![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Katsoppa venttiilinnostajat,yleensä nuissa napsahtelee kukkopojat poikki kun jako hyppää reilusti,kyllä ne venat ottaa kiinni jos 5hampaan heitolla olet vielä ajanut. Tp akselin remmihän näistä katkeaa yleensä ennen kuin jakoremmi,eli en usko että sieltä olisi laakerit mennyt. Eli katsoppa ekana nuo nostajat,uskoisin että sieltä löytyy vika.
|
#2
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
__________________
Huono tie, parempi mieli. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Lievä laakerivikakin vois sopia kuvaan... Tai sit suutin jumahtanut yllättäen... <<<<<<<-mistä siis aiheutuu sellanen ku pajavasaralla hakattas. alasimeen.... Mut kohta kait kone kasassa ja sit selviää vieläkö kolisee...
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
tuota suutin juttuakin voi testata ihan käsin jos jonkun sylinterin suutinputki sykkii selvästi voimakkaammin ni siinä olisi vikaa.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Epäilen suutinta, ittellä oli sama homma nissanin kanssa,,1 suihku jumissa ja voi pojat mikä pauke siitä lähti..ja se savun määrä.
__________________
LaMaas offroad Pohjois-suomen offroad Offroad Oulu Www.Suzuki4x4club.fi www.laplandtrophy.com Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !! |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Suuttimelle kans ääni kerta yläkerta oli ehjä,helppo testata silleesti kun laittaa käyntiin ja avaa yksitellen suutinputkia,jos ääni häviää niin silloin löytyy vika ja mikä suihku kusee.
|
#7
|
|||
|
|||
![]()
Ilmeisesti ongelma syöttöpumpussa. Kone oli käynnissä ja availin yksitellen suutin putkia suuttimista niin kone reagoi jokaiseen, eli suuttimet toimii. Annoin koneen käydä tyhjäkäyntiä, jota se kävi ilman naputusta, mutta kone ryntäili itekseen välillä isommalle käynnille ja sillon naputus alko heti.
Pitää alkaa metsästämään toista syöttöpumppua ja kokeilla sillä. Niin suuttimien kärjet vaihdettu uusiin 4 vuotta ja 32 tkm sitten.
__________________
Huono tie, parempi mieli. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostettu O: pajeron moottorin osia + muuta | Nostokurki | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 4 | 06.01.2010 19:10 |
Fj:n 3,9 ja hj-60:n moottorin paino? | Jii-Jii | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 13.08.2009 20:52 |
pajeron moottorin numero?? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 01.03.2006 14:25 | |
Montako litraa -89 pajeron moottorin öljytilavuus? | Mutter | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 04.06.2005 11:53 |