Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #5  
Vanha 21.01.2012, 00:24
hpotteri:n Avatar
hpotteri hpotteri ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 29.08.03
Sijainti: Vantaa
Viestit: 570
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Timo_L Näytä viesti
Jaa, millähän perusteella? Kun sillä ei ajettu kolmen metrin paskassa tai umpisuolla niin että rapa roiskuu? Vai siksi että ei rengas pyöri kalliota vasten ihan vitusti niin että savu nousee?

Aika hyvin tuo tuntui mielestäni toimivan siinä hommassa mihin se on tehty, ja toisaalta ainakin videon kuvauksessa luki että "...testing at the Hammers". Eli ei varmaan ole vielä ihan lopullisissa säädöissä tuossa. Olihan tuon rakennustopikissa ihan aiheellista kritiikkiäkin toki, eikä varmasti ole täysin ongelmaton laitos tuollainen. Muun muassa huippunopeus jää aika pieneksi (~30mph), mutta kyllä sen pitäisi kivikiipeilyssä riittää. Liukkaalla kalliolla tjsp. missä voisi tarvita renkaalle pyörintänopeutta ongelmia saattaisi ilmetä.


Mutta on tuo helvetin hienosti tehty laite, ei voi muuta sanoa.
No sorrrrry että petyin.

Vehje on mammutti. En lukenu por.in threadia kokonaan mutta vehjes vissiin tehty rosterista eli painaa vitusti. Tehoo on monta sataa heppaa ja uusilla ajomoottoreilla toivotaan saatavan tupla vääntö ja jopa yli 25mph wheelspeediä melko rajua.
Puhumattakaan siitä että vehje on useemmin kolmella pyörällä kun mun volvo, mikä ei oo ihan vähää.

Laite on kieltämättä ite rakennettu ja siltä se myös näyttää. Pääasia että laitteen omistaja ymmärtää muotojen päälle.

Vehje ei pese keppivetosta crawleria millään osa alueella mut hei ei se haittaa onhan voimansiirto hydraulinen. Vittu ei muutakun tampella keulille ja rautapyörät alle ni voi sillä ainakin vetää junavaunuja rovaniemeltä kemijärvelle.

Olikohan siinä Timolle perustelut mun pettymisestä.
On tässä jo tovi odoteltu oikeesti tehtyä täys hytky maastoajoneuvoa ja olis ollu kiva nähä jotain erilailla erikoista kun erillisjousitettu pyöräkuormaaja ilman kauhaa.

Äänet pelittää seon aina plussaa.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
1:8 RC Buggy Ex_inkkari Chit-Chat 8 02.08.2010 20:11


Sivu luotu: 19:18 (GMT +2).