kekkonen tänne??? Eikö se ole kommunismiä puhtaimmillaan että palkat päätetään valtion taholta??? Ja koska sama taho eli ek. ohjaa eduskuntaa niin silloin ek joka määrää maitopurkin hinnat, ohjaa pressaa,ohjaamaan ihmisten käytöstä ottamaan vastaan huonommat työehdot,ja liksan.??? Silkkaa kommari touhua sanon minä...
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kyllähän ongelmana on se, että Haavisto edustaa kolmea vähemmistöä! Homouden kylkiäisenä tulee vihreys ja siviilipalvelusmiehen ajatusmaailma.Kannattaa miettiä edustaako vihreän puolueen ehdokas omaa arvomaailmaa esim.energiaverotuksen,autoilun,yksityisen aseenomistuksen, maanpuolustuksen tai koko suomen asuttuna pitämisen kannalta.Ja aivan turha on jauhaa PASKAA, että puoluekirjasta luovutaan,kovaäänisen vähemmistön(homot,lepakot)ääni tulee Haaviston presidenttiyden kautta saamaan entistä suhteettomamman äänen koskien esim.adoptio-oikeutta ja homo-avioliittoja.
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
X 2
Ilo kuitenkin huomata että palstalla löytyy paljonkin asiallista poliittista näkökulmaa, odotin tästä topikista huomattavasti rumempaa loanheittoa puoleen jos toiseenkin. Tilanne on paha maaseudun asukkaan kannalta, mutta ei tässä enää tarvi raapia päätään tai jättää äänestämättä. -Sitä mä ihmettelen että miten pitkälle tässä suvaitsevaisuuden ja ekoilun tuputuksessa käytännössä vielä mennään.. Ideana hienoa olla virhreä ja aatteellinen, luonto on todella lähellä omaakin maailmankatsomusta. Mutta niin on kaikki mekaanisesti pöriseväkin.. Kaikki viimeisen kymmenenvuoden aikana keksityt verot kohdistuen autoiluun ja muihin energiamuotoihin on saanut mut vihaamaan vihreitä yli kaiken. Väkisinkin luodaan mielikuva että tulevaisuuden yhteiskunnassa pitäisi minunkin olla modernisti urbaani kaupunkilainen, käydä julkisilla töissä ja syödä luomua omassa pikku omistuskopperossa. Mutta vitut, asun torpassa maalla, yrittäjä omasta tahdosta, tuhoan kaiken fossiilisen minkä käsiini saan, ajan töissä ja harrastuksissa autolla, syön luomua mielelläni ![]() Ei voi ymmärtää, meen tästä talliin ja kaadan jäteöljyt mäkeen. ja jos pahin toteutuu, poltan vitun ison kasan renkaita kokossa ! Niin, ja harkitsen muuttoa venäjälle, siellä sentään vielä osataan manipuloida vaalituloksia ![]() huh, kahvinjuontiko näin nostaa verenpainetta ![]() Viimeksi muokannut T€€MU : 24.01.2012 19:53 |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Muuten T€€mun kanssa samoilla linjoilla + minä vielä ammun lähes kaiken mikä liikkuu.
Enkä pysty käsittämään pienen, kylmän ja harvaanasutun maan autoiluun ja energiaan liittyvää verotusta. |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
--dance with the devil-- |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Uutisissa oli juuri viimeisimmän gallupin tulos: Niinistö 65% ja Haavisto 35%. Noissa luvuissa siis vain kantansa ilmoittaneet.
http://www.iltasanomat.fi/presidenti...444677391.html
__________________
Tumpula Racing Team |
#10
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#11
|
||||
|
||||
![]()
HÖH, Kyllähän Suomessakin manipuloidaan ainakin äänestäjiä ja kukas sen tietää vaikka vaalitulostakin.
__________________
Marko Nyt tavoittaa myös whatsappilla. |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Miten Suomessa manipuloidaan äänestäjiä ?
__________________
Tumpula Racing Team |
#13
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
__________________________ "Ne piirtää jol on liituuu!" |
#14
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
__________________
Kun älyttömät käskee haluttomat tekemään mahdottomat, syntyy projekti. ![]() Jeep Grand Cherokee 4L suora-6. vm-95. Oldsmobile 98 Luxury Sedan V8 425cid super rocket. vm-66 Honda CB 750 F2 Seven Fifty. vm-98 MYYTÄVÄNÄ: https://forums.offipalsta.com/album.php?albumid=8912 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Vaalit tulossa | Killman | Chit-Chat | 6 | 14.03.2011 19:49 |
Moderaattoriehdokas vaalit | G280E | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 26.05.2004 17:02 |
Suomen Kansa on valinnut tasavallan presidentin! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 16:13 |
Tasavallan Presidentin valitsee Suomen kansa! | Lars | Niilo Paasivirta - Correct Opinions | 0 | 18.12.2001 16:10 |