![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Mulla oli aikanaan sellainen alkupään Pajero, sellainen inte cooler. Vaihdelaatikko meni 5 kertaa paskaksi ja aina jaäi välille. Kansi meni kerran. Kerran turbon pakosiivet löyty äänenvaimentimesta. Viimeinen niitti oli kun öljytikku ei enään pysynyt alhaalla/pohjassa. Mukava autohan se oli ajella ja tuo 12V miellytti kun tuo 24V asettaa aina omallaisia esteitä tai ainakin vaikeuttaa. Tiedä sitte millaasia noi uudemmat pajerot on?
__________________
www.pohojanmaanoffroad.fi |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Olen kuullut huhuja että ihan ekoja IC vekottimia on pikkulaatikolla...
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Eipä ole,vaan IC malliin tuli tuo teräskuorinen suoraan. Ja samaa mietin itsekkin kuin blackbear että joko ilman öljyä on ajettu tai sitten sinne on vaihdettu aina pikkuloota tilalle ja käsitelty väärin. Koska tuo IC:n aski on aika pomminvarma,samaa laatikkoa on käytetty joissain Canter malleissa. Ja jos aloittaja meinaa hankkia pätkäpajeron niin 2,5TD/IC malleissa ei sitten ole lukkoa takana,eli perä on avoin.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#7
|
|||
|
|||
|
Joo, en minäkään muuten olis tuota tienny, mut sattunu olemaan kaks vanhakoppasta pätkää ja molemmat 4,625 välityksillä. Toisessa kitkaperä ja toisessa avoin. En toki ole varma oliko perät molemmissa alkuperäset kun en niitä kumpaakaan ostanu itelle uutena.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() ![]() ![]() ![]() No Black Bearille rautalangasta, että eipä ollu tässä autossa välijäähdytintä.
__________________
www.pohojanmaanoffroad.fi Viimeksi muokannut PERSKUTTA : 15.01.2012 21:05 |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
,olisko tässä tapauksessa tekstiä lisää väännettynä pikemminki INTE KYLARE
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| 00-02 Cherokee hankinnassa. Neuvoja? | LaGrande | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 08.09.2009 17:01 |
| Pickup hankinnassa | Miraakkeli | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 05.08.2007 09:20 |
| Sisu A-45 hankinnassa | Viikari | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 26.03.2007 05:31 |
| hankinnassa BJ, hyvät ja huonot puolet? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 07.12.2005 18:02 | |
| GD mersu hankinnassa ? | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 27.06.2005 16:55 | |