Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 06.01.2012, 13:01
Villeri:n Avatar
Villeri Villeri ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 30.06.09
Sijainti: Karvia
Viestit: 612
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Super_Select Näytä viesti
eli, olisko ideoita, miten sen saa kytkettyä helposti=halvalla sen ohjauksen, eli että saisi ohjattua sitä jollain pikku-kytkimillä..?

Siis jatkoin niitä alkuperäisiä "paksuja" piuhoja, jotka tulee siihen kapulaan, ja kun auraan, vedän sen johdon kiepille sivupeiliin, ja sitten ikkunasta se kapula roikkumaan sisään... ei mikään maailman kätevin tapa..

Eli siis siihen tarvii vissiin jonkunlaisen releen, että voisi sisään vetää ohuella kaapelilla ohjauksen, ja siihen joku vipukatkaisija...ilmeisesti semmoinen 3-asentoinen (1-0-1) palautuva?, tai oisko parempi kaksi pientä painettavaa, niinkuin esim. traktoreissa etukuormaajan ohjaimessa.?

Mutta siis minkälaisen releen tuohon tarvii? kyseessä siis motonetin pikkuvinssi, joten virrat ei älyttömiä.
mulla on 1-0-1 palautuva vipukytkin. konetilassa on 2kpl vaihtavia releitä jotka on kytketty moottorille niin että kumpikin syöttää maata releiden ollessa lepotilassa. sitten kun vipukytkimestä käännetään jompaan kumpaan suuntaan niin se vuorollaan vaihtaa jomman kumman releen vetäneeksi jolloin se antaa toisella releellä virtaa ja toisella maata. virran suunta muuttuu ja moottori pyörii eripäin. voin piirtää tästä oikeen kaavion tässä kun ehdin. mutta tuo on aika helposti järkeilty itsekkin. helppo systeemi ja toimii
Vastaa lainaten
 

Luokat
aura, diy, maasturi, puskulevy


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kokemuksia Kiina ym, Mönkijöistä HiluMiks Chit-Chat 30 20.09.2014 22:44
Myydään kylpyhuoneeseen altaita ym. kuvia osatauno O/M/V Muut 9 25.08.2011 12:23
Kokemuksia palalukoista Aussie ym.. Nalle Tekniikka & Jutustelu 3 01.11.2009 10:55
kuinka profiiliin kuvia ym? T.T.T Chit-Chat 10 29.05.2006 15:52
Truckworld, tekniikkaa, kuvia ym... HEKULIINI Linkit 4 02.08.2004 17:31


Sivu luotu: 09:59 (GMT +2).