Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Chit-Chat (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=172)
-   -   Presidentin vaalit (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=92748)

Technophobia 09.01.2012 18:58

Presidentin vaalit
 
Miinuksia presidenttiehdokkaista, ei mitään syvällistä koska presidentillä ei syvällistä valtaa ole.

Niinistö
-Svekomaani
-Ollut hyvin hiljainen, ei sano juuri mitään eli on mahdotonta tietää mitä ajattelee monestakin asiasta

Väyrynen
-Kepuli; puhuu toista mitä tekee
-Svekomaani

Lipponen
-Svekomaani
-Kaasuputki
-EU:n tahdoton ihailija
-Laman pahentaja

Soini
-Näkisin mieluummin ministerinä
-"Vitsailee" ja selittelee liikaa

Haavisto
-Svekomaani
-EU:n ihailija
-Homoseksuaali (presidentin vaalit ovat kuitenkin myös signaali muille maille, mielestäni Haaviston valinta nykyisessä tilanteessa olisi väärä signaali)

Kaikista miehistä tulee homoja ja ihmiskunta kuolee sukupuuttoon jos tämän maan presidentti on homo. Ja vaikka kaikista ei tulisikaan homoja niin kaikki luulevat meitä homoiksi. Kaikki maailman homot ryntäävät tänne homoilemaan ja pussailemaan koska luulevat että se kuuluu maan tapoihin.

Sari Essayah
-Svekomaani

Eva Biaudet
-Svekomaani
-"Mokuttaja" suurella sydämellä

Arhinmäki
-Ei kuunnellut Mustajärveä hallitusneuvotteluissa ja heitätti hänet ulos eduskuntaryhmästä (ja Yrttiahon)
-Svekomaani
-Tapaus jossa lauloi erästä rikollista ihannoivaa laulua

Murros 09.01.2012 19:15

Tähän mennessä 5 ns.isointa vaalikonetta kahlattu läpi ja ekana ehdokkaana vahvasti Timo Soini . Kattelin vielä että missä oli isoimmat vahvuudet kyseisen ehdokkaan kanssa,eli älkää antako hämätä mitä mediassa puhutaan ehdokkaista tai minkä näkönen ehdokas on.
Sillä ei oo paskankaan väliä.
Kunhan se ajaa samaa asiaa kun sinä!

Ugh,olen puhunut ja ei tarvitse kommentoida ainakaan Väyrysen ja Ninistön kannattajat.
Samaten jos Haavistosta tulee pressa niin menetetään kaikki suhteet moneen valtioon Pekan erikoistaipumuksien suhteen.

ps...valitettavasti Haavisto tuli mulle kakkosena,kakkonen ei oo ny ykkönen!

RalliJari 09.01.2012 19:16

Pit ihan guuglella ehtiä että mitä svekomaani tarkottaa.

Mutta aiheeseen, eipä oo hääppösiä ehokkaita, eipä tuolla pressalla kyllä taia kovin kummosta valtaakaan olla. Tekis mieli tietää miten meinaavat vankeja armahtaa nää ehokkaat, siinähän Halonen tais aika hyvin ansioitua, ei hirveenä armahuksia tainnu antaa.

samisami2 09.01.2012 19:46

Esim HS vaalikoneen tuloksien mukaan paljon on näitä "Minä äänestän niinistöä kun kaikki muutkin" vaikka vaalikone tarjoaa soinia tai arhinmäkeä.
http://www.vaalikone.fi/presidentti2012/

Niinistö keikkuu kärjessä 31% "ketä äänestän oikeasti", mutta sitten vaalikone on tarjonnut sitä vaan 11% testanneista.

Technophobia 09.01.2012 19:57

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja samisami2 (Viesti 838144)
Esim HS vaalikoneen tuloksien mukaan paljon on näitä "Minä äänestän niinistöä kun kaikki muutkin" vaikka vaalikone tarjoaa soinia tai arhinmäkeä.
http://www.vaalikone.fi/presidentti2012/

Niinistö keikkuu kärjessä 31% "ketä äänestän oikeasti", mutta sitten vaalikone on tarjonnut sitä vaan 11% testanneista.

Osa vaalikoneista on propagandaa ja lobbausta ja kyseisen ehdokkaan rahoittamia.

patroltd 09.01.2012 20:28

Soini tai väyrynen, en oo vielä päättäny kumpi.
En voi käsittää miten joku voi äänestää haavistoa, vihreä maailmanparantaja ja kaiken lisäksi #omo, biaudet, arhinmäki ja lipponen jää kans täysin noteeraamatta.

porttaali pate 09.01.2012 20:31

ensin on SOINI sitten on pitkästiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tyhjäääääääääääää ja sitten vielä pitkästi tyhjää sitten voi näkyä väyrysen käännetty takki jonka takana seisoo niinistö jonka puheesta saa selvää vain naapurin hevonen joka alkaa heiluttamaan päätä ainakun niinistö puhuu ja sen jälkeen ei ole kun homoja ja ruotsalaisia ja kommonistejä pitää olla aika tietämän politiikasta jos noita viimeisiä meinaa äänestää

eli tässä tietoa häntäpään kulkijoista


arhin: tavoite ei suomea natoon liitytään venäjään ja kaikista tulisi kommareita ja oltaisiin yhdessä onnellisia jos ei oltais onnelisia lähetettäis onnettomat siperiaan harrastamaan ojan kaivuuta


Haavis :tavoite suomesta pitäisi saada sellanen iso homo maa vähän niin kuin ruotsi mutta täällä sais ihan vapaasti kaikki nekkeri romani homot olla ja oleilla vaikka pilvessä ja maalattais kaikki vihreäksi niin maailma pelastuis


blaydel: tavoite ruotsi syö sisältä suomen se on taktiikka pakko ruotsia joka paikkaan ja paljon pakolaisia suomeen niin saadaan suomen tilanne seka sotkuun ja me rkp:läiset voidaan aina mennä ruotsiin ja siellä meillä on vastaavaa työtä tai sieltähän nämä käskyt ja puolue tuet jo tulevatkin

Heguli 09.01.2012 20:32

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Technophobia (Viesti 838149)
Osa vaalikoneista on propagandaa ja lobbausta ja kyseisen ehdokkaan rahoittamia.

Kerro joku esimerkki :p:p

Edit: piti piruuttaan kokeilla HS:n vaalikonetta ja voittajaksi tuli Lipponen !! Jopas oli kysely, ihan persiistä.

Arska-tehtaalta 09.01.2012 20:56

Vaalikoneen mukaan ekaksi tuli Soini. Oon vielä kahden vaiheilla äänestyksen suhteen koska ajattelin alunperin äänestää protestiksi väykkyä :rolleyes:

Mutta toivon, että saataisiin pressaksi joku hetero mies, akkavalta on ollu perseestä. Vasurit jäänee tällä kertaa taka-alalle.

Yölento 09.01.2012 20:59

Kotona aiheesta pidettiin lyhyt keskustelu ja tulos oli että Soinia ei kannata äänestää koska Timpan tie karismaattisena persujen johtajana loppuu siihen, ja seuraavaan hallitukseen mahdollisesti päästessään heiltä puuttuu kunnollinen johtaja. Muuten menisi ääni Soinille mutta pitänee odotella seuraavat ek-vaalit ja "vaikuttaa" silloin.

Samsonite 09.01.2012 21:12

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja patroltd (Viesti 838163)
Soini tai väyrynen, en oo vielä päättäny kumpi.
En voi käsittää miten joku voi äänestää haavistoa, vihreä maailmanparantaja ja kaiken lisäksi #omo, biaudet, arhinmäki ja lipponen jää kans täysin noteeraamatta.


Sama. Soini ois kyllä hyvä jättää vahtimaan puolueensa poikia. :D

farmari 09.01.2012 22:00

Nämä vaalit jää väliin, ei ainootakaan ehdokasta!

moggirange 09.01.2012 22:01

Kyllä sais hävetä silimät päästä jos Haavisto voittais! Mihin tämä maailma menee ku hinttapulit saa olla ehdokkaana?

ImacInnes 09.01.2012 22:06

Aivan sama!
 
Työpaikkaahan nuo hakevat ja se on mulle aivan sama kuka sen homman saa.
Toivottavasti muut ei jää työttömiksi! ;)

Jos joku noista satasen äänestäni maksaisi niin se olis siinä.

Tosin Pressan ja kansanedustajien palkat pitäisi laskea duunari tasolle niin sitten sitä tehtäisiin kutsumuksesta.

Hyvää Ressan vaalia vaan kaikille.

t. Ismo Ämmä

Arska-tehtaalta 09.01.2012 22:15

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Heguli (Viesti 838167)
piti piruuttaan kokeilla HS:n vaalikonetta ja voittajaksi tuli Lipponen !! Jopas oli kysely, ihan persiistä.

Taidatkin olla kokoomusta kannattava demari :D:D:D Noloa :rolleyes:

young n dum 09.01.2012 22:16

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes (Viesti 838238)
Työpaikkaahan nuo hakevat ja se on mulle aivan sama kuka sen homman saa.
Toivottavasti muut ei jää työttömäksi!

Jos joku noista satasen äänestäni maksaisi niin se olis siinä.

Tosin Pressan ja kansanedustajien palkat pitäisi laskea duunari tasolle niin sitten sitä tehtäisiin kutsumuksesta.

Hyvää Ressan vaalia vaan kaikille.

t. Ismo Ämmä

X2! täysin samaa mieltä.

petroman 09.01.2012 22:20

Ensimmäisen kerran ajattelin äänestää pressavaaleissa: Ehdokkaani ei ole listoilla.

Kukaan ehdokkaista ei mielestäni sovi presidentiksi, jotkut eivät ole päteviä. Ja toiset eivät tuossa turhassa virassa pääse "oikeuksiinsa"...

Siis AKU ANKKA olisi valmis satuhahmo toimittamaan tyhjää tuohon virkaan.

LaaLaa 09.01.2012 22:34

Tiedä vielä KETÄ äänestäisi, mutta osui silmään tuon essajahin haastattelu paikallisessa lehdessä ja kysymykseen erottinen unelma? oli vastaus: Että jeesus tulisi:)

Heikki L 09.01.2012 23:18

jahas hs:vaalikone kolme ekaa 1Väyrynen,2 easshau 3 Soini

KOlme vikaa haavisto, lopponen Niinistö:)

Joko Väykky tai soini. Väykky tarkan markan takinkääntäjä, ei kovin paljoa tekis mieli äänestää sitäkään.

Bj Andy 09.01.2012 23:19

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja moggirange (Viesti 838235)
Kyllä sais hävetä silimät päästä jos Haavisto voittais! Mihin tämä maailma menee ku hinttapulit saa olla ehdokkaana?

Siis nyt kun meitillä on ollu pari kautta akkavalta ja pressa joka ymmärtää myös naisten päälle niin kerrankin olisi pressa joka on reilusti miesten asialla:D:D

Linnanjuhlatkin olisi kunnon pikkujoulut joihin kutsuttaisiin vain miehiä eikä mitään akkoja pilaamaan hyviä kinkereitä.Varsinkin kun tuo peksin boifrendi omaa näköjään jo ihan perisuomalaisia tapojakin eli pienessä pierussa autoilun ym.

Ja mitähän vielä...Sittenhän ne voisi vilä adoptoida jonkun pienen neekeripojan, ois meinaan aika söpöä.:p

Ja kauppatorilla ne voisi sitten ulkoiluttaa jotain puudelia ja adjutantti keräisi perästä kikkareet muovipussiin.

Ois se vaan hienoa. Eikä ruåttalaiset perseilis yhtään meitille.

mjoona 09.01.2012 23:36

Mä äänestän ainakin Haavistoa, ihan vaan siksi että se on kiva homo!

Reetu 09.01.2012 23:43

Kekkonen!

Edit: Väyrynenki vois olla varteenotettava ku näkee itään sekä länteen samaan aikaan, ja osaa käydä kusel aina ku o mahdollista.

mjoona 10.01.2012 00:01

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Reetu (Viesti 838276)
Kekkonen!

Siis tarkoitit varmaan Kakkonen? ;)

Pauli 10.01.2012 00:23

1 Liiteet
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja mjoona (Viesti 838288)
Siis tarkoitit varmaan Kakkonen? ;)

Ei kun varmaankin Kekkonen. :D

Lehis 10.01.2012 05:04

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Reetu (Viesti 838276)
ja osaa käydä kusel aina ku o mahdollista.

Sitä ei liene syytä unohtaa :D


Sivu luotu: 06:41 (GMT +2).