Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 24.10.2011, 16:09
njp_racing njp_racing ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.09.09
Sijainti: Lahti
Viestit: 51
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja offroadjouni Näytä viesti
Me ajettiin alkuvuosi kaarettomalla autolla (ei haeta vaarallisia), snorkkelittomalla (ei haeta syviä) ja välillä jopa takavinssittömällä Jeepillä. Vieläkään ei ole takalattiaa reijitetty vaan takavinssi on takapuskurin kiikkulaudassa kiinni. Siltikin tällä reseptillä irtosi CUP-voitto modissa joten ei tämä nyt ihan teoreettista höpinää ole. Vakioksi en silti tuota Wrankkua sanoisi.
Ei se takavinssin asentaminen aina vaadi lattian silppuamista (taisin käyttääkin sanaa "välillä"), pointti nyt lähinnä oli siinä, että mielestäni sen takavinssin asentaminen on joka tapauksessa varsin selvä hyppäys kilpurin suuntaan. Ei kaikissa (suurimmassa osassa?) safariautoissakaan ole sitä takavinssiä, niin miksi entry-luokan säännöt kannattaisi tehdä sallimaan se?

Kaikki kunnia Cup-voitosta, pakko kysyä: jos kerran alkuvuosi meni loistavasti ilman kaaria, snorkkelia ja takavinssiä, miksi ihmeessä päätitte käyttää resursseja (aikaa, rahaa, vaivaa) niiden asentamiseen loppuvuodeksi? Jos/kun se voittaminen on mahdolllista ilman niitäkin? Ei herneitä. Eikä kannata ymmärtää väärin: kyllä minäkin laittaisin cup-autoon kaaret, snorkkelin ja takavinssin, ei minulla mitään niitä vastaan ole, kun kerran säännötkin ne sallivat. Mutta en myöskään vierasta ajatusta LISÄluokasta, jossa niitä ei tarvita tai edes sallita.

(Ketjun aloittaja oli tarinoimassa mahdollisesta harraste/entry-luokasta, eli tämä cup-spekulointi mennee jo (taas) hieman sivuraiteelle, eikö...)

Viimeksi muokannut njp_racing : 24.10.2011 16:34
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Suunnistuskisojen rastien jako sähköisenä, vai ei? JERKKU Tapahtumat 18 07.08.2007 19:13
Toyotan pelastus/ Pylpyrä on hieno laite! Höpö Chit-Chat 4 26.01.2007 00:09
Suunnistuskisojen sääntö äänestys! hector Tekniikka & Jutustelu 32 20.12.2005 14:32
Suunnistuskisojen järjestelyt? Paavo Tekniikka & Jutustelu 33 25.01.2005 15:41


Sivu luotu: 20:30 (GMT +2).